Mirësevini në Wikipedia
enciklopedia e lirë të cilën mund ta redaktoni edhe ju!
82.080 artikuj në shqip
Artikulli i javës
Artikulli i javës

Princi Çarls i Uellsit është trashëgimtari për fronin britanik si djali më i madh i Mbretëreshës Elizabeth II. Ai ka qenë Duka i Cornwall dhe Duka i Rothesay që nga viti 1952 dhe ai është trashëgimtari më i vjetër dhe me shërbimin më të gjatë në historinë britanike. Ai është gjithashtu Princi me shërbimin më të gjatë i Uellsit, që ka mbajtur atë titull që nga viti 1958.

Çarls lindi në Pallatin Buckingham si nipi i parë i Mbretit Xhorxh VI dhe Mbretëreshës Elizabetë. Ai ishte arsimuar në shkollat Cheam dhe Gordonstoun, të cilat babai i tij, Princi Filip, Duka i Edinburgut, i kishte ndjekur si fëmijë. Çarls gjithashtu kaloi një vit në kampusin Timbertop të Shkollës Geelong Grammar në Victoria, Australi. Pasi fitoi një diplomë Bachelor të Arteve nga Universiteti i Kembrixhit, Çarls shërbeu në Royal Air Force dhe Royal Navy nga 1971 deri më 1976. Në vitin 1981, ai u martua me Zonjën Diana Spencer dhe ata patën dy djem: Princi William (lindur më 1982) dhe Princ Harry (lindur më 1984). Në vitin 1996, çifti u divorcua pas marrëdhënieve jashtëmartesore të publikuara mirë nga të dy palët. Diana vdiq si rezultat i një aksidenti automobilistik në Paris vitin e ardhshëm. Më 2005, Çarls u martua me partneren që ka tani Camilla Parker Bowles.

Si Princ i Uellsit, Çarls ndërmerr detyra zyrtare në emër të mbretëreshës dhe sferave të Commonwealth. Çarls themeloi The Prince's Trust më 1976, sponsorizon organizatat bamirëse The Prince, dhe është një mbrojtës, president dhe një anëtar i mbi 400 bamirësive dhe organizatave të tjera. Si një ambientalist, ai ngrit ndërgjegjësimin për bujqësinë organike dhe ndryshimet klimatike, e cila i ka fituar atij çmime dhe njohje nga grupet mjedisore.

Lexo më tej...
Arkiva • [±]


A e dini se ...
A e dini se ...
Butiku Dior në Buenos Aires, Argjentinë

Christian Dior SE i njohur zakonisht si Dior, është një kompani franceze e mallrave luksoze kontrolluar dhe e kryesuar nga biznesmeni francez Bernard Arnault, i cili gjithashtu kryeson LVMH, grupi më i madh luksoz në botë? Vetë Dior mban 42,36% të aksioneve dhe 59,01% të të drejtave të votimit brenda LVMH.

Kompania u themelua në vitin 1946 nga stilisti francez Christian Dior, i cili ishte me origjinë nga Normandia. Kjo markë shet vetëm këpucë dhe veshje dhe mund të blihet vetëm në dyqanet e Dior. Haute-Couture nën ndarjen Christian Dior Couture. Pietro Beccari ka qenë CEO i Christian Dior Couture që nga viti 2018.

Arkiva • [±]


Kanë ndodhur më 18 janar
Kanë ndodhur më 18 janar
 • 1535 - Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, që është kryeqyteti i Perusë.
 • 1670 - Henry Morgan pushtoi Panamanë.
 • 1871 - Bashkimi i Gjermanisë
 • 1778 - James Cook ishte evropiani i parë që zbuloi ishujt Hawaii, të cilët i emëroi "Ishujt Sanduiç".
 • 1919 - Ignacy Jan Paderewski u bë kryetare e Polonisë së pavarur.
 • 1919 - U themelua Bentley Motors Limited.
 • 1990 - Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI për posedim narkotikë.
 • 1997 - Norvegjezi Boerge Ousland u bë personi i parë që kaloi Antarktikun i vetëm dhe i pa ndihmuar.
 • 2012 - Wikipedia në gjuhën angleze mbyllet për 24 orë në formë proteste ndaj SOPA e PIPA.


Fotografia e ditës
Fotografia e ditës

Perdoruesi Marge Pellumbi 4vjec Albania Model Actor Blogger

Fotografia e ditës • [±]
Të rejat më të fundit në komunitet
Të rejat më të fundit në komunitet
 • Bot i ri, bot i vogël. - Smallem është një robot i ri që ndihmon për rregullimin e problemet me referimet. Ndiqni kontributet e tij këtu.
 • Merr një vegël e futju punës! - ProveIt, vegla më e re, ndihmon në vendosjen e referimeve. Aktivizoje te parapëlqimet.
 • Hajde bot, hajde! - MajavahBot është një robot i ri që do të përdoret për arkivimet automatike të faqeve. Ndiqni kontributet e tij këtu.
 • Urra! - Wikipedia shqip ka tashmë 80 000 artikuj!
 • Filtrojmë, xhaxho, filtrojmë... - Aktivizohet filtrimi i redaktimeve për t'u mbrojtur ndaj redaktimeve keqdashëse.
 • ¡Hola amigo! - Lidhjet e kolonës anësore ofrojnë mbështetje në 5 gjuhë të ndryshme tashmë.
 • Informohu për shëndetin! - Shtohet lëmi i artikujve rreth pandemisë së koronavirusit. Shfletoji këtu: COVID-19.
 • Me jetë të gjatë! - Wikipedia shqip mbush 16 vjeç! Faleminderit të gjithëve atyre që kanë ndihmuar gjatë këtyre viteve!
 • Tungjatjeta o mik! - Mirëpritja e përdoruesve të rinj tashmë është automatizuar falë zgjatimit NewUserMessage. Shikoni më shumë në Kuvendi#Zgjatim i ri në komunitet.
 • Të flasim shqip. - Ndryshim tërësor për emërtimin e burimeve. Termi Referencë zëvendësohet me Referim, termin e saktë shqip. Për më shumë shiko: Wikipedia:Kuvendi#Ndryshim i emrit për burimet.
Para se të redaktoni...
Para se të redaktoni...

Wikipedia (Enciklopedia e lirë), synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korrigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Uikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve.

Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë më se të thjeshta. Shikoni edhe këtu.
Vini Re! - Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura.


Regjistrohu  • Ambasadat  • Fillimi...
Kush e shkruan Wikipedian?
Kush e shkruan Wikipedian?


Komuniteti i Wikipedias në gjuhën shqipe përbëhet nga 128.950 përdorues të regjistruar, 276 prej të cilëve kanë kontribuar me të paktën një redaktim gjatë muajit të fundit, 12 prej tyre gëzojnë privilegjet e administratorit ndërsa 3 gëzojnë privilegjet e burokratit. Përdoruesit përbëjnë një shoqatë ku të gjithë anëtarët e saj koordinojnë veprimet e tyre për përmirësimin e artikujve, duke u konsultuar herë pas here në kuvend, duke diskutuar me njëri-tjetrin, por edhe duke bashkëpunuar në projekte të ndryshme.


Ç'mund të bëj unë?
Ç'mund të bëj unë?


Dëshironi të merrni pjesë? Lexoni rregullat bazë dhe udhëzimet e tjera, respektoni rregullat e mirësjelljes; regjistrimi është i këshillueshëm por jo i detyrueshëm.

Keni nevojë për ndihmë? Përpiquni të shfletoni faqet e ndihmës ose bëni pyetjen tuaj në Kuvendin e Wikipedias. Shumë shpejt një përdorues aktiv do t'iu ndihmojë.

Dëshironi të provoni? Bëni prova tek livadhi ose lexoni se si redaktohet një faqe.

Dëshironi të bëni një donacion? Wikipedia është plotësisht e lirë, pa reklama, falë donacioneve të përdoruesve. Ndihmoni që Wikipedia të mbetet e lirë, bëni një donacion.

Bashkëpunimi i javës
Bashkëpunimi i javës

Bashkëpunimi i javës është një projekt që ka si synim rritjen e numrit të artikujve cilësorë në Wikipedia. Çdo javë listohen disa artikuj për tu krijuar. Nëse keni interes për këto artikuj, hidhuni një sy. Më pas vendosni nëse dëshironi të krijoni apo redaktoni ndonjë prej tyre.

Projektet motra
Projektet motra
Meta-Wiki
Koordinimi i të gjitha projekteve
Wikidata
Baza e lirë e të dhënave
Wikimedia Commons
Materiale grafike
Wiki–Fjalori
Fjalori i lirë
Wiki–Lajme
Lajme të lira
Wiki–Libra
Libra dhe tekste didaktike
Wiki–Citate
Përmbledhje citatesh
Wiki–Burime
Dokumente dhe Libraria e lirë
Wikiversiteti
Materiale mësimore të lira
Wiki–Speciet
Lista e llojeve të specieve
Wikipedia nuk garanton saktësinë e përmbajtjes!

Projekti organizohet nga Fondacioni Wikimedia, i cili nuk mban përgjegjësi për asnjë gabim në përmbajtjen e këtyre artikujve.

Çdo kontribues është përgjegjës për shkrimet e tij.

Na kontakto · Pyetje dhe përgjigje · Të drejtat e autorit · Cito Wikipedian · Not Albanian? sq-0? Click here!

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.