Singapur

Singapur, dlhý tvar Singapurská republika, je moderný mestský štát a ostrovná krajina v juhovýchodnej Ázii. Leží pri južnom cípe Malajského polostrova, 137 km severne od rovníka. Je oddelený od Malajzie na severe Johorským prielivom a od indonézskych ostrovov Riau na juhu Singapurským prielivom. Územie Singapuru sa skladá z hlavného ostrova v tvare diamantu, bežne označovaného ako Singapore Island anglicky a Palau Ujong malajsky, a viac než 60-tich výrazne menších ostrovčekov. Zúrodňovanie pôdy bolo použité na rozšírenie rozlohy Singapuru, pretože je veľmi urbanizovaný.

Singapurská republika
Vlajka Znak
Národné motto:
“Majulah Singapura” (malajsky)
“Onward, Singapore” (anglicky)
“前进吧,新加坡” (čínsky)
“முன்னேறட்டும் சிங்கப்பூர்” (tamilsky)
“Vpred, Singapur” (slovensky)
Štátna hymna:
“Majulah Singapura” (malajsky)
“Onward, Singapore” (anglicky)
“前进吧,新加坡” (čínsky)
“முன்னேறட்டும் சிங்கப்பூர்” (tamilsky)
“Vpred, Singapur” (slovensky)
Miestny názov  
  dlhýRepublic of Singapore
Republik Singapura
新加坡共和国
சிங்கப்பூர் குடியரசு
  krátkySingapore
Hlavné mesto Singapur
1°14 s.š. 103°55 v.d.
Najväčšie mesto Singapur
Úradné jazyky angličtina • malajčina • čínština • tamilčina
Štátne zriadenie
Prezident
Premiér
Hovorkyňa parlamentu
Hlavný sudca
unitárna parlamentná republika
Tony Tan Keng Yam
Lee Hsien Loong
Halimah Yacob
Sundaresh Menon
Vznik 1299 – Sang Nila Utama
Susedia Malajzia, Indonézia
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
710,3 km² (190.)  
 km² ( %)
Počet obyvateľov
  odhad (2014)
  sčítanie (2014)

  hustota (2014)
 
4 987 600 (114.)
5 469 725

7 615/km² (3.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2014
234,793 miliárd $ (36.)
82 762 $ (3.)
Index ľudského rozvoja (2014) 0,901 (9.) – veľmi vysoký
Mena Singapurský dolár (SGD)
Časové pásmo
  Letný čas
(UTC+8)
SST (UTC+8)
Medzinárodný kód SG / SGP
Medzinárodná poznávacia značka SGP
Internetová doména .sg .新加坡 .சிங்கப்பூர்
Smerové telefónne číslo +65

Ostrovy boli uzavreté v 2. storočí a neskôr patrili rade miestnych ríš. Moderný Singapur založil v roku 1819 sir Thomas Stamford Raffles ako obchodnú pobočku Východoindickej spoločnosti s povolením od sultanátu Johor. Briti získali suverenitu nad ostrovmi v roku 1824 a Singapur sa stal jedným z osád Britských úžin v roku 1826. Okupovaný Japonskom počas druhej svetovej vojny sa stal nezávislým od Spojeného kráľovstva v roku 1963 a spojil sa s inými bývalými britskými územiami s cieľom vytvoriť Malajziu z ktorej bol o dva roky neskôr vylúčený prostredníctvom jednomyseľných aktov parlamentu. Potom, čo Singapur zažil nejaké turbulencie v jeho prvých rokoch ako národ, vydal sa na cestu rozvoja a začal získavať uznanie ako jeden zo štyroch ázijských tigrov.

Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, štvrtým najväčším finančným centrom sveta a jeho prístav je najvyťaženejší a druhý najväčší na svete. Jeho globalizovaná a diverzifikovaná ekonomika do značnej miery závisí na obchode, najmä na manufaktúrach, ktoré tvoria asi 30% singapurského HDP (2014). Singapur sa nachádza vysoko v medzinárodných rebríčkoch, pokiaľ ide o životnú úroveň, vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a ekonomickú konkurencieschopnosť. Singapur má jeden z najvyšších príjmov na osobu a je to jedna z najlepších krajín sveta, čo sa týka celkovej dĺžky života obyvateľov. Singapur je v súčasnosti jedinou ázijskou krajinou s najvyšším hodnotením AAA zo všetkých troch hodnotiacich odborov, teda Standard & Poor's, Moody's a Fitch Ratings.

Asi 5,5 milióna ľudí žije v Singapure (2014) z čoho 3,4 milióna z nich sú občania a zostávajúcich asi 2,1 milióna sú cudzí štátni príslušníci (pozostávajúci z 0,5 milióna stálych obyvateľov a 1,6 milióna nestálych obyvateľov). Podľa najnovších sčítaní obyvateľov krajiny (2014) je takmer 23% obyvateľov (čiže občanov s trvalým pobytom) sú narodení mimo Singapuru, ak sa k nim započítajú nerezidenti, takmer 43% celkovej populácie Singapuru sú prisťahovalci. Singapur je jedna z najviac globalizovaných krajín na svete.

Singapur je etnicky rôznorodý. Etnickí čínski Singapurčania prevládajú s vyše 74%-ami miestneho obyvateľstva, za nimi nasledujú menšiny ako Malajci (13%), Indovia (9%) a Eurázijčania (4%). K dispozícii sú štyri úradné jazyky: angličtina, čínština, malajčina a tamilčina. Angličtina je spoločný jazyk krajiny. Singapur presadzuje multikulturalizmus prostredníctvom viacerých politík.

Singapur je unitárna parlamentná republika s westminsterským systémom jednokomorovej parlamentnej vlády. The People's Action Party (Ľudová Akčná Strana) vyhrala všetky voľby od samosprávy v roku 1959. Singapur je klasifikovaný ako defektná demokracia v The Economist Intelligence Unit's Democracy Index. Singapur je jedným z piatich zakladajúcich členov ASEAN, člen APEC, EAS, NAM a Britského spoločenstva národov. Singapur má významný vplyv na globálne záležitosti vzhľadom na jeho veľkosť, čo viedlo niektorých analytikov ho preklasifikovať ako strednú silu.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.