Saharská arabská demokratická republika

Saharská arabská demokratická republika (skrátene často Západná Sahara alebo SADR zo Sahrawi Arab Democratic Republic) je štát, ktorý vyhlásil Front Polisario vo februári 1976 na území dovtedajšej španielskej provincie Španielska Sahara.

Saharská arabská demokratická republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Sloboda, demokracia, jednota
Štátna hymna:
Jábanij es-Sahará
Miestny názov  
  dlhýAl-džumhúrija al-Arabija as-Sahrawija ad-dímúkrátíja
  krátky-
Hlavné mesto
  • El-Aaiún (obsadené Marokom),
  • Bir Lehlu (symbolicky a dočasne),
  • Tindúf (de facto, leží v Alžírsku)

° .š. ° .d.
Najväčšie mesto
Úradné jazyky arabčina
Štátne zriadenie
republika
Vznik 27. február 1976
Susedia Alžírsko, Mauritánia, Maroko
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
266 000 km² (~75.)  
0 km² (0,0 %)
Počet obyvateľov
  odhad (júl 2005)
  hustota (júl 2005)
 
341 000 (~166.)

1,3/km² (~193.)
Mena saharská paseta (MAD)
Časové pásmo
  Letný čas
GMT (UTC)
bez zmeny (UTC)
Medzinárodný kód ESH / EH
Medzinárodná poznávacia značka DARS
Internetová doména .eh
Smerové telefónne číslo +212

Hnutie Polisario tak reagovalo na marocko-mauritánsku okupáciu územia. Tá začala po podpise madridskej zmluvy 14. novembra 1975 medzi Španielskom, Marokom a Mauritániou. Španielsko sa v nej vzdalo správy nad územím a v rozpore s medzinárodným právom poverilo Mauritániu a Maroko dočasnou správou počas sťahovania španielskych jednotiek z územia. Potom malo dôjsť k usporiadaniu referenda o budúcnosti územia v súlade s právom na sebaurčenie a dekolonizáciu. Maroko a Mauritánia ale vnímali túto správu ako povolenie k okupácii územia a referendum nehodlali pripustiť. Marocký kráľ Hassan II. následne 16. novembra 1975 vyhlásil takzvaný Zelený pochod. Tvorilo ho asi 350-tisíc marockých roľníkov sprevádzaných marockou armádou. Polisario kládlo marockým a mauritánskym jednotkám odpor a 27. februára 1976 vyhlásilo Saharskú arabskú demokratickú republiku. V ozbrojenom konflikte Polisaria s Marokom a Mauritániou (v roku 1979 uzavrela s Polisariom mier) zahynulo asi 15- až 20-tisíc ľudí.

Od prímeria v roku 1991 je územie SADR de facto obmedzené na juhovýchodné pohraničie celkového územia bývalej Španielskej Sahary (asi 20% územia), ostatné územie bývalej Španielskej Sahary reálne patrí Maroku. SADR územie neobsadené Marokom nazýva Slobodné pásmo. Maroko Západnú Saharu zvykne označovať ako Južné provincie. Na území sa nachádza misia OSN MINURSO.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.