Peru

Peru (špa. Perú, keču. Piruw, ajmar. Piruw), dlhý tvar Peruánska republika (špa. República del Perú), je štát na západnom pobreží Južnej Ameriky. Hraničí s Ekvádorom a Kolumbiou na severe, Brazíliou na východe, Bolíviou na juhovýchode a s Čile na juhu. Západné brehy obmýva Tichý oceán.

O iných významoch výrazu Peru pozri Peru (rozlišovacia stránka).
Peruánska republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Štátna hymna:
Somos libres, seámoslo siempre
Miestny názov  
  dlhýRepública del Peru
  krátkyPeru
Hlavné mesto Lima
12°2 j.š. 77°1 z.d.
Najväčšie mesto Lima
Úradné jazyky španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie
prezident
predseda vlády
prezidentská republika
Martín Vizcarra
Salvador del Solar
Vznik 28. júla 1821 vyhlásená nezávislosť od Španielska
Susedia Ekvádor, Kolumbia, Brazília, Bolívia, Čile
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
1 285 216 km² (19.)  
5 220 km² (0,41 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2018)
  sčítanie (2017)

  hustota (2018)
 
32 162 184 (43.)
31 237 385

23/km² (?.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2018
228,944 mld. $ (41.)
14 252 $ (85.)
Index ľudského rozvoja (2017) 0,750 (89.) – vysoký
Mena sol (S/.) PEN ()
Časové pásmo
  Letný čas
(UTC-5)
(UTC)
Medzinárodný kód PER
Medzinárodná poznávacia značka PER
Internetová doména .pe
Smerové telefónne číslo +51
Gramotnosť: 93 %

Územie Peru osídľovali jedna z najstarších svetových kultúr Norte Chico a neskôr Inkská ríša, najväčší štát predkolumbovskej Ameriky. Toto územie podrobilo v 16. storočí Španielske impérium a založilo Vicekráľovstvo Peru, pod ktoré patrila väčšina jeho juhoamerických kolónií. Po získaní nezávislosti v roku 1821 prešlo Peru obdobiami politických nepokojov, finančných kríz ako aj fázami stability a hospodárskeho rastu.

Peru je republika so zastupiteľskou demokraciou rozdelená do 25 regiónov (regiones). Jej geografia sa mení od vyprahnutých planín pri tichooceánskom pobreží po vrchy Ánd a Amazonský tropický prales. Je to rozvojová krajina so stredným indexom ľudského rozvoja a asi 40 % úrovňou chudoby. Medzi hlavné hospodárske činnosti patrí poľnohospodárstvo, rybolov, banský priemysel a výroba tovarov ako napr. textil.

V Peru je žije približne 28 miliónov obyvateľov rôznych národností, vrátane pôvodných obyvateľov Peru, Európanov, Afričanov a Ázijcov. Hoci je španielčina hlavným jazykom, veľa Peruáncov hovorí kečuánčinou alebo inými domorodými jazykmi. Táto zmes kultúrnych tradícií má za dôsledok veľkú rozmanitosť v oblastiach umenia, literatúry, hudby a kuchyne.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.