Paraguaj

Paraguaj, dlhý tvar Paraguajská republika, je štát v Južnej Amerike. Hlavné mesto je Asunción.

O rovnomennej rieke pozri Paraguaj (rieka).
Paraguajská republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Paz y justicia
Štátna hymna:
Paraguayos, República o Muerte
Miestny názov  
  dlhýRepública del Paraguay
  krátkyParaguay
Hlavné mesto Asunción
25°16 j.š. 57°40 z.d.
Najväčšie mesto Asunción
Úradné jazyky Španielčina, Guaraníjčina
Štátne zriadenie
Prezident
Viceprezident
prezidentská republika
Horacio Cartes
Alicia Pucheta
Vznik 15. máj 1811
Susedia Bolívia,Argentína,Brazília
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
406 752 km² (59.)  
 km² (2,3 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2018)
  hustota (2018)
 
7 053 384 (104.)

16,95/km² (210.)
Mena guaraní (PYG)
Časové pásmo
  Letný čas
(UTC-4)
(UTC-3)
Medzinárodný kód PRY
Medzinárodná poznávacia značka PY
Internetová doména .py
Smerové telefónne číslo +595

Leží vo vnútrozemí medzi Bolíviou, Brazíliou a Argentínou. Hranice tvoria väčšinou rieky. Na západe územia sa rozprestiera pusté Grand Chaco s pralesmi a savanami, na východe je zvlnená vysočina. Stredom krajiny preteká splavná rieka Paraguaj. Podnebie je tropické s vysokými teplotami a veľkými zrážkami.

Paraguaj je málo vyvinutá poľnohospodárska krajina s nerozvinutým priemyslom. Polovicu štátu pokrývajú lesy, 38% celkovej rozlohy tvoria pasienky a len 2% orná pôda. Pre vlastnú spotrebu sa tu pestuje maniok, kukurica, bôb a ryža, na vývoz cukrová trstina, sója, tabak, bavlník, banány, citrusy. Lesy poskytujú okrem dreva kebračovú kôru na výrobu triesloviny. Pasienky sa využívajú na chov hovädzieho dobytka a oviec.

Priemysel spracúva niektoré miestne produkty, najvýznamnejšie je spracovanie mäsa, výroba rastlinných olejov, prírodných silíc a triesloviny. 3/4 priemyselných závodov sa sústreďujú v aglomerácii hlavného mesta. Priehrada Itaipú na hraničnej rieke Paraná patrí k najväčším vodným priehradám na svete (aktuálne 2. miesto podľa výkonu) . Dopravná sieť je nedostatočná, železnice sú úzkorozchodné.

Prevažnú časť obyvateľstva tvoria mestici, Indiánov tu žije len 30 000. Najrozšírenejším jazykom je guaraníjčina. V stupni vzdelanosti patrí Paraguaj medzi najmenej pokročilé štáty Južnej Ameriky.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.