Ostrov Man

Ostrov Man (angl. Isle of Man, man. Ellan Vannin), staršie Ostrov Man, korunná dependencia (angl. Isle of Man, Dependency of the Crown) je samosprávna britská korunná dependencia ležiaca na rovnomennom ostrove v Írskom mori medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom. Formálne nie je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Ostrov Man
Vlajka Znak
Národné motto:
Quocunque Jeceris Stabit
Kamkoľvek to hodíš, bude to stáť
Štátna hymna:
O Land of Our Birth
Kráľovská hymna:
God Save the Queen
Miestny názov  
  dlhýIsle of Man, Dependency of the Crown
  krátkyIsle of Man
Hlavné mesto Douglas
54°15 S.š. 4°30 Z.d.
Najväčšie mesto Douglas
Úradné jazyky angličtina
mančina
Štátne zriadenie
Hlava štátu
britská korunná dependencia
Alžbeta II.
Vznik
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
572 km²   
 km² ( %)
Počet obyvateľov
  sčítanie (2011)
  hustota ()
 
84 497
148/km²
Index ľudského rozvoja (2010) 0.849 (14..) – veľmi vysoký
Mena manská libra ()
Časové pásmo
  Letný čas
UTC (UTC+0)
+1 (UTC+1)
Medzinárodný kód IM
Internetová doména .im
Smerové telefónne číslo +44

Hlavou štátu je britská kráľovná Alžbeta II., ktorá je nositeľkou titulu Lord of Mann. Lord of Mann je reprezentovaný viceguvernérom, jedine zahraničné vzťahy a obranná politika sú plne v právomoci britskej vlády.

Osídlenie ostrova sa datuje už spred roku 6500 pred Kr. Ako jeden zo šiestich keltských národov bol pod kultúrnym vplyvom Gaelov už od 5. storočia. Postupne sa vytvárala mančina, patriaca do goidelskej podskupiny keltských jazykov. V roku 627 Edwin of Northumbria dobyl ostrov spolu s väčšinou Mercie. V 9. storočí sa to začali usádzať Normani. V roku 1266 sa ostrov stal súčasťou Škótska. Po období striedania sa vlády škótskych a anglických kráľov, sa ostrov dostal do feudálneho lordstva anglickej koruny v roku 1399. Lordstvo sa opätovne začlenilo pod britskú korunu v roku 1764, ale ostrov sa nikdy nestal súčasťou Veľkej Británie ani jej nasledovníka Spojeného kráľovstva a udržal si svoj status samosprávnej korunnej dependencie.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.