Organizácia Spojených národov

Organizácia Spojených národov (skratka OSN, angl. United Nations Organisation (UNO, hovorovo UN), franc. Organisation des Nations Unies (ONU)) je medzinárodná organizácia združujúca väčšinu štátov na Zemi, ktoré sa zaviazali spolupracovať pri podpore zásad a cieľov vytýčených v jej Charte.

Organizácia Spojených národov
Vlajka OSN
Oficiálne jazyky angličtina, francúzština, španielčina, ruština, čínština, arabčina
Generálny tajomník OSN António Guterres (od roku 2017)
Založená 24. október 1945
Členské štáty 193
Sídlo New York, USA
Oficiálna stránka http://www.un.org

Slovensko je členom od roku 1993, predtým ako Česko-Slovensko od roku 1945 (zakladujúci člen)

Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. S blížiacim sa koncom vojny sa blížil aj vznik OSN. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta OSN ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Ruskom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín.

Slovensko sa stalo členom Organizácie Spojených národov 19. januára 1993 ako nástupnícky štát Česko-Slovenska.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.