Nauru

Nauru, dlhý tvar Nauruská republika, je štát na rovnomennom koralovom ostrove. Nauru malo obrovské zásoby fosfátov. Je bývalá britská kolónia s rozlohou iba 21,2 km², využívali ju Spojené kráľovstvo, Austrália a Nový Zéland. Po dosiahnutí nezávislosti roku 1968 sa zásluhou priemyslu na spracovanie fosfátov sa stali občania Nauru jednými z najbohatších na svete. Dlhá banská činnosť zanechala na ostrove trvalé stopy. Po vyčerpaní fosfátov je finančná budúcnosť krajiny neistá. Nauru je jediný suverénny štát na svete bez oficiálneho hlavného mesta (a celkovo bez osídlenia mestského typu). V encyklopédiách sa ako hlavné mesto niekedy uvádza Yaren, čo je iba administratívna územná jednotka, na území ktorej sa nachádza niekoľko najvýznamnejších vládnych inštitúcií.

Nauruská republika
Vlajka Znak
Národné motto:
God´s Will First
Štátna hymna:
Nauru Bwiema
Hlavné mesto Yaren (neoficiálne)
° .š. ° .d.
Najväčšie mesto Yaren
Úradné jazyky nauruština (dorerin Naoero)
Štátne zriadenie
Prezident
prezidentská republika
Baron Divavesi Waqa
Vznik 31. januára 1968
Susedia žiadny (ostrovný štát)
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
21 km² (193.)  
0,12 km² ( %)
Počet obyvateľov
  sčítanie (17.10.2011)
  hustota ()
 
13 100
474/km²
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2005
5000 $ ([[Zoznam štátov podľa HDP|]].)
$ ([[Zoznam štátov podľa HDP na hlavu v parite kúpnej sily|]].)
Mena Austrálsky dolár (AUD)
Časové pásmo
  Letný čas
UTC+12 (Nauruský čas, NRT) (UTC)
(UTC)
Internetová doména .nr
Smerové telefónne číslo +

Hlavné mesto (neoficiálne): Yaren (4000).

Nauru, oficiálne Naurská republika, je ostrovný štát v Mikronézii v Južnom tichom oceáne. Najbližší sused je ostrov Banaba v Kiribati, 300 km priamo na východ. Nauru je najmenší ostrovný štát na svete, s rozlohou iba 21 km², najmenšia nezávislá republika, a jediný štát na svete bez oficiálneho hlavného mesta.

Prví obyvatelia boli Mikronézania a Polynézania. Nauru spočiatku bola nemecká kolónia, neskôr administratívne teritórium Austrálie, Nového Zélandu, a Británie po prvej svetovej vojne. Ostrov bol okupovaný Japoncami počas druhej svetovej vojny. Nauru získalo nezávislosť v roku 1968.

Nauru je ostrov so zásobami fosfátov. Fosfáty sa na Nauru ťažia od roku 1907. Ostrov je z časti ničený ťažbou fosfátov.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.