Kongo (Brazzaville)

Kongo, dlhý tvar Konžská republika (1970 – 1992: Konžská ľudová republika), je štát v Afrike. Hraničí so Stredoafrickou republikou a Kamerunom na severe, s Gabonom na západe a na juhu a východe s Konžskou demokratickou republikou. Hlavné mesto Brazzaville je zároveň najväčším mestom krajiny.

Konžská republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Unité, Travail, Progrès
(Jednota, práca, pokrok)
Štátna hymna:
La Congolaise
(Pieseň Konga)
Miestny názov  
  dlhýRépublique du Congo
  krátkyCongo
Hlavné mesto Brazzaville
4°16 j.š. 15°17 v.d.
Najväčšie mesto Brazzaville
Úradné jazyky francúzština
Štátne zriadenie
Prezident
Predseda vlády
poloprezidentská republika
Denis Sassou-Nguesso
Clément Mouamba
Vznik 15. august 1960
Susedia Angola, Kamerun, Gabon, Stredoafrická republika,
Konžská demokratická republika
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
342 000 km² (64.)  
 km² (3,3 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2016)
  hustota (2016)
 
5 125 821 (124.)

12,8/km² (204.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2018
9 210 mil. $ (?.)
7 323 $ (?.)
Index ľudského rozvoja (2015) 0,592 (135.) – stredný
Mena frank BEAC/CFA (XAF)
Časové pásmo
  Letný čas
WAT (UTC+1)
bez zmeny (UTC+1)
Medzinárodný kód COG / CG
Medzinárodná poznávacia značka RCB
Internetová doména .cg
Smerové telefónne číslo +242

Kongo sa nachádza v centrálno-západnej časti subsaharskej Afriky, na rovníku. Leží medzi 4. rovnobežkou severnej zemepisnej šírky a 5. rovnobežkou južnej zemepisnej šírky a 11. poludníkom východnej zemepisnej dĺžky a 19. poludníkom východnej zemepisnej dĺžky. Má krátke pobrežie pri Atlantickom oceáne.

Hlavné mesto Brazzaville, sa nachádza na rieke Kongo, na juhu krajiny, takmer naproti Kinshase, hlavnému mestu Konžskej demokratickej republiky.

Na juhozápade štátu je pobrežná rovina, ktorého hlavným vodným tokom je rieka Kouilou-Niari, centrálna časť krajiny sa skladá z centrálnej náhornej plošiny. Lesy sú čoraz intenzívnejšie využívané a ich rozloha klesá.

Vzhľadom na to, že sa štát nachádza na rovníku, tak podnebie v priebehu roka nevykazuje výraznejšie odchýlky. Vzduch má vysokú vlhkosť a priemerná denná teplota je 24 °C a nočná všeobecne medzi 16 a 21 °C. Priemerné ročné zrážky sa pohybujú od 1 100 mm na juhu v údolí Niari do 2 000 mm v centrálnej časti krajiny. Obdobie sucha je od júna do augusta, ale vo väčšine krajiny sú až dve zrážkové maximá. Jedno v období marca až mája a druhé v septembri až novembri.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.