Japonsko

Japonsko (jap. 日本 Nippon alebo Nihon; formálne: jap. 日本国 Nippon-koku alebo Nihon-koku) je štát ležiaci na východnom okraji ázijského kontinentu, na východ od Číny a Kórey. Rozkladá sa na severe Ochotského mora po Východočínske more na juhu. Skladá sa z viac ako 3000 ostrovov, z ktorých najväčšie sú (od severu k juhu) Hokkaido (北海道), Honšu (本州, najväčší ostrov), Šikoku (四国) a Kjúšu (九州). Väčšina japonských ostrovov je hornatých, a mnoho z nich je vulkanických. Najvyšším vrchom je vrch Fudži.

Japonsko
Vlajka Znak
Národné motto:
„Mier a pokrok“ (cisárske motto)
Štátna hymna:
Kimigajo
君が代
Miestny názov  
  dlhý日本国
Nippon-koku (Nihon-koku)
  krátky日本
Nippon (Nihon)
Hlavné mesto Tokio
35°41 S.š. 139°46 V.d.
Najväčšie mesto Tokio
Úradné jazyky japončina
Demonym Japonec, Japonka
Štátne zriadenie
cisár
predseda vlády
konštitučná monarchia
Naruhito
Šinzó Abe
Vznik 6. stor. po Kr. (faktické zjednotenie)
Susedia
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
377 973 km² (61.)  
 km² (3,55 %)
Počet obyvateľov
  sčítanie (2018)
  hustota (2018)
 
126 440 000
334/km² (41.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2018
5,071 bilióna $ (3.)
44 550 $ (27.)
Index ľudského rozvoja (2017) 0,909 (19.) – veľmi vysoký
Mena jen (JPY)
Časové pásmo
  Letný čas
JST (UTC+9)
nie je (UTC)
Medzinárodný kód JP/JPN
Medzinárodná poznávacia značka J
Internetová doména .jp
Smerové telefónne číslo +81

Japonsko má veľmi vysoké HDP na obyvateľa a je jednou z vedúcich priemyselných veľmocí. Je unitárnou konštitučnou monarchiou s cisárom a voleným parlamentom, jednou z najstarších legislatív v Ázii. Napriek členitému povrchu je jednou z krajín s najvyšším počtom obyvateľov a najvyššou hustotou obyvateľstva. Jeho hlavné mesto Tokio s aglomeráciou 38 miliónov obyvateľov je najväčšia veľkomestská oblasť na svete.

Počas svojich dejín prevzalo Japonsko od 7. a 8. storočia veľa zvykov a inštitúcií od Číny. Od 12. do polovice 19. storočia bolo feudálnou krajinou, vedenou klanmi bojovníkov. Po procese obnove Meiji v roku 1868 prevzalo veľa európskych a amerických zvykov a inštitúcií. Jeho dnešná kultúra je zmesou týchto vplyvov a tradičnej japonskej kultúry.

Názov Japonska v kandži sa často prekladá ako „Krajina vychádzajúceho slnka“ a pochádza z polohy krajiny na východnom pobreží Ázie.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.