Izrael

Izrael (po hebrejsky: יִשְרָאֵל - Jisrael; po arabsky: إسرائيل - 'Isráíl), dlhý tvar Izraelský štát (hebrejsky: מְדִינַת יִשְרָאֵל, Medinat Jisrael; arabsky: دولة,إسرائيل Dawlat 'Isráíl), je štát na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie, ležiaci pri východnom pobreží Stredozemného mora.

Izraelský štát
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Ha-Tikva (Nádej)
Miestny názov  
  dlhýמְדִינַת יִשְׂרָאֵל (Medinat Jisrael)
دَوْلَة إِسْرَائِيل (Dawlat Isráíl)
  krátkyיִשְרָאֵל (Jisrael)
إسرائيل (Isráíl)
Hlavné mesto Tel Aviv
31°47 s.š. 35°13 v.d.
Najväčšie mesto Jeruzalem
Úradné jazyky hebrejčina, arabčina
Demonym Izraelčan, Izraelčanka
Štátne zriadenie
Prezident
Predseda vlády
parlamentná republika
Reuven Rivlin
Benjamín Netanjahu
Vznik 14. máj 1948 (založený rozhodnutím OSN na území britského protektorátu)
Susedia Libanon, Sýria, Jordánsko, Egypt
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
20 770 - 22 072 km² (150.)  
428,42 km² (2,1 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2019)
  sčítanie (2008)

  hustota (2019)
 
8 981 060 (97.)
7 412 200

407/km² (35.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2019
390 656 miliárd $ (32.)
39 106 $ (35.)
Index ľudského rozvoja (2017) 0,903 (22.) – veľmi vysoký
Mena nový izraelský šekel (ILS)
Časové pásmo
  Letný čas
IST (UTC+2)
IDT (UTC+3)
Medzinárodný kód ISR/IL
Medzinárodná poznávacia značka IL
Internetová doména .il
Smerové telefónne číslo +972
* Jeruzalemský zákon hovorí, že: „Jeruzalem, celý a zjednotený, je hlavným mestom Izraela.“ Jeruzalem je sídlom vlády, prezidenta, vládnych úradov, najvyššieho súdu a parlamentu. OSN a väčšina krajín neuznáva Jeruzalemský zákon a považuje za hlavné mesto Tel Aviv - Jafo. Palestínska autonómia požaduje Východný Jeruzalem ako hlavné mesto plánovaného palestínskeho štátu.

Na severe susedí s Libanonom, na severovýchode so Sýriou, na východe s Jordánskom a na juhozápade s Egyptom. K Izraelu prilieha aj Západný breh Jordánu (Judea a Samária) a Pásmo Gazy, t. j. územie čiastočne spravované Palestínskou autonómiou  tieto oblasti sú Izraelom okupované od Šesťdňovej vojny v roku 1967. Izrael je s počtom 7 730 400 obyvateľov, z ktorých väčšinu (76 %) tvoria Židia, jediným štátom Židov na svete. Je domovom aj izraelských Arabov, kresťanov, Drúzov, Samaritánov, ako aj iných náboženských a etnických menšín.

Moderný štát Izrael, o ktorého vznik usilovalo sionistické hnutie už od konca 19. storočia, sa odvoláva na biblickú myšlienku izraelskej zeme, ktorej zasľúbenie tvorí jeden z ústredných motívov judaizmu už viac ako 3000 rokov. Po prvej svetovej vojne ustanovila Spoločnosť národov Britský mandát v Palestíne s cieľom vytvoriť „domovinu pre židovský ľud“. V roku 1947 Organizácia Spojených národov schválila rozdelenie Mandátu Palestína na dva štáty – židovský a arabský. Aj keď Liga arabských štátov tento plán odmietla, Izrael na jeho základe vyhlásil 14. mája 1948 nezávislosť a v nasledujúcej víťaznej Vojne za nezávislosť rozšíril svoje hranice nad rámec plánu OSN na rozdelenie Palestíny. Odvtedy trvá medzi Izraelom a susediacimi arabskými štátmi konflikt, ktorý vyústil do niekoľkých vojen a desaťročí násilia, trvajúcich dodnes. S dvoma susediacimi štátmi (Egypt a Jordánsko) však Izrael už mierové zmluvy podpísal a teraz sa usiluje o dosiahnutie dohôd s Palestínčanmi.

Izrael je parlamentná zastupiteľská demokratická republika so všeobecným rovným volebným právom. Vládu vedie premiér a zákonodárnym orgánom je jednokomorový parlament Kneset. Podľa hrubého domáceho produktu je izraelská ekonomika 41. najväčšou na svete (2010). Medzi krajinami Blízkeho východu patrí Izrael na prvé miesto v indexe ľudského rozvoja, slobody tlače a ekonomiky. Zatiaľ čo Izrael samotný považuje za svoje hlavné mesto Jeruzalem, väčšina štátov uznáva ako hlavné mesto Tel Aviv-Jaffa.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.