Indonézia

Indonézia, dlhý tvar Indonézska republika, je štát v juhovýchodnej Ázii a Oceánii tvorený 17 508 ostrovmi. S viac ako 230 miliónmi obyvateľov ide o štvrtý najľudnatejší štát sveta a takisto o štát s najväčším počtom obyvateľov hlásiacich sa k islamu. Štátnym zriadením krajiny je republika s voleným prezidentom a parlamentom. Hlavným mestom Indonézie je Jakarta. Na pevnine Indonézia hraničí s Papuou-Novou Guineou, Východným Timorom a Malajziou. Na mori susedí so Singapurom, Filipínami, Austráliou, Palau, Thajskom a indickým územím Andamany a Nikobary.

Indonézska republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Bhinneka Tunggal Ika (in.)
Jednota v rozdielnosti
Štátna hymna:
Indonézska hymna
Miestny názov  
  dlhýRepublik Indonesia
  krátkyIndonesia
Hlavné mesto Jakarta
6°10 j.š. 106°49 v.d.
Najväčšie mesto Jakarta
Úradné jazyky indonézština (úradná, štandardizovaná forma malajčiny), angličtina, holandčina, veľké množstvo miestnych jazykov, z ktorých najpočetnejšia je javánčina
Štátne zriadenie
prezident
viceprezident
republika
Joko Widodo
Jusuf Kalla
Vznik 17. august 1945
Susedia Papua-Nová Guinea, Východný Timor, Malajzia
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
1 904 569 km² (14.)  
 km² (4,85 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2016)
  sčítanie (2010)

  hustota (2016)
 
261 115 456 (?.)
237 641 326

138/km² (88.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2018
1,075 bilión $ (16.)
13 162 $ (96.)
Index ľudského rozvoja (2017) 0,694 (116.) – stredný
Mena Indonézska rupia (IDR)
Časové pásmo
  Letný čas
(UTC+7, +8, +9)
(UTC+8, +9, +10)
Medzinárodný kód IDN / ID
Medzinárodná poznávacia značka RI
Internetová doména .id
Smerové telefónne číslo +62

Indonézske súostrovie bolo významným obchodným centrom najmenej od 7. storočia, keď kráľovstvo Šrívidžaja obchodovalo s Čínou a Indiou. Miestni vládcovia postupne začali preberať indickú kultúru, náboženské a politické modely a hinduistické a budhistické kráľovstvá rozkvitali. Indonézska história bola ovplyvnená snahami cudzích mocností ovládnuť jej prírodné bohatstvo. Moslimskí obchodníci priniesli islam a európski kolonialisti spolu v čase zámorských objavov bojovali o ovládnutie obchodu s korením na Molukách. Po troch a pol storočiach holandskej nadvlády získala Indonézia po druhej svetovej vojne nezávislosť. Turbulentná moderná história krajiny bola ovplyvnená prírodnými katastrofami, korupciou, separatizmom, demokratizáciou a obdobiami prudkých ekonomických zmien.

Obyvateľstvo súostrovia patrí k mnohým etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. V Indonézii došlo k vývoju zdieľanej identity definovanej spoločným jazykom, etnickou a náboženskou pluralitou vnútri väčšinovo moslimskej spoločnosti, umožnenú historickou skúsenosťou s kolonializmom a bojom proti nemu. Indonézske národné motto, „Bhinneka Tunggal Ika“ („Jednota v rozdielnosti“, doslova „Veľa, ale jeden“) vyjadruje rozdielnosť, ktorá je pre krajinu typická. Napriek veľkému počtu obyvateľov a vysokej hustote osídlenia sa v krajine nachádzajú obrovské oblasti divokej prírody s druhou najväčšou biodiverzitou na svete. Indonézia má veľké prírodné bohatstvo, ale napriek tomu je rozšíreným problémom chudoba. Aj napriek problémom s chudobou je Indonézia 19. najväčšou ekonomikou sveta a je preto jednou z krajín skupiny G-20. Je tiež členom Združenia národov juhovýchodnej Ázie a Ázijsko-pacifického hospodárskeho spoločenstva.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.