Ghana

Ghana, dlhý tvar Ghanská republika, je štát v Afrike.

O Ghanskej ríši pozri Ghanská ríša.
Ghanská republika
Vlajka Znak
Národné motto:
Freedom and Justice
(Sloboda a spravodlivosť)
Štátna hymna:
God Bless Our Homeland Ghana
(Boh žehnaj našu vlasť, Ghanu)
Miestny názov  
  dlhýRepublic of Ghana
  krátkyGhana
Hlavné mesto Akkra
5°33 s.š. 0°15 z.d.
Najväčšie mesto Akkra
Úradné jazyky angličtina
Štátne zriadenie
Prezident
prezidentská republika
Nana Akufo-Addo
Vznik 6. marec 1957
Susedia Togo, Pobrežie Slonoviny, Burkina Faso
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
239 567 km² (80.)  
8 520 km² (4,61 %)
Počet obyvateľov
  odhad (2014)
  hustota (2014)
 
27 043 093 (45.)

101,5/km² (103.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2017
45 464 mil. $ (69.)
4 604 $ (126.)
Index ľudského rozvoja (2015) 0,579 (139.) – stredný
Mena cedi (GHC)
Časové pásmo
  Letný čas
GMT (UTC)
bez zmeny (UTC)
Medzinárodný kód GHA / GH
Medzinárodná poznávacia značka GHA
Internetová doména .gh
Smerové telefónne číslo +233

Ghana je štát veľký ako Spojené kráľovstvo. Leží v západnej Afrike. Jej susedmi sú Pobrežie Slonoviny, Togo a Burkina Faso. Z juhu krajinu obmýva Atlantický oceán (Guinejský záliv). Štát leží v tropickom podnebnom pásme, povrch tvoria nízke plošiny plné riek, z nich najväčšou je Volta, na ktorej je postavená najväčšia umelá vodná nádrž na svete.

Krajina je väčšinou poľnohospodárska, hlavnou plodinou je kakao, ktorého bola kedysi najväčším svetovým exportérom. Ďalšími produktmi sú drevo, palmový olej, kokos a káva. Ťažia sa diamanty, zlato, mangán a bauxit.

Etnicky sa Ghana pokladá za pomerne homogénnu krajinu, a to aj napriek tomu, že je rozdelená do štyroch hlavných etnolingvistických skupín, ktoré sú ďalej rozvetvené do spolu asi 160 kmeňov. Dôležité je pripomenúť, že v porovnaní s inými krajinami v Afrike, sa v Ghane usadilo len málo belochov.

Krajina je pomenovaná podľa kráľovstva Ghana, ktoré existovalo v 4. až 13. storočí, ležalo však mimo dnešného územia Ghany. Názov Ghana znamená bojovný kráľ, a rovnaký názov má v podstate blízka Guinea. Južná Ghana bola neskôr centrom Ašantského kráľovstva, ktoré je považované za najrozvinutejší štát v subsaharskej Afrike. Ako prví z koloniálnych mocností sa na jej pobreží vylodili v 15. storočí Portugalci. Nasledovali ich Holanďania, Dáni, ktorí tu vybudovali hrad Christiansborg a Švédi. Najdlhšie tu však vydržali Briti, ktorí vyhlásili toto územie za korunnú kolóniu v roku 1874, ktorá niesla názov Zlatonosné pobrežie (Gold Coast). Počas svojej vlády v Ghane Briti vybudovali kvalitnú infraštruktúru, školstvo a zdravotnú starostlivosť. Ghana bola pri získaní nezávislosti najrozvinutejšou africkou krajinou.

Po druhej svetovej vojne rástli a silneli tlaky smerom k nezávislosti v (nielen) britských kolóniách. Dodnes je však Ghana súčasťou britského Spoločenstva národov. Najsilnejším impulzom bolo udelenie nezávislosti Indii v roku 1947. Ústrednou postavou protikoloniálneho odboja v Ghane bol Kwame Nkrumah. Ghana sa začala demokratizovať v roku 1992. Súčasným ghanským prezidentom je Nana Akufo-Addo (od 7. januára 2017). Politická forma súčasného ghanského štátu je parlamentná demokracia.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.