Etiópia

Etiópia (po amharsky ኢትዮጵያ, Itjopja), plným názvom Etiópska federatívna demokratická republika (po amharsky የኢትዮጵያ ፈደራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ, Je Itjopja federešn dimokrasiawi ripublik), (historický názov Abesínia alebo Abesínsko [po česky Habeš]) je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v Africkom rohu vo východnej Afrike. Susedí na severe s Eritreou, na východe s Džibutskom a Somálskom, na juhu s Keňou a so Sudánom a Južným Sudánom na západe. Podľa odhadov z roku 2010 žije v Etiópii 82 101 998 ľudí. Hlavným mestom je Addis Abeba, úradným jazykom federácie je amharčina.

Etiópska federatívna demokratická republika
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Wodefit Gesgeshi, Widd Innat Itjopja
(Pochoduj vpred, drahá matka Etiópia)
Miestny názov  
  dlhýየኢትዮጵያ ፌዴራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ (Itjopja Federalawi Demokrasijawi Ripeblik)
  krátkyየኢትዮጵያ (Itjopja)
Hlavné mesto Addis Abeba
9°01 s.š. 38°45 v.d.
Najväčšie mesto Addis Abeba
Úradné jazyky amharčina
Štátne zriadenie
Prezident
Predseda vlády
federatívna republika
Sahle-Work Zewde
Abiy Ahmed Ali
Vznik starovek
Susedia Sudán, Južný Sudán, Keňa, Somálsko, Džibutsko, Eritrea
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
1 104 300 km² (26.)  
7 444 km² (0,7 % %)
Počet obyvateľov
  odhad (2016)
  sčítanie (2007)

  hustota (2016)
 
102 403 196 (?.)
73 750 932

92,7/km² (123.)
HDP
  celkový
  na hlavu (PKS)
2019
88,170 mld. $ (?.)
2556 $ (?.)
Index ľudského rozvoja (2017) 0,463 (173.) – nízky
Mena etiópsky birr (ETB)
Časové pásmo
  Letný čas
EAT (UTC+3)
bez zmeny (UTC+3)
Medzinárodný kód ETH / ET
Medzinárodná poznávacia značka ETH
Internetová doména .et
Smerové telefónne číslo +251

Na etiópskom území sa dochovali pozostatky jedného z najstarších predkov človeka z rodu Australopithecus. Prvý lepšie zdokumentovaný historický štátny útvar na etiópskom území predstavuje zhruba od 3. storočia pred Kr. aksumská ríša, v ktorej vládla Šalamúnska dynastia založená podľa legiend potomkom kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby. Aksumskí vládcovia prijali v 4. storočí kresťanstvo. Nasledujúce storočia znamenali predovšetkým so stratou obchodných kontaktov a islamskou expanziou úpadok a do značnej miery aj izoláciu. V polovici 19. storočia začala postupná modernizácia a súperenie s európskym kolonializmom. Od prvej svetovej vojny bol až do roku 1974, s päťročnou prestávkou v čase talianskej okupácie, etiópskym cisárom Haile Selassie I. Ten bol potom zvrhnutý Mengistu Haile Mariamom, ktorý v krajine nastolil komunistický režim. Koniec tohto režimu prišiel spolu s rozpadom sovietskeho bloku a Mengistu musel v roku 1991 utiecť z krajiny. Etiópia sa federalizovala a v čele novej vlády pod vedením Etiópskeho ľudového revolučného demokratického frontu stál Meles Zenawi. Ten v krajine časom zaviedol autoritársky režim, ktorý je pri moci dodnes.

Etiópsky štát patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Poľnohospodárstvo je silno závislé na podnebí a v pomere k rozvinutým štátom málo modernizované. Priemysel je nevyvinutý a služby nepríliš kvalitné. Dosiaľ zlý stav infraštruktúry sa vďaka vládnym investíciam postupne zlepšuje. Výnimku v inak zlej etiópskej doprave tvorí Ethiopian Airlines, ktoré sa radí medzi tri najdôležitejšie letecké spoločnosti v Afrike. Navzdory značnej korupcii a nedostatočným službám sa ekonomika Etiópie rýchle rozvíja; krajina je však napriek tomu závislá na zahraničnej pomoci. Etiópska armáda predstavuje jednu z najsilnejších ozbrojených síl v Afrike a úzko vojensky spolupracuje so Spojenými štátmi. V oblasti zahraničných vzťahov udržuje Etiópia dobré vzťahy zvlášť s okolitými štátmi s výnimkou Eritrei a Somálska. Zo zahraničných investorov sa tu v poslednom čase najviac presadzuje India a Čína. Etiópia má rovnako bohatú kultúru založenú na dlhej historickej tradícii aj kontaktoch s okolitým svetom a v krajine je množstvo kultúrnych aj prírodných pamiatok.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.