Belgicko

Belgicko, dlhý názov Belgické kráľovstvo (holandsky: Koninkrijk België; francúzsky: Royaume de Belgique; nemecky: Königreich Belgien), je štát v západnej Európe. Hraničí s Holandskom, Nemeckom, Luxemburskom a Francúzskom. Má viac ako 10 miliónov obyvateľov a rozlohu okolo 30 000 km².

Belgické kráľovstvo
Vlajka Znak
Národné motto:
hol.: Eendracht maakt macht; fr.: L'union fait la force; nem.: Einigkeit macht stark
(V jednote je sila)
Štátna hymna:
Brabançonne
Miestny názov  
  dlhýKoninkrijk België (hol.), Royaume de Belgique (fr.), Königreich Belgien (nem.)
  krátkyBelgië (hol.), Belgique (fr.), Belgien (nem.)
Hlavné mesto Brusel
50°51 s.š. 4°21 v.d.
Najväčšie mesto Brusel
Úradné jazyky holandčina, francúzština, nemčina
Štátne zriadenie
Kráľ
Predseda vlády
konštitučná monarchia
Filip Belgický
Charles Michel
Vznik 1830
Susedia Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Luxembursko
Rozloha
  celková
  voda (%)
 
30 528 km² (136.)  
 km² (6,4 %)
Počet obyvateľov
  sčítanie (2018)
  hustota (2018)
 
11 358 357
372,06/km² (36.)
Mena euro (€) (= 100 centov) (EUR)
Časové pásmo
  Letný čas
(UTC+1)
(UTC+2)
Medzinárodný kód BE
Medzinárodná poznávacia značka B
Internetová doména .be
Smerové telefónne číslo +32
Gramotnosť: 99%

Kultúrne a jazykovo sa nachádza medzi germánskou a románskou Európou. Rozpráva sa tu dvoma hlavnými rečami: holandsky – niekedy neoficiálne nazývaná flámčina – najmä na severe a francúzsky vo Valónsku. Hlavné mesto Brusel je oficiálne dvojjazyčné, aj keď väčšina jeho obyvateľov hovorí po francúzsky. V krajine je oficiálne používaná aj nemčina malou skupinou obyvateľstva na východe krajiny. Táto jazyková rôznorodosť sa odráža aj v politickom systéme a v histórii. Meno krajiny pochádza z názvu kmeňa Belgov (keltský kmeň) a tiež z názvu rímskej provincie na severe Galie – Belgica. Historicky Belgicko leží v Nizozemsku, ktoré zahŕňa aj krajiny Holandsko a Luxembursko a pokrýva o niečo väčšie územie ako dnešný Benelux. Od konca stredoveku až do 17. storočia bolo prosperujúcim obchodným a kultúrnym centrom. Od 16. storočia po rok nezávislosti v 1830 bolo dejiskom mnohých bojov medzi európskymi mocnosťami. Nedávno sa Belgicko stalo zakladajúcim členom Európskej únie, pričom na jeho území sídlia mnohé jej orgány. Je sídlom aj pre iné medzinárodné organizácie, napríklad NATO.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.