Vitajte vo Wikipédii,
slobodnej encyklopédii, ktorú môže upravovať každý.
Dnes je streda 20. marca 2019.
Slovenská verzia má momentálne 228 996 článkov.
O Wikipédii  Príručka  Pomoc Najlepšie články  Portály  Kategórie  A  Z index
Henrik Ibsen

Meniny má Víťazoslav

Odporúčaný článok...
Marian Adam Rejewski

Marian Adam Rejewski (* 16. august 1905, Bydgoszcz – † 13. február 1980, Varšava) bol poľský matematik a kryptológ, ktorý v roku 1932 prelomil kód Enigmy, najdôležitejšieho šifrovacieho stroja hitlerovského Nemecka. Úspech Rejewskiho a jeho spolupracovníkov z Kancelárie šifier (poľ. Biuro Szyfrów), medzi inými Henryka Zygalskiho a Jerzyho Różyckiho, umožnil čítanie Britmi zachytených zakódovaných nemeckých správ počas druhej svetovej vojny, pričinili sa tak k víťazstvu spojencov.

V roku 1929 počas štúdia matematiky na Poznaňskej univerzite ho profesor Zdzisław Krygowski odporučil na tajný kurz kryptológie, ktorý organizovala Kancelária šifier druhého oddelenia generálneho štábu poľskej armády. Na jeseň roku 1930 bola v Poznani vytvorená pobočka Kancelárie šifier, v ktorej pracoval aj Rejewski. O dva roky neskôr pobočku zrušili a od 1. septembra 1932 boli všetky kryptologické práce prenesené do varšavskej centrály. Tam začal Rejewski pracovať na Enigme a v priebehu niekoľkých týždňov odkryl spôsob okáblovania jej rotorov. Následne spolu so svojimi kolegami zo štúdií Różyckim a Zygalskim vypracoval techniku umožňujúcu čítanie šifrogramov Enigmy. Rejewskiho vklad spočíval na vypracovaní katalógu kárt a cyklometra, a po zmene spôsobu kódovania v roku 1938 na vyrobení kryptologickej bomby.

Päť týždňov pred napadnutím Poľska Nemcami v roku 1939, Rejewski so skupinou kryptológov a pracovníkov Kancelárie šifier predstavili spôsob dešifrovania a kópiu Enigmy predstaviteľom britskej a francúzskej vojenskej špionáže. Krátko po vypuknutí vojny poľskí kryptológovia evakuovali cez Rumunsko do Francúzska, kde naďalej v spolupráci s Francúzmi a Britmi vykonávali práce na dešifrovaní nemeckej korešpondencie. Do ďalšej evakuácie boli prinútení v júni 1940 po kapitulácii Francúzska, no už po niekoľkých mesiacoch sa vrátili na jeho územie kontrolované vládou z Vichy a pokračovali v činnosti. Po vkročení Nemecka do južného Francúzska 9. novembra 1942 sa Rejewski a Zygalski dostali cez Španielsko, Portugalsko a Gibraltár do Veľkej Británie, kde pracovali v rádiovej jednotke generálneho štábu hlavného veliteľa poľských ozbrojených síl v Stanmore-Boxmoor pri Londýne. Tu sa venovali rozšifrovávaniu menej komplikovaných nemeckých správ. Po skončení vojny sa Rejewski vrátil v roku 1946 do Poľska, kde pracoval ako úradník podnikov v Bydgoszczi. Až v roku 1967 odhalil svoj podiel na prelomení šifry Enigmy a napísal pamäti ktoré deponoval vo vtedajšom Vojenskom historickom inštitúte.

celý článok...

Archív • Dobré články • Najlepšie články

Vedeli ste, že ...

Archív • Návrhy ďalších zaujímavostí

Obrázok týždňa
foto: Lucas Löffler
Zvrstvený pieskovec v Antelope Canyon, Arizona, USA. Kaňon, ktorého hĺbka je väčšia ako jeho šírka vznikol zarezávaním vodného toku do mäkkého podložia. Jeho vznik bol podmienený náhlymi dažďami a spôsobom odvodňovania oblasti.

ArchívĎalšie odporúčané obrázky
Portály
Prírodné vedy
Astronómia (Hviezda · Slnečná sústava) · Biológia · Fyzika · Chémia · Matematika · Vedy o Zemi

Technické vedy

Architektúra · Informatika · Kozmonautika · Letectvo

Spoločenské, humanitné a aplikované vedy

História · Jazyk · Literatúra · Medicína · Politika

Život a spoločnosť

Divadlo · Film · Hudba · Ľudia · Šport (Tenis · Šach)

Geografia

Geografia · Belgicko · Česko · Fínsko · Francúzsko · Luxembursko · Rusko · Samoa · Slovensko (Bratislava · Košice · Žilina) · Taliansko · Vatikán

Ostatné

Cesty · Pes
Kategórie
Príroda
Baktérie · Horniny · Huby · Človek · Minerály · Prvoky · Rastliny · Vesmír · Vírusy · Zem · Živočíchy

Spoločnosť

Hry · Kultúra · Náboženstvo · Národy · Politika · Šport · Vojny · Zábava

Prírodné vedy

Astronómia · Biológia · Ekológia · Fyzika · Geografia · Chémia · Matematika · Vedy o Zemi

Spoločenské, humanitné a aplikované vedy

Archeológia · Ekonómia · Filozofia · História · Medicína · Pedagogika · Psychológia · Teológia · Sociológia

Technika

Doprava · Elektrotechnika · Informatika · Kozmonautika · Poľnohospodárstvo · Priemysel · Stavebníctvo · Strojárstvo

Umenie

Architektúra · Divadlo · Film · Fotografia‎ · Hudba · Literatúra · Maliarstvo · Sochárstvo · Tanec
Cudzojazyčné wikipédie
O projekte
Slovenská Wikipédia · O Wikipédii · Mailing listy · Štatistika · Wikipediáni · Pomoc · Krčma (diskusia redaktorov) · Medzinárodná spolupráca · Pieskovisko · Projekty

Ďalšie projekty

Wikipédiu prevádzkuje nezisková nadácia Wikimedia Foundation, ktorá spravuje aj veľa iných mnohojazyčných a otvorených projektov:

Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikinoviny Wikiverzita Wikidruhy Commons Wikiúdaje Meta-Wiki MediaWiki
Výkladový slovník Voľne dostupné dokumenty Zbierka citátov Voľne dostupné knihy a príručky Slobodné cestovné príručky Otvorené spravodajstvo Voľne dostupné vzdelanie Adresár biologických druhov Spoločne využívaná zbierka médií Štruktúrovaná databáza vedomostí Koordinácia všetkých projektov Wikimedia Vývoj wiki softvéru

Ak pokladáte Wikipédiu alebo sesterské projekty za užitočné, prosím zvážte poskytnutie daru. Dary sú primárne určené na nákup vybavenia serverov.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.