Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 198 266 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 198 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.

Savaitės straipsnis

Havajų istorijaHavajų salyno istorija nuo pirmųjų žmonių įsikūrimo iki šių laikų. Pirmieji gyventojai, polineziečiai, atvyko į salas apie IV–V a., 1778 m. jas atrado kapitonas Džeimsas Kukas. 1810 m. salos suvienytos į Havajų Karalystę, kuri gyvavo iki 1893 m. 1900 m. Havajai tapo Jungtinių Amerikos Valstijų teritorija, nuo 1959 m. – valstija.

Dėl tikslaus laiko, kada pirmieji žmonės apsigyveno Havajų salose, mokslininkai nesutaria. Manoma, kad pirmieji gyventojai – polineziečiai iš Markizo salų, į negyvenamus Havajus atvyko IV–V a., o VIII–IX a. vyko antroji migracijos banga iš Taičio. Atvykėliai iš pradžių įsikurdavo pakrantėse, vėliau kėlėsi ir į salų gilumą. Gyventojų pamažu daugėjo, formavosi vadų vadovaujami valstybiniai dariniai. Havajiečių visuomenė buvo padalinta į 4 klases, primenančias Indijos kastų sistemą: vadus, žynius, bendruomenininkus ir vergus. Havajų, Maui, Kauai ir Oahu salos kiekviena turėjo savo hierarchiją, kurios viršūneje buvo vadas, kildinamas iš dievybių. Vadai tarpusavyje kariavo ir stengėsi praplėsti savo įtakos zonas, konfliktai nesiliovė iki pat Havajų suvienijimo 1810 m.

Manoma, kad pirmieji europiečiai, aplankę Havajus, buvo ispanai, 1542 m. plaukę iš Akapulko Naujojoje Ispanijoje (dabartinė Meksika) į Filipinus. Ispanų archyvuose saugomas jūrinis žemėlapis, kuriame pavaizduotos salos, kurių geografinė platuma sutampa su Havajais, bet ilguma nurodyta apie 10 laipsnių į rytus nuo Havajų. Maui sala žemėlapyje vadinama La Desgraciada (Nelaimingoji sala), o sala, panaši į Havajus, vadinama La Mesa (Stalo sala). Į Kahoolavę, Lanai ir Molokai panašios salos vadinamos Los Monjes (Vienuolių salomis). Tikslų savo maršrutą iš Meksikos į Filipinus ispanai laikė paslaptyje nuo kitų jūrinių valstybių, o Havajų salomis nesidomėjo – tokiu būdu Havajai ilgą laiką išsaugojo savo nepriklausomybę.

Pirmuoju europiečiu, atradusiu Havajų salas, laikomas anglų keliautojas Džeimsas Kukas, išsilaipinęs Kauai saloje 1778 m. sausio 20 d. Naujai atrastas žemes Kukas pavadino Sendvičo salomis savo rėmėjo Sendvičo grafo Džono Montagu (John Montagu) garbei (XIX a. šis pavadinimas palaipsniui nustotas vartoti, salas imta vadinti didžiausios salos vardu). Po metų, grįždamas, Kukas apsilankė salose dar kartą ir per konfliktą Kealakekua įlankoje buvo nužudytas čiabuvių.

Po Kuko vizito ir knygų apie jo keliones publikavimo Havajų salos pritraukė daug europiečių ir amerikiečių lankytojų: keliautojų, prekiautojų, banginių medžiotojų, nuotykių ieškotojų. Šie lankytojai atnešė ligų, kurioms daugelį šimtmečių izoliacijoje gyvenę havajiečiai neturėjo atsparumo. Iki 1820 m. dėl ligų, bado ir genčių karų salų gyventojų sumažėjo daugiau nei perpus.

Daugiau…

Pavyzdiniai straipsniaiVerta paskaityti • Keisti • Rinkti straipsnį

Naujienos

Projekto puslapis • Metų įvykiai • Sporto naujienos • Keisti


vasario 18 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Keisti

Rinktinė iliustracija

Altiplanas (Bolivija)
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis
Keisti

Savaitės iniciatyva

Akademijos apdovanojimas arba „Oskaras“ (angl. Academy Award, Oscar) – apdovanojimas, teikiamas JAV Kino meno ir mokslo akademijos (Academy of Motion Picture Arts and Sciences arba AMPAS) už nuopelnus kine. Ceremonija, kurios metu yra įteikiami apdovanojimai, yra vienas žinomiausių kasmetinių renginių visame pasaulyje. Renginį rodo daugiau nei 100 valstybių televizijos. Tai yra viena iš seniausių apdovanojimų ceremonijų pasaulyje. Jos atitikmenys kitose meno srityse – „Grammy“ apdovanojimas (muzikai), „Emmy“ apdovanojimas (televizijai) ir „Tony“ apdovanojimas (teatrui). Visus šiuos apdovanojimus įsteigė AMPAS.

AMPAS įkūrėjas – „Metro-Goldwyn-Mayer“ studijos vadovas Luisas Mėjeris (Louis B. Mayer). „Oskarų“ apdovanojimus, kaip apdovanojimus už pasiekimus kine, vėliau įkūrė ta pati akademija. Pirmoji apdovanojimų ceremonija vyko 1929 m. gegužės 16 d. „Roosevelt“ viešbutyje, Holivude.

Pirmieji apdovanojimai buvo įteikti 1929 m. gegužės 16 d. „Roosevelt“ viešbutyje, Holivude, stebint maždaug 270 žmonių. Po apdovanojimų „Mayfair“ viešbutyje vyko vakarėlis. Bilieto kaina, norint patekti į ceremoniją, buvo 5 JAV doleriai. Buvo išdalinta 15 statulėlių, kurias gavo aktoriai, režisieriai ir kiti žmonės už nuopelnus kine per 19271928 metus.

Apdovanojimų laureatai buvo paskelbti dar likus trims mėnesiams iki ceremonijos, tačiau jau antruosiuose „Oskaruose“, 1930 m., ši sistema buvo pakeista. Kitus 10 metų laureatų pavardės 23 val. būdavo pranešamos laikraščiams, kad šie kitą dieną galėtų jas išspausdinti. Tačiau vienais metais laikraštis „Los Angeles Times“ laureatų sąrašą išspausdino prieš ceremoniją. Nuo 1941 m. nugalėtojai paskelbiami tik ceremonijos metu praplėšus užantspauduotą voką.

Pirmos šešios ceremonijos vyko kas dvejus metus. Pavyzdžiui, antrieji „Oskarai“ vyko 1930 m. balandžio 3 d. ir apdovanojo už filmus, išleistus nuo 1928 m. rugpjūčio 1 d. iki 1929 m. liepos 31 d. Nuo 1935 m. apdovanojimai yra kasmetiniai.

Pirmasis geriausio aktoriaus apdovanojimą laimėjo Emilis Džaningsas (Emil Jannings) už vaidmenis filmuose „The Last Command“ ir „The Way of All Flesh“. Kadangi aktorius prieš ceremoniją turėjo grįžti į Europą, akademija sutiko jam įteikti prizą anksčiau ir taip jis tapo pirmuoju istorijoje „Oskaro“ laimėtoju. Kurį laiką aktoriai būdavo apdovanojami už jų darbą per tam tikrą laikotarpį, tačiau nuo ketvirtosios ceremonijos sistema pasikeitė ir aktoriai buvo apdovanojami tik už konkrečius filmus. Jau 302 aktoriai yra laimėję „Oskaro“ apdovanojimą.

1939 m. sukurtas filmas „Beau Geste“ yra vienintelis filmas, kuriame vaidina 4 aktoriai, laimėję „Oskarą“ už geriausią pirmaplanį vaidmenį. Tai Garis Kūperis (Gary Cooper), Rėjus Milandas (Ray Milland), Siuzan Heivord (Susan Hayward) ir Broderikas Kraufordas (Broderick Crawford).

Šios savaitės iniciatyva yra Oskarai.

Daugiau…

Projekto puslapis • Keisti

Vikisritys


Vikiportalai

Vikiprojektai

Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.