רומא

רומאאיטלקית ולטינית: Roma (מידע • עזרה)) היא בירת איטליה. העיר משתרעת על פני שתי גדותיו של נהר הטיבר באזור לאצְיוֹ. בעברה הייתה הבירה של האימפריה הרומית ששלטה על שטחים נרחבים באירופה ומסביב לים התיכון. לאחר התמוטטות האימפריה המשיכה רומא לשמש כמרכז של הדת הנוצרית הקתולית, וכן כמרכז תרבותי, כלכלי ובעיקר תיירותי ברמה עולמית.

רומא
Roma
סמל רומא
דגל רומא
הקולוסיאום בלילה. מצד שמאל ניתן לראות את הקטע שנשאר שלם מהקיר החיצוני המקורי
מדינה איטליה  איטליה
מחוז לאציו  לאציו
נפה רומא
ראש העיר וירג'יניה ראג'י
רשות מחוקקת מועצת עיריית רומא
תאריך ייסוד 21 באפריל 753 לפנה"ס
שטח 1,285 קמ"ר
גובה 20 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 2,873,494 (נכון ל־1 בינואר 2017)
 ‑ במטרופולין 5,493,308 (2006)
 צפיפות 2,105.50 נפש לקמ"ר (2011)
קואורדינטות 41°54′N 12°30′E
אזור זמן UTC +1
www.comune.roma.it

ברומא עצמה מתגוררים כ-2.7 מיליון תושבים. בערים שמקיפות אותה מתגוררים עוד כמיליון תושבים. מרכז העיר פרוש בין שבע גבעות ממזרח לטיבר. מצדו השני של הנהר מצויה גבעת הוותיקן, אשר שייכת גם היא לרומא. מסביב למרכז הצפוף פרושים פרוורים ברדיוס עצום מהעיר. בין הפרוורים פזורים שדות חקלאיים ושטחים פתוחים רבים, חלקם בטווח של קילומטרים ספורים מהמרכז.

סמלה של העיר רומא מכיל את ראשי התיבות SPQR. ראשי תיבות אלו, שהיו גם סמל הלגיונות של האימפריה הרומית, מסמלים את האמרה הלטינית: Senatus Populusque Romanus - "הסנאט והעם של רומא". ראשי תיבות אלו מופיעים במקומות רבים בעיר כולל עמודים ומכסי ביוב.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.