פריז

פריזצרפתית: Paris, להאזנה (מידע • עזרה)) היא בירת צרפת ובירת חבל איל דה פרנס. היא שוכנת בעיקול הנהר סן, במרכזו של האגן הפריזאי, בין מפגש הנהרות מארן וסן במעלה הזרם, ובין הנהרות אואז וסן במורד הזרם.

פריז
Paris
סמל פריז
דגל פריז
נוף פריזאי
מדינה צרפת  צרפת
חבל איל דה פרנס
מחוז פריז (מחוז עצמאי)
ראש העיר ראש עיריית פריז, אן הידלגו
רשות מחוקקת council of Paris
תאריך ייסוד המאה ה-3 לפנה"ס
שטח 105.4 קמ"ר
גובה 28±1 מטר
 ‑ הנקודה הגבוהה הנקודה הגבוהה ביותר בפריז
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 2,206,488 (נכון ל־2015)
 ‑ במטרופולין 12,161,542 (2009)
 צפיפות 20,696 נפש לקמ"ר (2008)
קואורדינטות 48°52′N 2°19′E
אזור זמן UTC +1
www.paris.fr

פריז היא העיר הגדולה בצרפת ואחד ממוקדי ההשכלה, הדת והכוח הראשיים של אירופה, כבר מאז המאה העשירית. כיום מהווה העיר את מרכז הכלכלה והפיננסים של צרפת, והמרכז הפיננסי השני בגודלו באירופה (אחרי לונדון). פריז נחשבת כסמל התרבות של צרפת, ומהווה מוקד משיכה לשלושים ושניים מיליון תיירים בקירוב מדי שנה (פריז רבתי). כמו כן, היא משמשת נקודת התכנסות תחבורתית בינלאומית הודות לרשת הרכבות, הכבישים המהירים ומערכת שדות התעופה שלה. מעמדה המרכזי של פריז בצרפת הוא תוצאה של התפתחות לאורך ההיסטוריה הצרפתית, ושורשיו בעיקר בתקופת השלטון האבסולוטי, ואחריו השלטון היעקוביני המהפכני. התפיסה בבסיס צורת ארגון זו היא צנטרליזם מונרכיסטי ולאחריו רפובליקני, שהעניק לבירה תפקיד מרכזי בהתנהלות המדינה, ונטה לרכז בה את מרבית עוצמתו.

פריז היא העיר דוברת הצרפתית הגדולה בעולם. בשנת 2007 עמדה אוכלוסייתה על 2,193,030 תושבים על פי אומדן של המכון הלאומי לסטטיסטיקה של צרפת (INSEE), ובאזור המטרופולין של פריז רבתי התגוררו 12,067,000 תושבים. האזור המטרופוליני הוא ה-20 בגודלו בעולם. פריז היא גם אחת משלוש הערים בעלות צפיפות האוכלוסין הגדולה ביותר באירופה, לצד לונדון ומוסקבה. שטח העיר ללא יער בולון ויער ונסן הוא 86.93 קילומטר רבוע.

בעיר שוכנים מטות הארגונים אונסק"ו ו-OECD.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.