ערבית

ערבית (בערבית: اللغة العربية; תעתיק חופשי: א-לּוּעַ'ה אל-עַרַבִּייַה; תעתיק מדויק: אללע'ה אלערביה; להאזנה (מידע • עזרה)) היא שפה בענף הדרומי של השפות השמיות המערביות בתוך קבוצת השפות השמיות של משפחת השפות האפרו-אסיאתיות. ככזאת היא קרובה מאוד לעברית ולארמית, ששייכות לענף הצפוני של השפות השמיות המערביות. הערבית הספרותית (اللغة العربية الفصحى, "אללע'ה אלערביה אלפֻצְחַא") משמשת בעיקר לכתיבה ולתקשורת בכל רחבי העולם הערבי, והיא בעלת תפקיד מפתח בחיי כל המוסלמים, שכן היא משמרת את שפת הקוראן, אשר נכתב בלהג הערבית של שבט קורייש. לצד הערבית הספרותית קיימת גם ערבית מדוברת (הנקראת בניבים המזרחיים: العامية, "אלעאמִּיַּה", ובניבים המערביים: الدارجة, "אד-דארִגַ'ה"), ולה ניבים רבים, שמשמשים שפת אם לכ-180 מיליון בני אדם ברחבי אסיה ואפריקה (לדוגמה, ערבית לבנונית, מצרית, מרוקאית). הערבית היא שפה רשמית (לאו דווקא יחידה) כמעט בכל מדינות המזרח התיכון (להוציא את ישראל, איראן וטורקיה) ובכל מדינות צפון אפריקה. כמו כן היא אחת מהשפות הרשמיות של ארגון האומות המאוחדות.

ערבית
العربية
מדינות מדינות הליגה הערבית;
מיעוטים במדינות השכנות, ביניהן ישראל, אריתריאה, מאלי, ניגריה, קניה ועוד.
אזורים צפון אפריקה והמזרח התיכון. אוכלוסיות ערביות בעולם כולו.
דוברים 420,000,000
שפת אם 290,000,000
כתב אלפבית ערבי
משפחה

אפרו-אסיאתית

שמית
תיכונה
דרומית
ערבית
לאום איחוד האמירויות הערביות  איחוד האמירויות הערביות
אלג'יריה  אלג'יריה
בחריין  בחריין
ג'יבוטי  ג'יבוטי
ירדן  ירדן
כווית  כווית
לבנון  לבנון
לוב  לוב
מאוריטניה  מאוריטניה
מצרים  מצרים
מרוקו  מרוקו
סהרה המערבית  סהרה המערבית
סודאן  סודאן
סומליה  סומליה
סומלילנד  סומלילנד
סוריה  סוריה
עומאן  עומאן
עיראק  עיראק
ערב הסעודית  ערב הסעודית
הרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית
צ'אד  צ'אד
קומורו  קומורו
קטר (מדינה)  קטר
תוניסיה  תוניסיה
תימן  תימן
ארגון האומות המאוחדות, הליגה הערבית, ארגון המדינות האסלאמיות
מוסד

مجمع اللغة العربية بالقاهرة - האקדמיה ללשון הערבית במצרים

  • مجمع اللغة العربية - האקדמיה ללשון הערבית
קוד שפה ar
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

לשפה הערבית מעמד מיוחד בישראל, בהתאם לחוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי.

לערבית יש ממד דתי: לפי מוחמד הנביא, שפתו של האדם הראשון בגן-עדן הייתה ערבית, והיא נלקחה ממנו לאחר שחטא, אז הוא החל לדבר בסורית. רק כשהאדם חזר בתשובה, האל החזיר לו את ידיעת השפה הערבית. שפת הקוראן נחשבת לשון הקודש של דת האסלאם. לפי דת זו, אלוהים נתן את הקוראן לידי הנביא מוחמד במפורש בשפה הערבית. כל גרסה מתורגמת של הקוראן נחשבת משום כך נחותה בערכה. הערבית משמשת כשפת פולחן בדת המוסלמית, שעל פיה - כל מוסלמי נדרש לדעת את השפה.

לערבית יש גם ממד לאומי: השפה הערבית הספרותית הייתה מיסודות הפאן-ערביות ומיסודות הלאומיות הערבית אשר ראתה בדוברי הערבית במזרח התיכון אומה אחת בעלת שפה, תרבות, ומורשת היסטורית משותפת. עבד אל-ע'ני א-נאבולסי טוען כי הגדרת "ערבי" היא בעבר, בהווה ובעתיד מי שיכול לדבר ערבית באופן טבעי וללא קשיים, כשהניב אינו פוגע בהיותו ערבי.

הנתונים בערך זה מתייחסים לשפה הערבית הספרותית (اللغة العربية الفصحى)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.