Gagauzça laf edän insannar bizä katılın
açık enţiklopediya/Gagauz Vikipediyası
Vikipediya hoş geldiniz!

18 Baba Marta 2020, Çarşamba

Şindi Gagauzça vikipediya yazı: 2.727
 

Gözat

Meydan

Kategoriler


   
Günün Yazısı

ZebraAfrika'da yaban beygiriydir. Afrikanın uçsuz-kenarsız kırlarında kaç-kaçınerlar zebraların büük sürüleri. Zebra ev beygirlerinä benzeyän bir hayvandır, ama onun derisini birkimsey sansın maasuz boyamış kara hem açık biyaz boyalarlan, angıları, kayış gibi, sarerlar onun herersini: sırtını, şkembesini, ensesini, bacaklarını, kafasını, kuyruunu.

Bölä gözäl, kayışçıklar başka hayvannarda yok hiç birisindädä! Zebra bir gözäl, kaavi hem kırnak hayvandır! O kirli hiç gezmeer. Çok kerä var nicägörmää, netürlü zebralar biri-birini pakleerlar, uunara karkalarınnan, omuzlarınnan, elelerinnän. Böläydir onnarın yıkanması! Bu türlü yıkanmak taa sık oler zebraların aylesindä. (devamı...)

   
Bilirsini
Məşhur İngiliz komik aktyoru Rouen Atkinson (Mister Bin) Büük Britaniyanın Baş naziri olmuş Toni Bleyerin sinif yoldaşıdır.
  • Azerbaycan da hər bir əhəmiyyətli tarixi, yaxud hadisəni tərənnüm etmək üçün xüsusi xalça toxumaq ənənəsi vardır.
  • İranda yerləşən və etnik Armeniyain yaşadığı Yeni Culfa qəsəbəsi I Şah Abbas Səfəvi tərəfindən salınmışdır.
  • Armeniya Qarabağı işğal etdiyi üçün hələ də Pakistan tərəfindən rəsmi dövlət kimi tanınmır.
  • Gagauz Yeri — gagauzların sık (kompakt) formada yaşadıkları geografik bölgedir.
  • Komrat (romanca: Comrat; rusça: Комрат) — Gagauz Yerin baş kasabasıdir.


   
Seçkin yazı

Gagauz Yerin bayraaRespublika Moldova, Avtonom Territorial Bölümlüü Gagauziyanın bayraa. Maavi, biyaz hem kırmızı renkleri var. Bayraktaki 3 yıldız Gagauziyanın üç dolayı - Komrat, Çadır hem Valkaneşin nışanı.. (devamı…)

   
Günün görünüşü


Üreten:William M. Plate Jr.
Arşiv – Diğer seçkin resimler
   
Seçkin yer
Hederlez — gagauz milli yortusu.

Gagauz halk kalendarı iki perioda ayırılêr: yaz hem kış. Yaz başlamasının halk yortusu “Hederlez” may ayın 6-na geler, Ay Georgiy günündän başlêêr. Kış sa “Kasım” yortusunnan kutlanêr, 8 Kasım Ay Dmitriy gününnän başlêêr. Bu iki yortu da Moldova tarafından 23 dekabri 1994-cü yılda verilän Gagauziyanın özel statusu kanonunda ofiţial yortular olarak kabledildi.

Milli yortu Hederlez (Ay Georgiy) yılın en önemli yortularından sayılêr hem üç gün sürer. Bu yortuylan bilä hayvancılıın, otların eşermesi hem sürülerin meralara götürülmesi işlärlän yaz da başlamış olêr. Bu gündä küülerdä çobannarlan para hem başka annaşmaları yapılêr. Yortunun önemli işlerindän biri dä bir kuzunun, kurban edileräk, bulgurlan yada pirinçlän doldurulaması hem fırında pişirilmesi. “Kurban” da Hederlezdä, Georgiy adına bir aylenin kişisinä duuma günündä, saalık için, askerdän dönmesini dileräk, ya da gözäl bir düün yapması için kesiler... (devamı…)


 Kategoriya
 Türk Diller
 Kardaş Protektlär
 Diğer Vikipediyalar
 lisans
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.