گاردین

گاردین
The Guardian

صفحه نخست گاردین در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸
نوع روزنامه
قالب قطع بزرگ (۱۸۲۱–۲۰۰۵)
برلینی (۲۰۰۵–۲۰۱۸)
نیم‌قطع (از ۲۰۱۸)
مالک Guardian Media Group
مؤسس جان ادوارد تیلور
ناشر Guardian Media Group
ویراستار Katharine Viner
Opinion editor مارک هنری
تأسیس‌شده ۵ مه ۱۸۲۱ (۱۸۲۱-۰۵-05) (باعنوان منچستر گاردین)
جهت سیاسی چپ میانه
زبان انگلیسی
دفتر مرکزی Kings Place, لندن
شمارگان ۱۴۶٬۷۶۶
روزنامه خواهر آبزرور
هفته‌نامه گاردین
شاپا 0261-3077
شماره مرکز کتابخانه رایانه‌ای پیوسته ۶۰۶۲۳۸۷۸
وبگاه رسمی TheGuardian.com
نامواره گاردین

گاردین (به انگلیسی: The Guardian) یک روزنامهٔ بریتانیایی است که از سال ۱۸۲۱ میلادی منتشر می‌شود. این روزنامه ابتدا در شهر منچستر منتشر و منچستر گاردین نامیده می‌شده‌است، اما از سال ۱۹۵۹ عنوانش به گاردین تغییر یافت و در سال ۱۹۶۴ نیز دفتر مرکزیش به لندن منتقل شد. هفته‌نامهٔ خواهر این روزنامه، آبزرور نام دارد.

روزنامه گاردین در بسیاری از مواقع، به راحتی از سیاست‌های دولت بریتانیا به شدت انتقاد کرده و حتی دولت و دولت مردان را به باد تمسخر گرفته. به عنوان مثال، گاردین در زمان ورود بریتانیا به جنگ‌های افغانستان و عراق، یکی از منتقدین جدی و صریح دولت کارگری تونی بلر بود.[1]

گاردین هر روز هفته یک ضمیمه به اسم G۲ (یا همان گاردین دوم) را نیز منتشر می‌کند که به‌طور مرتب و ثابت، هر روز اخبار مربوط به یک حوزه خاص را پوشش می‌دهد؛ به عنوان مثال هر دوشنبه بحث‌های مرتبط با میدیا یا رسانه را دنبال می‌کند که این شامل اخبار مربوط به رسانه و حتی آگهی‌های استخدام برای شغل‌های رسانه ای نیز هست.[2]

بخش آنلاین گاردین مثل هر رسانه موفق دیگری، به اهمیت نقش مخاطب توجه کرده و امکانات مختلفی را برای ارتباط دو طرفه بوجود آورده که یکی از جالب‌ترین و معروف‌ترین آنها، بخشی است به اسم Comment is free… (یا نظر دادن آزاد است). کاربران سایت می‌توانند به راحتی نظرات خود را در زمینه‌های مختلف بنویسند که معمولاً بدون ویرایش هم منتشر می‌شوند؛ البته به شرطی که قوانین و ارزش‌های گاردین را نقض نکرده باشند. نکته جالبی که مسئول بخش نظرات سایت به آن اشاره کرد این بود که «بعضی از کاربرها انتظار دارند که به دلیل آزادی بیان، هرچیزی را که دلشان می‌خواهد بنویسند و ما هم موظف به انتشارش هستیم. در حالی که ما یک شرکت خصوصی هستیم و طبیعتاً این حق را داریم که نظرات را بر اساس معیارها و قوانین خودمان ویرایش کنیم. با این وجود، همه تلاشمان را می‌کنیم که تا حد امکان، نظرات را بدون ویرایش یا با کمترین حد ویرایش منتشر کنیم.»

منابع

  1. وبگاه دلمر رنا. http://www.wlonga.org/.
  2. علی ولی پور. «معرفی روزنامه گاردین انگلستان». وبلاگ منطقه آزاد، ۲۴ فروردین ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۲۳ مرداد ۱۳۹۵.

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ گاردین موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.