ودیع حداد

ودیع حداد
شناسنامه
زادروز ۱۹۲۷
زادگاه صفد، فلسطین
تاریخ مرگ ۲۸ مارس ۱۹۷۸
محل مرگ آلمان شرقی
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی
  • جبهه مردمی آزادی فلسطین (PFLP)
  • جنبش ناسیونالیست عرب
سمت رهبر و یکی از بنیانگذاران جبهه مردمی آزادی فلسطین (PFLP)

ودیع حداد (عربی: وديع حداد) (زاده: ۱۹۲۷ – درگذشته: ۲۸ مارس ۱۹۷۸) رهبر و یکی از بنیانگذاران جبهه مردمی آزادی فلسطین (PFLP) بود. قبل از آن در جنبش ناسیونالیست عرب و همرزم جرج حبش بود.[1]

زندگی‌نامه

ودیع حداد در سال ۱۹۲۷ در شهر صفد متولد شد. پدرش به عنوان معلم عربی در یک دبیرستان در شهر حیفا مشغول به کار بود. بخاطر پدرش درشهر حیفا تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند. او در دوران مدرسه، هوش و ذکاوت بالایی از خود بروز داد، و در درس ریاضیات برجسته و شاخص بود. او همچنین یک جوان ورزشکار بود که به فعالیت‌های ورزشی می‌پرداخت. در نتیجه تراژدی که مردم فلسطین را در سال ۱۹۴۸ در بدبختی فرو برد تحت تأثیر قرار گرفت و مجبور شد که از سرزمین خود مهاجرت کند و با خانواده و پدرش در شهر بیروت، پناهنده شوند. در همین زمان، ودیح در دانشگاه آمریکایی بیروت رشته پزشکی می‌خواند.

فعالیت‌ها

او یک موضع رهبری در انجمن اعتماد (جمعیة العروة الوثقی) داشت و بعد به جنبش ناسیونالیست عرب پیوست سپس وارد جبهه مردمی برای آزادی فلسطین شد. از همان زمان تأسیس مسئولیتهای فرماندهی خیلی مهمی در جبهه بعهده داشت و دو مسئولیت مهم مالی و کار نظامی در خارج با وی بود. وی توانمندیهای فرماندهی و عملیاتی خود را با شعار (پشت دشمن در همه جا) اثبات کرد. در طول کار خود در تشکیلات خارجی فرماندهی هسته‌های فعال را در نقاط مختلف جهان بعهده داشت و در پشت عملیات هواپیماربایی‌های معروف از جمله هواپیما لندشوت پرواز لوفت‌هانزا ۱۸۱ آلمان قرار داشت، ودیع پس از اینکه از طرف رهبرانی مثل احمد الیمانی (ابو ماهر) و صلاح صلاح و ولید قدوره قرار گرفت جبهه مردمی را ترک کرد بعد به قول هیلدا حبش همسر جرج حبش معلوم شد که با موساد کار می‌کند، این موضوع باعث شد که ودیع از صفوف جبهه خلق برود اما در کنگره ملی پنجم از او اعاده حیثیت شد و بعنوان یک نماد ملی که بخاطر فلسطین همه چیز را داد؛ معرفی شد.

مرگ

در ۲۸ مارس ۱۹۷۸ در آلمان شرقی، شایع شد که از بخاطر بیماری سرطان خون مرده‌است.[2] اما پس از ۲۸ سال؛ اخیراً اسرائیل اعتراف کرد که توسط یکی از افسران اطلاعاتی خود او را توسط یک مزدور عراقی که منصب عالیرتبه‌ای هم داشت با شکلات مسموم ترور کرده‌است.[3]

منابع

پیوند به بیرون

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.