محمود عباس

محمود عباس

محمود عباس
دومین رئیس‌جمهور فلسطین
مشغول به کار
۱۵ مهٔ ۲۰۰۵  تا کنون
پس از یاسر عرفات
دومین رئیس‌جمهور تشکیلات خودگردان فلسطین
مشغول به کار
۸ ژانویهٔ ۲۰۰۵  تا کنون
پس از روحی فتوح
اولین نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین
رئیس جمهور یاسر عرفات
پس از تشکیل پست
پیش از احمد قریع
اطلاعات شخص
زاده ۲۶ مارس ۱۹۳۵(۱۹۳۵-03-۲۶) (۸۳ سال)
صفاد، قیومیت بریتانیا بر فلسطین
ملیت فلسطین
حزب سیاسی الفتح
همسر(ان) امینه عباس
محل
تحصیل

دانشگاه دمشق

دانشگاه دوستی ملل روسیه

شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام سنی
لقب(ها) ابومازن (کنیه)

محمود عباس (به عربی: مَحْمُود عَبَّاس) مکنی به ابومازن (زادهٔ ۲۶ مارس ۱۹۳۵) رئیس‌جمهور تشکیلات خودگردان فلسطین است. او در ۹ ژانویهٔ ۲۰۰۵ به این سمت انتخاب شد و از ۱۵ ژانویهٔ همان سال تاکنون به عنوان رئیس‌جمهور در حال فعالیت است.

وی همچنین بالاترین مقام سیاسی گروه فتح است. او اولین نخست‌وزیر دولت فلسطین است. وی از مارس تا اکتبر ۲۰۰۳ در این سمت بر سر کار بود تا اینکه به علت عدم حمایت آمریکا و اسرائیل و همین‌طور تحریکات داخلی علیه وی از کار خود کناره گرفت. محمود عباس قبل از نخست‌وزیر شدن مسؤول مذاکرات ساف بود. او بعد از یاسر عرفات تا ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ اداره‌کنندهٔ کمیتهٔ اجرایی ساف نیز بود.

سخنرانی ۲۰۱۱ مجمع عمومی سازمان ملل

وی در سال ۲۰۱۱ یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خطاب کرد، که در این سخنرانی درخواست کشور مستقل فلسطین را به مدیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون عنوان کرد. در پی این سخنرانی، که می‌توان آن را صلح‌آمیز و مصلحت جویانه تلقی کرد، وی از حمایت سران کشورهای عرب و اکثر کشورهای جهان برخوردار شد و آن‌ها به احترام او از جای خود بلند شدند و او را تشویق می‌کردند. از این جمله حمایت‌ها، می‌توان هواداری مردمی مسلمانان در اسرائیل را ذکر کرد که سخنرانی وی به صورت زنده در شهر برای آن‌ها پخش می‌شد و با حمایت‌های جمعیت کثیری از مسلمانان همراه بود. این سخنرانی برای نخستین بار عنوان درخواست علنی کشور مستقل فلسطین از دولت خود گردان در صحن سازمان ملل متحد بود، که توسط محمود عباس صورت گرفت.

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به محمود عباس در ویکی‌گفتاورد موجود است.
    در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ محمود عباس موجود است.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.