لیلا خالد

لیلا خالد

لیلا خالد در در یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان، ۲۹ نوامبر ۱۹۷۰
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین
اطلاعات شخص
زاده ۹ آوریل ۱۹۴۴(۱۹۴۴-04-0۹) (۷۴ سال)
حیفا، فلسطین تحت قیومیت انگلستان
ملیت  فلسطین
همسر(ان) فیاض رشید هلال
فرزندان بدر، بشار
اقامتگاه امان، اردن
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام

لیلا خالد (به عربی: لیلی خالد) (تولد ۹ آوریل ۱۹۴۴) عضو شورای مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین[1] و عضو فعلی شورای ملی فلسطین نهاد قانون‌گذاری سازمان آزادی‌بخش فلسطین است.

خالد به دلیل نقشی که در دو هواپیماربایی که در سال ۱۹۶۹ و ۱۹۷۰ (میلادی) داشت، مشهور گردید. این دو هواپیماربایی بخشی از رخدادهایی بود که به سپتامبر سیاه شهرت دارند

هواپیماربایی‌ها

در ۲۹ اوت سال ۱۹۶۹، خالد عضوی از گروهی بود که هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ پرواز شمارهٔ ۸۴۰ تی‌دبلیوای که در مسیر رم به آتن در پرواز بود را ربودند و آن را در دمشق فرود آوردند. در طول این پرواز، خلبان هواپیما را مجبور کردند که از فراز حیفا بگذرد تا خالد بتواند محل تولدش را (که اجازه نداشت به آنجا بازگردد) را ببیند.[2] با وجود انفجاری که در هواپیما رخ داد کسی در این واقعه صدمه ندید. پس از این هواپیماربایی، خالد برای مخفی‌سازی هویتش تحت چند عمل جراحی پلاستیک قرار گرفت.

در ۶ سپتامبر سال ۱۹۷۰، خالد و پاتریک آرگوئللو، از تابعین نیکاراگوئه، به ربودن پرواز شمارهٔ ۲۱۹ هواپیمایی ال‌عال که از آمستردام به مقصد نیویورک در حال پرواز بود، اقدام نمودند. این رویداد بخشی از چند هواپیماربایی هم‌زمان بود که توسط جبهه مردمی برای آزادی فلسطین برنامه‌ریزی شده بود. آرگوئللو در این هواپیماربایی کشته و خالد دستگیر شد. خلبان هواپیما را به سمت فرودگاه هیث‌رو در لندن هدایت نمود و خالد در آنجا به پلیس تحویل داده شد.

در ۱ اکتبر همان سال، دولت انگلستان خالد را در یک برنامهٔ تبادل زندانیان آزاد کرد. یک سال بعد جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هواپیماربایی را به عنوان یک روش تاکتیکی کنار گذاشت.

در سال ۲۰۰۶، لینا مقبول فیلمساز سوئدی فلسطینی‌تبار، فیلم مستندی در مورد لیلا خالد با نام «لیلا خالد: هواپیماربا» ساخته‌است.[3]

پانویس

منابع

پیوند به بیرون

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ لیلا خالد موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.