فیلم ۱۳۵

فیلم ۳۵ میلیمتری و سوراخهای روی فیلم
فیلم ۳۵ میلیمتری رنگی فوجی ایزو ۴۰۰

فیلم ۱۳۵ برای اولین بار توسط شرکت ایستمن کداک در سال ۱۹۳۴ به بازار عرضه شد. فیلم ۱۳۵ برای عکاسی ثابت به کار می‌رود و بنام فیلم ۳۵ میلیمتری نیز مشهور است. فیلم ۳۵ میلیمتری به دلیل داشتن تناسب بین اندازه و کیفیت یکی از پر استفاده‌ترین فیلم‌های عکاسی در بازارهای مصرف‌کننده و حرفه‌ای تا به امروز بوده است. این نوع فیلم و دیگر فرمت‌های فیلم در سالهای اخیر به دلیل ترویج عکاسی دیجیتال و بالا بودن هزینهٔ ظهور، چاپ و اسکن آن نسبت به عکس‌های دیجیتال از رونق افتاده است و شرکت‌های تولید کنندهٔ این نوع فیلم به مرور زمان تولید آنرا کاهش یا قطع کرده‌اند.

دوربین‌های دیجیتال اصطلاحاً «کادر کامل» یا «Full Frame» دارای سنسورهای هم‌اندازه با مساحت یک عدد فریم ۱۳۵ هستند.

مشخصات

این فیلم در طول‌های متفاوتی مانند ۲۴ یا ۳۶ فریم استاندارد عرضه می‌شود. هر فریم این نوع فیلم معمولاً دارای طولی ۳۶ میلیمتری و عرضی ۲۴ میلیمتری است. چون فریم‌ها روی فیلم نور ندیده تفکیک نشده‌اند، برخی از دوربین‌ها می‌توانند اندازه فریم‌های بزرگتر یا کوچکتر از اندازه استاندارد روی فیلم ایجاد کنند. این اندازه‌های متفاوت عموماً برای مصارف خاص مانند ایجاد تصاویر سراسرنما (پانورامیک) بکار می‌روند.

هر کارتریج از فیلم ۱۳۵ شامل یک نوار فیلم است که داخل جداره‌ای فلزی و عایق نسبت به نور قرار دارد. این جداره اجازه می‌دهد که این نوع فیلم را بتوان در نور عادی داخل دروبین قرار داد. این نوع فیلم معمولاً بعد از ثبت کردن عکس‌ها باید به کارتریج بازپیچی شود که بتوان فیلم را برای ظهور از دوربین خارج کرد. معمولاً کارتریج‌های این نوع فیلم دارای بخش کوتاهی از فیلم برش خورده‌ای هستند که از کارتریج بیرون زده شده است و برای کار گذاشتن فیلم را دروبین بکار می‌رود.

اکثر فیلم‌هایی که اکنون تولید می‌شوند داری رمز دی‌ایکس (DX encoding) هستند که اجازه می‌دهد دوربین‌هایی که قابلیت آنرا داشته باشند، بصورت خودکار بتوانند سرعت و طول فیلم را تشخیص دهند.

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.