فتحی شقاقی

فتحی شقاقی
بنیان‌گذار جهاد اسلامی فلسطین
پس از رمضان عبدالله
اطلاعات شخص
زاده ۱۹۵۱
غزه،
درگذشت ۲۶ اکتبر ۱۹۹۵
Sliema مالت
ملیت  فلسطین
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام

فتحی شقاقی (به عربی: فتحي الشقاقي) (زاده ۱۹۵۱، درگذشته ۱۹۹۵) بنیان‌گذار جهاد اسلامی فلسطین. وی در سال ۱۹۹۵ در یک عملیات نظامی که توسط موساد سازماندهی شده بود، شهید شد.

زندگی

در سال ۱۹۵۱ در شهر غزه به دنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته ریاضیات در دانشگاه ییرزیت انجام داد و پس از آن رشته پزشکی را در مصر به پایان رساند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران او کتاب مشهور خود را به نام «خمینی راه حل و الترناتیو اسلامی» نوشت.

در سال ۱۹۸۱ از مصر به فلسطین بازگشت. در سال ۱۹۸۳ به مدت ۱۱ ماه در غزه زندانی شد و در سال ۱۹۸۶ نیز یک بار دیگر به دلیل ارتباطش با فعالیت‌های نظامی به چهار سال زندان قطعی و ۵ سال زندان تعلیقی محکوم شد.

ترور

اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اسرائیل پس از انجام عملیات گروه حماس در ۲۵ ژانویه ۱۹۹۵ در منطقه بیت لید که به کشته و مجروح شدن ۱۳۰ اسرائیلی منجر شد، دستور ترور فتحی شقاقی را صادر کرد. او سال‌ها پیش از انجام این عملیات تحت نظر عوامل موساد بود. اوری ساگی، رئیس اطلاعات نظامی وقت اسرائیل نسبت به انجام عملیات ترور شقاقی در دمشق به دلیل برانگیخته شدن خشم مردم سوریه هشدار داد و بر همین اساس عملیات ترور وی به خارج از سوریه منتقل شد.

۲۶ اکتبر ۱۹۹۵ زمانی که شقاقی با گذرنامه جعلی مربوط و با نام ابراهیم الشاویش از کنفرانس لیبی به جزیره مالت ایتالیا وارد شد، مقابل هتل محل اقامتش در این جزیره از سوی دو موتور سوار هدف قرار گرفته و کشته شد.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

  • =1&dt[1]=1&dt[2]=1&dt[3]=1&dt[4]=1&dt[5]=1&dt[10]=1 لیست کتاب‌هایی که فتحی شقاقی تالیف کرده‌است]
  • =1&dt[1]=1&dt[2]=1&dt[3]=1&dt[4]=1&dt[5]=1&dt[10]=1 کتاب‌هایی که در مورد فتحی شقاقی تالیف شده است]

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.