عملیات پای چوبین

عملیات «پای چوبین»
جزئی از منازعه فلسطین-اسرائیل
هدف عملیات استراتژیک
برنامه‌ریزی‌شده توسط نیروی هوایی اسرائیل
هدف از بین بردن مقر مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در Hammam Chott, تونس
تاریخ ۱ اکتبر ۱۹۸۵ (۱۹۸۵-10-۰۱)
اجرا شده توسط ۸ فروند مک‌دانل داگلاس اف-۱۵ ایگل
نتیجه قطعنامه ۵۷۳ شورای امنیت
تلفات و صدمات بین ۴۷ و ۷۱ کشته
تصویری از لحظه حمله به ساختمان ساف در تونس که به وسیله کمک خلبان یکی از جنگنده‌های اسرائیلی گرفته شد.

عملیات پای چوبین (در عبری: מבצע רגל עץ) نام عملیات محرمانه‌ای بود که طی آن جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل مقر مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در تونس را مورد حمله قرار دادند.

چگونگی اجرای عملیات

این عملیات بزرگ که در تاریخ ۱ اکتبر ۱۹۸۵ انجام گرفت، طولانی‌ترین مسیر یک عملیات هوایی برای جنگنده‌های اسرائیلی به مسافت ۲۳۰۰ کیلومتر بود. این مسیر که به‌وسیله ۸ جنگنده اف-۱۵ ایگل و ۸ جنگنده اف-۱۶ فایتینگ فالکن انجام گرفت که بارها مجبور به گرفتن بنزین برروی هوا از تانکرهای یک بوئینگ ۷۰۷ متعلق به ارتش اسرائیل شدند.

سرانجام

عملیات پای چوبین با موفقیت نسبی همراه بود زیرا با وجود موفقیت نظامی در منهدم کردن مرکز سازمان آزادی‌بخش فلسطین و کشته شدن بیش از ۶۰ عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین در بمباران نیروی هوایی اسرائیل، یاسر عرفات و دستیاران ارشدش در آن هنگام در ساختمان حضور نداشتند و زنده ماندند.

در این عملیات هیچگونه خسارتی به جنگنده‌ها و خلبانان نیروی هوایی اسرائیل وارد نیامد و هدف عملیات نیز به‌طور کامل منهدم گردید.

واکنش‌های بین‌المللی

بمباران ساختمان مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در تونس دستمایه محکومیتهای بین‌الملی و انتقادات هم‌پیمانان اسرائیل از جمله ایالات متحده آمریکا شد.

منابع

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.