شاباک

Israel Security Agency
שירות הביטחון הכללי
Sherut haBitaẖon haKlali, General Security Service
جهاز الأمن العام
نام رایج Shabak
کوته‌نوشت English: ISA, Local: Shabak - Hebrew: שב״כ, Arabic: شاباك

Emblem of the Shabak
شعار מגן ולא יראה
Magen veLo Yera'e
The Defender that shall not be seen or The unseen shield
سازمان در نگاه کلی
تأسیس‌شده February 8، 1949
پیشین سازمان Shai
شخصیت‌های قانونی دولتی: Government agency
ساختار قضائی
سازمان ملی Israel
عضو مدیرت Prime Minister of Israel
ساختار عمومی
  • سازمان اجرای قانون
  • سازمان غیرنظامی
ساختار عملیاتی
مدیران اجرایی Nadav Argaman، Director
وب‌گاه
www.shabak.gov.il
یادداشت
* Police area agency: Prescribed geographic area in the country, over which the agency has usual operational jurisdiction.
آرم شاباک با شعار «مدافع نباید دیده شود».

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی (شاباک) یا (شین بت) (در عبری: שב"כ) نام سازمان اطلاعات و امنیتی داخلی کشور است اسرائیل است. جمع‌آوری اطلاعات مربوط به داخل مرزهای اسرائیل و مناطق خودمختار فلسطینی و همچنین خنثی‌سازی فعالیت‌های تروریستی از اقدامات این سازمان مخفی اعلام شده‌است. این سازمان در فعالیت‌های خود جنبه مخفیانه کار کردن را رعایت می‌نماید.

تاریخچه

هنگام تأسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن ۱۸۴ نفر بود. این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی، یک یگان نظامی موسوم به شین بت وابسته به اسرائیل تشکیل دادند. شین بت خلاصه کلمه «خدمت به امنیت» است. یسر هرئیل از زمان شکل‌گیری این سازمان تا سال ۱۹۵۲ رئیس آن بود. نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید. شین بت در دهه اول شکل‌گیری کشور اسرائیل مراقب تحرکات دشمنان حزب کار که تا سال۱۹۷۷ بر اسرائیل حکومت می‌کرد، بود. حزب کار در این سال‌های طولانی توانست شین بت را به یک سازمان اسطوره‌ای در مقابل توطئه‌های داخلی ، جاسوسان و اعرابی که با پشت سر گذاشتن سیم‌های خاردار وارد اسرائیل می‌شدند، و دست به کشتار شهروندان اسراپیلی می زدند تبدیل کند.[1]

فعالیت‌های شین بت کاملاً سری بود و حتی مردم اسم رئیس آن را هم نمی‌دانستند و سال‌ها تحت نظارت و مسئولیت دفتر نخست وزیر فعالیت می‌کرد.

کلمه شین بت اندک اندک خود را به شاباک تغییر داد. شاباک به معنی امنیت عمومی یا شین بت عمومی است.[2]

منابع

  1. שבכ. «שירות הביטחון הכללי». www.shabak.gov.il. بازبینی‌شده در 2018-01-26.
  2. http://hamzeh.ghasam.ir/h223/fa/print/27397/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.