شائول موفاز

شائول موفاز

شائول موفاز جانشین نخست وزیر اسرائیل
وزیر دفاع اسرائیل
معاون نخست‌وزیر
وزیر راه و ترابری اسرائیل
اطلاعات شخص
زاده 'شهرام مُفَضَّض‌کار
۱۹۴۸ میلادی [1]
تهران، ایران
ملیت  اسرائیل
شغل نظامی، سیاستمدار
مذهب یهودیت
خدمات نظامی
فرمانده رئیس ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل

شائول موفاز (به عبری: שאול מופז) معاون نخست‌وزیر و وزیر راه و ترابری سابق اسرائیل و رئیس سابق ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل و وزیر سابق دفاع اسرائیل است.

زندگینامه

او متولد تهران است و اصلیت اصفهانی دارد. به گزارش تارنمای فارسی وزارت امور خارجه اسرائیل، نام سابق وی در ایران «شهرام مُفَضَّض‌کار» بوده‌است.[2] واژهٔ مُفَضَّض به معنای نقره‌اندود است. وی در سال ۱۹۵۷ به همراه خانواده‌اش به اسرائیل مهاجرت کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۶۶ میلادی به عضویت در نیروهای دفاعی اسرائیل پیوست. وی به عضویت تیپ کماندویی سایرت متکل که یکی از مهم‌ترین تیپ‌های کماندویی ارتش اسرائیل است، در جنگ شش روزه، جنگ یوم کیپور، جنگ لبنان (۱۹۸۲) و عملیات انتبی شرکت داشت و در این سالها مراتب پیشرفت را می‌پیمود.

وی پس از پایان جنگ لبنان، تحصیلات عالی نظامی را در دانشگاه نظامی در آمریکا ادامه داد و پس از بازگشت به اسرائیل به فرماندهی تیپ کماندویی در سال ۱۹۸۶ میلادی برگزیده شد. وی در سال ۱۹۸۸ به درجه نظامی سرتیپی ارتقا یافت و در سال ۱۹۹۳ به فرماندهی کل نیروهای دفاعی اسرائیل در کرانه باختری برگزیده شد و به دلایل موفقیت در برخورد با گروه‌های نظامی فلسطینی به مقام سرلشکری در سال ۱۹۹۴ ارتقاء درجه یافت و به فرماندهی جبهه جنوب ارتش اسرائیل منصوب شد.

وی در سال ۱۹۹۷ به مقام قائم مقامی ستاد کل مشترک ارتش اسرائیل رسید و نهایتاً یک سال بعد به فرماندهی کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل منصوب گردید.

مقامات

ارتشبد شائول موفاز، رئیس کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل در دیدار با پل ولفوویتز، جانشین کل وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقامات بلندپایه نظامی دو کشور در پنتاگون.
  • وزیر دفاع اسرائیل
  • رئیس ستاد مشترک کل ارتش اسرائیل
  • معاون نخست وزیر اسرائیل
  • جانشین نخست وزیر اسرائیل
  • وزیر راه و ترابری اسرائیل

بنیاد مالی اعتادیم

وی در دورانی که ریاست ستاد کل ارتش اسرائیل را به عهده داشت، با برپائی یک بنیاد مالی با نام اعتادیم (עתידים) برای اعطای بورس تحصیلی به سربازانی که می‌خواستند پس از پایان دوران خدمت وظیفه وارد دانشگاه شوند، توانست با مبالغی که از جانب نیکوکاران یهودی از سراسر دنیا گردآمده بود، به صدها دانشجوی جوان ایرانی بورس تحصیلی اعطا کند. هم اکنون بیش از هشتصد دانشجوی ایرانی زاده فقط یهودی ، مخارج تحصیل دانشگاه خود را از این بنیاد تهیه می‌کنند.

جستارهای وابسته

پانویس

منابع

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.