زبان لاتین

لاتین
lingua Latina
Alt text
بیان [laˈti:na]
زبان بومی در: جمهوری روم، امپراتوری روم، Medieval و قرون جدید، پادشاهی ارمنی کیلیکیه (به‌عنوان زبان فرانکا),واتیکان شهر واتیکان
هندواروپایی
وضعیت رسمی
زبان رسمی در
 سریر مقدس
تنظیم‌شده توسط در کتاب عهد عتیق و مدرسهٔ رومَنس
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۱ la
ایزو ۶۳۹-۲ lat
ایزو ۶۳۹-۳ lat
قدیمی‌ترین سنگ‌نوشتهٔ شناخته‌شده به زبان لاتین

لاتین زبانی کلاسیک است که در اصل در لاتیوم، بخشی از ایتالیا، بدان صحبت می‌شد.

ریشه‌یابی

زبان لاتین زبانی از خانوادهٔ زبان‌های ایتالیک که به مانند بیشتر زبان‌های اروپایی از زیرشاخه‌های زبان نیا-هندواروپایی است.[1] به این زبان روزگاری در بخشی از اروپای کنونی صحبت می‌شد. شهری که مردمش به زبان لاتین صحبت می‌کرده‌اند، لاتیوم نام داشت.

شکوفایی

ارزش این زبان زمانی چندبرابر شد که به‌عنوان زبان رسمیِ امپراتوری روم مطرح گشت. اگر امپراطوری روم تشکیل نمی‌شد این زبان در حد یک زبان محلی باقی می‌ماند. همچنین لاتین، زبان رسمی کلیسا، به‌ویژه کلیسای کاتولیک است. همهٔ سخنرانی‌ها و سرودهای مسیحی به این زبان است. در چندین سال گذشته هم زبان لاتین به‌عنوان زبان علمی و دانشگاهی در دانشگاه‌های اروپا به‌کار می‌رفت.

در جهان امروز

امروزه همهٔ زبان‌های رومی (اسپانیولی، پرتغالی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانیایی و چند زبان دیگر) به‌طور مستقیم از این زبان ریشه گرفته‌اند و بسیاری از واژه‌ها در دیگر زبان‌ها، به‌ویژه انگلیسی، از لاتین آمده‌اند.
با گسترش دامنهٔ امپراتوری روم، دامنهٔ استفاده‌کنندگان از این زبان افزایش یافت. زبان لاتین، زبان نوشتارهای سیاسی و علمی نیز بوده‌است.

پیوند با مذهب کاتولیک

آنچه باعث بقای این زبان شد انتخاب آن به‌عنوان زبان رسمیِ مذهب کاتولیک بود. زمانی که کنستانتین یکم دین مسیحیت را به رسمیت شمرد، زبان لاتین به‌عنوان زبان رسمیِ این دین در اروپای غربی استفاده شد، درحالی‌که زبان یونانی زبان رایج کتاب مقدس در ارتدوکس بود.
در سده‌های میانی زبان لاتین همچنان به‌عنوان زبان رسمی کلیسا استفاده می‌شد و کشیشان و دانشجویان الهیات به این زبان تحصیل می‌کردند. در سده‌های میانی پایانی، مردان و زنان طبقهٔ متوسط به پایین اجازهٔ آموزش خواندن انجیل را دریافته و به همین دلیل به زبان لاتین آشنایی پیدا می‌کردند. مارتین لوتر در سده‌های ۱۵ و ۱۶، برای اولین بار انجیل را از لاتین به آلمانی ترجمه کرد. علی‌رغم تأثیر زیادی که بر روشنفکری دینی در رنسانس گذاشت، سرآغاز منسوخ شدن زبان لاتین گردید.

منابع

  1. .Sandys, John Edwin (1910). A companion to Latin Studies. Chicago: University of Chicago Press. pp. 811–812

پیوند به بیرون

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به زبان لاتین در ویکی‌گفتاورد موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.