داگ هامرشولد

داگ هامرشولد
دومین دبیرکل سازمان ملل متحد
مشغول به کار
۱۰ آوریل ۱۹۵۳  ۱۸ سپتامبر ۱۹۶۱
پس از تریگوه لی
پیش از او تانت
اطلاعات شخص
زاده ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۰۵(۱۹۰۵-07-۲۹)
یونشوپینگ، سوئد
درگذشت

۱۸ سپتامبر ۱۹۶۱ میلادی (۵۶ سال)
Ndola، فدراسیون رودزیا و نیاسالند

سانحهٔ هوایی

ملیت  سوئد
شغل سیاستمدار
تخصص پدیدآور، اقتصاددان
مذهب مسیحی
جایزه‌ها جایزهٔ صلح نوبل

داگ هامرشولد (به سوئدی: Dag Hammarskjöld) سوئدی[dɑ:ɡ ˈham:arɧœld]  ( بشنوید) (زادهٔ ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۰۵ در یونشوپینگ، سوئد — درگذشتهٔ ۱۸ سپتامبر ۱۹۶۱) پدیدآور، اقتصاددان و دومین دبیرکل سازمان ملل متحد بود. او همچنین دریافت‌کنندهٔ جایزهٔ صلح نوبل می‌باشد و به چهار زبان انگلیسی، سوئدی، آلمانی و فرانسوی سخن می‌گفت. وی از آوریل ۱۹۵۳ تا هنگام مرگش، که در ۵۶سالگی و بر اثر سانحهٔ هوایی (سپتامبر ۱۹۶۱) روی داد، دبیرکل سازمان ملل بود. او جوان‌ترین فردی بود که در این سمت قرار گرفت؛ و همچنین تنها فردی که در این سمت ترور شد.

وی به دلیل انتقاد از آمریکا به خاطر وتوی قطعنامه‌های ضد اسرائیلی و مخالفت رژیم صهیونیستی با حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین در کشورهای منظقه غرب آسیا توجه زیادی جلب کرد.[1]

آرامگاه داگ هامرشولد

سانحهٔ هوایی

داگ در سال ۱۹۶۱ برای حل بحران‌های جنگ داخلی در کنگو برای دیدار با موسی چمبه که بخشی از کنگو (ایالت کاتانگا) را در اختیار خود گرفته بود و خواستار جدایی آن از کنگو بود، راهی آفریقا شد که ناگهان هواپیمایش در کشور زیمبابوهٔ کنونی سقوط کرد. موسی چمبه دشمن قسم‌خوردهٔ پاتریس لومومبا بود و از آن‌جا که سازمان ملل اقدامات تروریستی موسی چمبه را مورد قبول جامعهٔ جهانی نمی‌دانست، طبق شواهدِ در دست، گمان می‌رود که این سانحهٔ هوایی یک ترور از جانب چمبه بوده‌است.[2][3][4]

درسال ۲۰۱۶ فارین پالیسی اعلام کرد، شواهد جدید، از احتمال ترور توسط سرویس‌های آفریقای جنوبی مورد حمایت سیا خبرمیدهد.[5]

این وبسایت اعلام کرد که تروریست‌ها احتمالاً مورد پشتیبانی سیا، سرویس اطلاعاتی بریتانیا و یک شرکت بلژیکی بوده‌اند.

منابع

  1. «تسنیم».
  2. Borger, Julian (17 August 2011). "Dag Hammarskjöld: evidence suggests UN chief's plane was shot down". The Guardian. Retrieved 2014-08-02.
  3. Borger, Julian (4 April 2014). "Dag Hammarskjöld's plane may have been shot down, ambassador warned". The Guardian. Retrieved 2014-08-02.
  4. Susan Williams, Who Killed Hammarskjold? 2011, Hurst Publishers, 2014, Oxford University Press
  5. «فارین پالیسی».
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.