خالد مشعل

خالد مشعل
رئیس دفتر سیاسیحماس
مشغول به کار
۱۹۹۶  ۶ مه ۲۰۱۷
قائم مقام موسى محمد ابو مرزوق
اسماعیل هنیه[1]
پس از موسى محمد أبو مرزوق
پیش از اسماعیل هنیه
اطلاعات شخص
زاده

۲۸ مهٔ ۱۹۵۶(۱۹۵۶-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «۵»-۲۸) (۶۲ سال)

۷ خرداد ۱۳۳۵
روستای «سلواد»، شهرستان رام‌الله، فلسطین
ملیت  فلسطین
همسر(ان) (ازدواج ۱۹۸۱)
فرزندان سه دختر و چهار پسر
اقامتگاه دوحه، قطر(۲۰۱۲-تاکنون)
دمشق، سوریه (۲۰۰۱-۲۰۱۲)
محل
تحصیل
دانشگاه کویت
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام سنی

خالد مشعل (-۱۹۵۶)، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) بود.

زندگی

در سال ۱۹۵۶ در روستای «سلواد» از شهرستان رام‌الله فلسطین متولد شد. تحصیلات ابتدائی خود را در سلواد و راهنمایی و دبیرستان و دانشگاهی را در کویت به اتمام رساند. در سال ۱۹۶۷ به کویت عزیمت کرده و تا زمان جنگ خلیج فارس (سال ۱۹۹۰) در آنجا ماند.[2] در همان‌جا رهبری جمعیت اسلامی-فلسطینی را در دانشگاه کویت به عهده گرفته و در تأسیس ائتلاف جنبش اسلامی که با حرکت فتح در بدست گرفتن رهبری اتحادیه کل دانشجویان فلسطینی در کویت در رقابت بود مشارکت کرد.

دارای مدرک لیسانس در رشته فیزیک از دانشگاه کویت می‌باشد. در سال ۱۹۸۱ ازدواج کرده و دارای هفت فرزند سه دختر و چهار پسر می‌باشد. در طول اقامت خود در کویت علاوه بر خدمت به آرمان فلسطین به تدریس فیزیک نیز می‌پرداخت.[2]

حماس

او یکی از بنیانگذاران جنبش مقاومت اسلامی حماس به شمار می‌آید. از بدو تأسیس جنبش حماس عضو دفتر سیاسی آن بوده و در سال ۱۹۹۶ به عنوان رئیس این دفتر انتخاب شد.[2] در ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۷ در پایتخت اردن هدف عملیات تروریستی موساد قرار گرفت که این عملیات در پی تعقیب و دستگیری مأموران موساد توسط محافظ خالد مشعل به شکست انجامید.[3] شیخ احمد یاسین هم در نتیجه شکست این عملیات آزاد شد.

او سال ۲۰۰۴ در پس از ترور عبدالعزیز رنتیسی، به عنوان رهبر حماس برگزیده شد.

آوری دیچر رئیس سابق شاباک در گفتگو با رادیو گلگلتز، اعلام کرد که اسرائیل در اولین فرصت ممکن خالد مشعل «رهبر سیاسی» جنبش حماس را «به سزای اعمالش» خواهد رساند.[4][5] در سال ۲۰۱۵ وی به همراه هیأتی از رهبران حماس به عربستان سعودی سفر کردند و ضمن دیدار با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی، از موضع گیری مثبت پادشاهی عربستان در قبال آرمان فلسطینی‌ها تشکر نمودند.[6]

منابع

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.