جورج حبش

جورج حبش
دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین
مشغول به کار
دسامبر ۱۹۶۷  ژوئیه ۲۰۰۰
پیش از ابوعلی مصطفی
اطلاعات شخص
زاده ۲ اوت ۱۹۲۶(۱۹۲۶-08-0۲)
لاد، قیمومت بریتانیا بر فلسطین
درگذشت ۲۶ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی (۸۱ سال)
امان، اردن
ملیت فلسطینی
حزب سیاسی

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (۱۹۶۷–۲۰۰۸)

جنبش ملی‌گرای عرب (۱۹۵۱–۱۹۶۷)
محل
تحصیل
دانشگاه آمریکایی بیروت
مذهب کلیسای ارتدکس شرقی
لقب(ها) الحکیم

جرج حبش ملقب به الحکیم (زاده ۲ اوت ۱۹۲۶ - درگذشته ۲۶ ژانویه ۲۰۰۸) از رهبران سیاسی ملی‌گرای فلسطینی بود. او در ۱۹۶۷ به همراه سایر اعضای چپ‌گرای جنبش ملی‌گرای عرب از جمله ابوعلی مصطفی و احمد جبرئیل، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین را تأسیس نمود[1] و تا ژوئیه ۲۰۰۰ دبیرکل آن بود.

زندگی‌نامه

حبش در خانواده‌ای مسیحی ارتدوکس به‌دنیا آمد.[2] در هنگام جنگ اعراب و اسرائیل (۱۹۴۸) حبش، دانشجوی پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت، برای خدمت به عنوان پزشک وظیفه به زادگاه‌اش لاد بازگشته بود که لاد به اشغال صهیونیستها درآمده و ساکنین شهر، از جمله او و خانواده‌اش، از آنجا بیرون رانده شدند.[3] سه سال بعد او و عده‌ای از دانشجویان عرب، جنبش ملی‌گرای عرب را بنیاد نهادند. آن‌ها کلید آزادی فلسطین را اتحاد اعراب و غلبه بر تسلط غرب می‌دانستند.[3]

حبش پس از تبعید از فلسطین، در امان (شهری در اردن) ساکن شده، کلینیکی عمومی و مدرسه‌ای برای کودکان پناهنده تأسیس نمود. وی پس از آن‌که به اتهام مشارکت در تلاش برای براندازی شاه حسین به صورت غیابی ۳۳ سال زندان محکوم شد، به سوریه گریخت. در آن‌جا او به تدریج به حمایت از جمال عبدالناصر، چهرهٔ سرشناس پان‌عرب آن دوران برخاست.[3]

پس از شکست سنگین ارتش‌های مصر، اردن، سوریه و عراق در جنگ شش روزه (۱۹۶۷)،[3] تحت تأثیر افکار مارکسیست لنینیستی به همراه سایر اعضای چپ‌گرای جنبش ملی‌گرای عرب، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین را بنیان نهاد.

منابع

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.