بی‌بی‌سی

بی‌بی‌سی
نوع شرکت تصویب شده در قانون (en) با یک منشور سلطنتی
بنا نهاده ۱ ژانویه ۱۹۲۲ (۱۹۲۲-۰۱-01)
بنیانگذاران جان ریث، بارون اول ریث (en)
دفتر مرکزی خانه رسانه (en)، لندن، پادشاهی متحد
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی
محصولات
خدمات
درآمد ۵٫۱۶۶ میلیارد پوند استرلینگ(۲۰۱۳/۱۴)[1]
کارکنان ۲۰٬۹۵۱ (۲۰۱۴/۱۵)[2]
وبگاه
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری دانشجوخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاینخبرگزاری شبستانندای ایرانیان (وبگاه خبری)
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر (ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما (ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران

آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامدادتماشاتهران تایمزجام جمجمهوری اسلامیجوانخراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگانعصر رسانهعصر ماقدسوطن امروزقانونکیهانمردم‌سالاری • نیم‌نگاه • هم‌میهنهمشهرییاس نو

مؤسّسهٔ اطّلاعات
ساختمان مرکزی خبررسانی بی‌بی‌سی در لندن

بی‌بی‌سی (به انگلیسی: British Broadcasting Corporation) به صورت مخفف BBC به معنی شرکت پخش بریتانیا، یک سرویس پخش همگانی (en) عمومی بریتانیایی است. این مرکز رسانه‌ای در خانه رسانه (en) در لندن مستقر است و کهن‌ترین سازمان رسانه‌ای ملی جهان می‌باشد[3] که بر اساس آمار سال ۲۰۱۴ بر پایه تعداد کارکنان با ۲۰٬۹۵۰ کارمند و ۱۶٬۶۷۲ نفر در بخش رسانه عمومی[2][4][5][6][7] که شامل قراردادهای پاره‌وقت قابل تغییر به ثابت در مجموع با ۳۵٬۴۰۲ کارمند بزرگترین رسانه پخش همگانی در جهان است.[8]

بی‌بی‌سی تحت یک منشور سلطنتی[persian-alpha 1][9] تأسیس شد و تحت توافقش با وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش دولت بریتانیا فعالیت می‌کند.[10] هزینهٔ فعالیت بی‌بی‌سی مطابق یک کارمزد سالانه پروانه تلویزیون در پادشاهی متحد (en) از آن دسته از خانوارها، شرکت‌ها و سازمان‌های بریتانیایی که تجهیزات دریافت یا ضبط رسانه‌های زنده تلویزیونی را دارند تأمین می‌گردد. میزان این عوارض توسط دولت بریتانیا تعیین شده، توسط مجلس تصویب شده و برای خدمات آنلاین، رادیوی سراسری و تلویزیون که ملت‌ها و مناطق پادشاهی متحد را پوشش می‌دهند استفاده می‌شود.

این مبلغ از یکم آوریل ۲۰۱۴ برای خدمات جهانی بی‌بی‌سی (en) نیز که از سال ۱۹۳۲ راه‌اندازی شده‌است و خدمات فراگیر آنلاین، رادیو و تلویزیون را به عربی، فارسی و به ۲۸ زبان دنیا پخش می‌کند نیز سرمایه‌گذاری می‌شود.

حدود یک چهارم درآمد بی‌بی‌سی از کمپانی زیرمجموعه آن، بی‌بی‌سی سراسری (en) (با مسئولیت محدود)، می‌آید که برنامه‌ها و خدمات بی‌بی‌سی را به صورت بین‌المللی می‌فروشد و همچنین سرویس‌های خبری انگلیسی زبان ۲۴ ساعته بین‌المللی اخبار جهانی بی‌بی‌سی (en) و BBC.com که توسط کمپانی با مسئولیت محدود اخبار سراسر بی‌بی‌سی است را منتشر می‌کند.

فعالیت اصلی بی‌بی‌سی تولید برنامه و سرویس‌های خبری است. شعار بی‌بی‌سی این است: «هر ملت باید با صلح و آرامش با ملتی دیگر صحبت کند.»[11]

مالکیت و اداره

 • مالکیت بی‌بی‌سی متعلق به مرکزی است که از طریق فرمان سلطنتی در هر دوره ۱۰ ساله نحوه اداره آن مشخص می‌شود.
 • یک قرار داد پرداخت آبونمان بین وزارت کشور و بی‌بی‌سی به منظور تأمین هزینه‌های آن وجود دارد.
 • طبق آخرین فرمان در سال ۲۰۰۷ فعالیت بی‌بی‌سی توسط یک هیئت امنا نظارت (به انگلیسی: trust) می‌شود.
 • هیئت امناء وظیفه تأمین استراتژی‌های سازمان، ارزیابی فعالیت‌های هیئت مدیره و انتصاب مدیرعامل را دارد.
 • اعضای هیئت امناء توسط ملکه و به سفارش دولت انتخاب می‌شوند و ۱۰ عضو اصلی و عضو علی‌البدل دارد.
 • هیئت مدیره از دوگروه مدیران اجرایی و غیر اجرایی تشکیل شده‌است که مدیران غیر اجرایی توسط امناء انتخاب می‌شوند.
 • مدیران اجرایی توسط مدیرعامل تعیین می‌گردد.
 • بخش اجرایی بی‌بی‌سی توسط دفتر مدیرعامل و شورای مدیران اداره می‌گردد.

پیشینه و وابستگی سازمانی

بی‌بی‌سی در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۲ با نام «شرکت رسانه‌ای بریتانیا با مسئولیت محدود» (به انگلیسی: The British Broadcasting Company Ltd) بنیان گذاشته شد. در ۱۹۲۷ تحت عنوان «شرکت رسانه‌ای بریتانیا» با دریافت پروانه سلطنتی تبدیل به یک شرکت دولتی شد.

بی‌بی‌سی هم‌اکنون یک شرکت دولتی نیمه خود مختار است که توسط «هیئت امنای بی‌بی‌سی» اداره می‌شود. به گفته بی‌بی‌سی این شرکت تحت هیچ نفوذ تجاری و سیاسی نیست و فقط به مخاطبین خود پاسخگو است.[12] بودجه این شبکه از طریق شبکه‌های داخلی (حق اشتراک) و بخش جهانی (وزارت امور خارجه بریتانیا) تأمین می‌شود.

بودجه و هزینه

بودجه سالیانه بی‌بی‌سی بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پوند است. بودجه تمامی بخش‌ها (غیر از بخش جهانی بی‌بی‌سی) از هزینه ماهیانه‌ای که هر یک از خانواده‌های صاحب تلویزیون در بریتانیا باید بپردازند، تأمین می‌شود. این هزینه در حال حاضر برای تلویزیون‌های رنگی ۱۴۵٫۵۰ پوند در سال و برای تلویزیون‌های سیاه و سفید ۴۹ پوند در سال است.[13] بودجه بخش جهانی نیز پس از سال ۲۰۱۴ مشمول تأمین از همین درآمد گردیده‌است. پیش از این، بودجه بخش جهانی توسط وزارت امور خارجه بریتانیا پرداخت می‌شد.[14] در سال ۲۰۱۶، میانگین حقوق سالیانه کارمندان این شبکه ۴۳ هزار پوند بوده‌است.[15]

سرویس‌ها

برنامه‌های این شرکت در رادیو، تلویزیون و اینترنت پخش می‌شوند.

رادیویی

داخلی

 • بی‌بی‌سی رادیو ۱: بهترین‌های موسیقی و سرگرمی
 • بی‌بی‌سی رادیو ۲: پُرشنونده‌ترین رادیوی بریتانیا با ۱۲٫۹ میلیون شنونده در هفته[16]
 • بی‌بی‌سی رادیو ۳: پوشش دهنده سبک‌های خاص موسیقی ازجمله موسیقی کلاسیک، موسیقی ملل، موسیقی جاز و هنرهای نمایشی
 • بی‌بی‌سی رادیو ۴: اخبار روز، نمایش و طنز
 • بی‌بی‌سی رادیو ۵: رادیوی ۲۴ ساعته ویژه اخبار و میزگردهای سیاسی و اخبار ورزشی

خارجی

برنامه‌های سرویس جهانی رادیو بی‌بی‌سی به ۳۳ زبان پخش می‌شود.[17]

تلویزیونی

مهم‌ترین کانال‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی در اینجا فهرست شده‌اند. فهرست کامل شبکه‌ها بیشتر از این است.

داخلی

در اداره برخی شبکه‌های زیر علاوه بر بی‌بی‌سی شرکت‌های دیگری نیز تا حدودی نقش دارند. بعضی از این تلویزیون‌ها در هلند و بلژیک هم قابل دریافت هستند.

خارجی

اینترنتی

بسیاری از بخش‌های رادیویی و تلویزیونی از طریق اینترنت نیز قابل دریافت هستند. به علاوه وبگاه بی‌بی‌سی نیز به چندین زبان وجود دارد.

انتقادات

نگارخانه

جستارهای وابسته

یادداشت‌ها

پانویس

 1. «BBC Full Financial Statements 2013/14». BBC Annual Report and Accounts 2013/14. BBC، ژوئیه 2014. 27. بازبینی‌شده در 1 مارس 2015.
 2. 1 2 «BBC Full Financial Statements 2013/14». BBC Annual Report and Accounts 2013/14. بی‌بی‌سی، ژوئیه 2014. 37.
 3. «BBC History – The BBC takes to the Airwaves». بی‌بی‌سی نیوز. بازبینی‌شده در 19 ژوئیه 2007.
 4. «BBC: World's largest broadcaster & Most trusted media brand». Media Newsline. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 5 اکتبر 2010. بازبینی‌شده در 23 سپتامبر 2010.
 5. «Digital licence». Prospect. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 7 نوامبر 2011. بازبینی‌شده در 23 سپتامبر 2010.
 6. «About the BBC – What is the BBC». BBC Online. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 16 ژانویه 2010. بازبینی‌شده در 23 سپتامبر 2010.
 7. «BBC Annual report 2013/14». بی‌بی‌سی. بازبینی‌شده در 1 ژانویه 2015.
 8. James Hacker. «Freedom of Information Request-RFI20150047». British Broadcasting Corporation، 4 فوریه 2014. بازبینی‌شده در 31 اکتبر 2015.
 9. Andrews, Leighton. Harris, Phil و Fleisher, Craig S.. A UK Case: Lobbying for a new BBC Charter. انتشارات سیج (en)، 2005. 247 و 48. شابک ۹۷۸-۰-۷۶۱۹-۴۳۹۳-۸.
 10. «BBC - Governance - Annual Report 2013/14». bbc.co.uk.
 11. http://en.wikipedia.org/wiki/BBC "Nation Shall Speak Peace Unto Nation"
 12. BBC - About the BBC - Charter and Agreement
 13. BBC - Inside the BBC - BBC - Inside the BBC - The licence fee
 14. BBC World Service - Institutional - How BBC World Service is run
 15. BBC average salary is now £43,000 as corporation's wage bill rises despite far-reaching cuts, The Telegraph
 16. BBC World Service | Languages
 17. شبکه عرب‌زبان تلویزیون بی‌بی‌سی آغاز به کار کرد (بی‌بی‌سی فارسی)
 18. ژاله کاظمی
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بی‌بی‌سی موجود است.

پیوند به بیرون

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به بی‌بی‌سی در ویکی‌گفتاورد موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.