ایهود اولمرت

ایهود اولمرت

ایهود اولمرت (سمت چپ)
جرج بوش رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
نخست وزیر اسرائیل
مشغول به کار
ژانویه ۲۰۰۶  مارس ۲۰۰۹
رئیس جمهور موشه کاتساو
شیمون پرز
پس از آریل شارون
پیش از بنیامین نتانیاهو
شهردار سابق اورشلیم
مشغول به کار
۱۹۹۳  ۲۰۰۳
اطلاعات شخص
زاده ۳۰ سپتامبر ۱۹۴۵
بینیامینا،
ملیت  اسرائیل
حزب سیاسی حزب کادیما
همسر(ان) آلیزا اولمرت
شغل سیاستمدار
مذهب یهودی

ایهود اولمرت (به عبری: אהוד אולמרט) دوازدهمین نخست‌وزیر اسرائیل از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ میلادی است. وی از ماه ژاتویه سال ۲۰۰۶ و در پی مرگ مغزی آریل شارون نخست وزیر اسرائیل شد. وی همچنین شهردار سابق اورشلیم است.

در اواخر اکتبر ۲۰۰۷ ایهود المرت در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دچار بیماری سرطان پروستات شده‌است، ولی وی با بیماری مبارزه خواهد کرد و بیماری خللی در انجام وظایف وی به عنوان نخست وزیر اسرائیل وارد نخواهد کرد.[1]

او یکی از اعضای حزب سیاسی کادیماست. در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۸ اولمرت اعلام کرد که در انتخابات رهبری سپتامبر ۲۰۰۸ حزبش شرکت نخواهد کرد و از آن به بعد از مقام خود در پست نخست‌وزیری استعفا خواهد کرد.[2]

حمله به لبنان و جنگ با حزب‌الله

کمیته وینوگراد در گزارش نهایی خود اولمرت را مسئول اصلی شکست جنگ معرفی و در مورد عملکرد وی اینگونه نتیجه‌گیری کرد: اولمرت در جنگ ۳۳ روزه نقش یک رهبر منفعل تحت نفوذ ارتش اسرائیل را ایفا کرد و مسئولیت اداره جنگ را به ارتش واگذار کرد در حالیکه طبق قانون مسئولیت اداره جنگ برعهده شخص نخست وزیر بود.

اعتراف ایهود اولمرت به داشتن سلاح هسته ای

ایهود اولمرت در سال ۲۰۰۶، زمانی که نخست وزیر اسرائیل بود طی گفتگویی با شبکه المانی ست-وان و در حالی که در مورد برنامه هسته‌ای ایران سخن می‌گفت به طور تلویحی به مسلح بودن اسرائیل به سلاح هسته‌ای اعتراف کرد. اظهارات وی با انتقاد سیاست‌مداران اسرائیلی روبه‌رو شد[3].

مواضع ایهود اولمرت درباره محمود احمدی نژاد

در مصاحبه با روزنامه آلمانی زبان بیلد، ایهود اولمرت، محمود احمدی نژاد را یک «بیمار روانی» خواند و گفت: «او یک بیمار روانی و از بدترین نوع آن است». وی سپس محمود احمدی نژاد را با آدولف هیتلر مقایسه کرد و گفت و اضافه کرد: «او همانند هیتلر سخن می‌گوید، در هنگامی که ملت یهود را ریشه کن می‌کرد»[4].

مواضع اولمرت درباره برنامه هسته‌ای ایران

در ماه می۲۰۰۶ اولمرت ادعا کرد که ایران تنها چند ماه تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد[5].

موضع اولمرت درباره جمهوری اسلامی

در مصاحبه‌ای در ۲۶ می ۲۰۰۶ با سی ان ان اولمرت گفت که اسرائیل و جهان غرب نمی‌تواند حکومتی که طبیعت تمامیت‌خواه (توتالیته) اسلامی داشته باشد را تحمل کند[6].

محکومیت

یک دادگاه اسرائیلی ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق این کشور را به علت دست داشتن در پرونده های فساد به ۶ سال حبس محکوم کرده است.

اکثر سران اسرائیل از جمله ایهود اولمرت و نزدیکان آنها طی سالهای اخیر در پرونده های فساد مالی و اخلاقی زیادی دست داشته اند و اکثراً به همین دلیل از سمت های خود برکنار شده اند.

جستارهای وابسته

منابع

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ایهود اولمرت موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.