ارتش اسرائیل

نیروهای دفاعی اسرائیل
צבא ההגנה לישראל

نشان نیروهای دفاعی اسرائیل

پرچم نشان نیروهای دفاعی اسرائیل
ایجاد ۱۹۴۸
شاخه ها نیروی زمینی اسرائیل
نیروی هوایی اسرائیل
نیروی دریایی اسرائیل
رهبری
نخست‌وزیر اسرائیل
وزارت دفاع اسرائیل
بنیامین نتانیاهو
آویگدور لیبرمن
ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل راو آلوف گادی آیزنکوت
نیروی انسانی
سن نظامی ۱۷
خدمت سربازی ۱۸
در دسترس
برای خدمت
۱٬۵۵۴٬۱۸۶ مرد، سن ۱۷–۴۹ (۲۰۱۶),
۱٬۵۱۴٬۰۶۳ زن، سن ۱۷–۴۹ (۲۰۱۶)
آماده
خدمت نظامی
۱٬۴۹۹٬۹۹۸ مرد، سن ۱۷–۴۹ (۲۰۱۶),
۱٬۳۹۲٬۳۱۹ زن، سن ۱۷–۴۹ (۲۰۱۶)
آمادهٔ خدمت سربازی در هر سال ۶۰٬۰۰۰ مرد (۲۰۱۶),
۶۰٬۰۰۰ زن (۲۰۱۶)
کارکنان فعال ۱۷۶٬۵۰۰[1]
کارکنان ذخیره ۴۴۵٬۰۰۰[1]
هزینه کرد
بودجه ۱۸٫۶ میلیارد دلار (۲۰۱۵)[2]
درصد از جی دی پی ۶٫۲٪ (۲۰۱۵)[2]
صنعت
تامین کننده داخلی صنایع هوافضای اسرائیل
صنایع نظامی اسرائیل
صنایع سلاح اسرائیل
البیت سیستمز
الزرا
التا
سامانه‌های دفاعی پیشرفته رافائل
کارخانه کشتی‌سازی اسرائیل
تأمین کنندگان خارجی  چکسلواکی (۱۹۴۸)[3]
 فرانسه (۱۹۵۵–۱۹۶۶)[4]
 ایالات متحده آمریکا (۱۹۶۸–تاکنون)[5]
 آلمان (۱۹۹۸–تاکنون)[6]
مقالات مرتبط
تاریخچه جنگ عرب‌ها و اسرائیل (۱۹۴۸) (۱۹۴۸–۱۹۴۹)
عملیات‌های انتقام‌جویانه (۱۹۵۱–۱۹۵۶)
بحران سوئز (۱۹۵۶)
جنگ شش‌روزه (۱۹۶۷)
جنگ فرسایش‌زا (۱۹۶۷–۱۹۷۰)
جنگ یوم کیپور (۱۹۷۳)
عملیات لیتانی (۱۹۷۸)
جنگ ۱۹۸۲ لبنان (۱۹۸۲–۱۹۸۵)
درگیری جنوب لبنان (۱۹۸۵–۲۰۰۰)
انتفاضه اول (۱۹۸۷–۱۹۹۳)
انتفاضه اقصی (۲۰۰۰–۲۰۰۵)
جنگ اسرائیل و لبنان ۲۰۰۶ (میلادی) (۲۰۰۶)
جنگ غزه ۲۰۰۸–۲۰۰۹ میلادی (۲۰۰۸–۲۰۰۹)
عملیات ستون دفاعی (۲۰۱۲)
نبرد ۲۰۱۴ اسرائیل و غزه (۲۰۱۴)
دیگر
درجه‌ها درجات نظامی نیروهای دفاعی اسرائیل
نسل سوم تانک مرکاوا
تصویری از یک جنگندهٔ F-15I متعلق به نیروی هوایی اسرائیل.
تصویری از موشک ضدبالستیک ختس در حال پرتاب.

ارتش اسرائیل (اختصاراً تزاحال یا IDF; عبری: צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל Tsva ha-Hagana le-Yisra'el, به معنی نیروهای دفاعی اسرائیل) متشکل از سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی می‌باشد. نیروهای دفاعی اسرائیل شاخه‌ای جداگانه از نیروهای امنیتی اسرائیل است و هیچ صلاحیتی درمورد غیرنظامیان در اسرائیل ندارد به‌طوری‌که وظیفهٔ آن «حفظ کیان و استقلال کشور اسرائیل و عقیم‌کردن تلاش‌های دشمنان آن در مختل‌کردن روال عادی زندگی در داخل کشور» اعلام شده‌است.[7][8] اما حملات به خاک کشورهای همسایه و تجاوز به حریم هوایی کشورهای همسایه در این نیروی نظامی امری رایج است به‌طوری‌که نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان از این موضوع از طریق سازمان ملل متحد شکایت کرده‌است[9] و قطعنامه‌های شماره ۱۱۱ (محکومیت حمله به سوریه)، ۱۱۹ (حمله به مصر)، ۱۱۷ (تأیید دوباره قطع نامه شماره ۱۱۱ در محکومیت حمله به سوریه)، ۲۴۲(محکومیت حمله به اردن)، ۲۴۸ (محکومیت رژه نظامی در قدس) از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه اقدامات این ارتش صادر شده‌است.[10] ریاست ارتش در دست ستاد مشترک ارتش می‌باشد که تابعی از وزارت دفاع اسرائیل و سپهبد (راو آلوف) گادی آیزنکوت می‌باشد که از ۲۰۱۵ تاکنون در این سمت است. نیروهای دفاعی اسرائیل در ۲۶ مه ۱۹۴۸ بنابر دستور وزیر دفاع پیشین دیوید بن گوریون رسماً به عنوان یک ارتش خدمت وظیفه عمومی تشکیل داده شد. این ارتش از گروه شبه‌نظامی هگانا تشکیل شده بود که شامل گروه‌های ستیزه‌جوی ایرگون و لحی بود. ارتش اسرائیل در طول کمتر از ۷۰ سال دربیش از هفده نبرد شرکت کرده که آن را به یکی از پرتجربه‌ترین‌ترین نیروهای نظامی تبدیل می‌کند.[11][12] با وجود پیروزی‌های این ارتش در نبرد با دولت‌های عربی در نبردهای اولیه، پس از سال ۲۰۰۰ این ارتش در نبردهای خود به تحقق اهداف خود دست پیدا نکرده است، به‌طور نمونه در جنگ سال ۲۰۰۶ در مقابل نیروهای حزب‌الله در هدف اعلام شده نابودی یا خلع سلاح این نیرو شکست خورد.[13] و در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ در نبرد برای سرکوب غزه به باور نشریه فارین پالیسی شکست خورده است.[14]

به دلیل فعالیت‌های پیشتاز صورت گرفته در اسرائیل و سرقت فناوری از ایالات متحده آمریکا[15] ارتش آن نیز از فناوری‌های مدرن بهره می‌برد. یکی دیگر از ابزارهای کسب قدرت نظامی در این ارتش استفاده و تقویت گروه‌های تروریستی است،[16][17] به‌طور نمونه فرمانده اطلاعات این ارتش صراحتاً عدم تمایل نظام حاکم بر اسراییل و ارتش اسرائیل از شکست و نابودی داعش را اعلام کرده‌است.[18]. ارتش اسرائیل در ابتدا در سه جبهه با لبنان و سوریه در شمال، اردن و عراق در شرق و مصر در جنوب درگیر بود، اگرچه در سال ۱۹۷۹ پس از امضای پیمان صلح مصر و اسرائیل، فعالیت‌های خود را در جنوب لبنان و فلسطین متمرکز کرد.

یگان‌های فوق ویژه

تولیدات صنایع دفاعی اسرائیل

برنامه ماهواره‌ای جاسوسی اوفک (اُفق)

جنگنده‌ها

سلاح‌های خودکار

سلاح‌های ضدموشکی

پهپادها

خدمت وظیفه در ارتش اسرائیل

افسران واحد چترباز ارتش اسرائیل در سال ۱۹۵۵؛ آریل شارون و موشه دایان نفر دوم و سوم ایستاده از چپ

خدمت اجباری

همه دختران و پسران قابل خدمت، از ۱۹ سالگی وارد ارتش اسرائیل می‌شوند. دوران خدمت اجباری پسران سه سال و دختران ۲۱ ماه‌است. دخترانی که اعلام بکنند که از یک خانواده مذهبی هستند، از خدمت در ارتش معاف می‌شوند ولی می‌توانند یک دوره خدمت اجتماعی (همانند پیش آهنگان) را در بیمارستانها و مراکز غیرنظامی دیگر بگذرانند. دوره چنین خدمتی یک سال خواهد بود.

جوانان عرب مسلمان از خدمت نظام وظیفه معاف هستند؛ ولی برخی اعراب دروزی به‌طور کامل در ارتش اسرائیل خدمت می‌کنند و برخی از آن‌ها حتی به مقامهای ارشد فرماندهی رسیده‌اند. همچنین شماری از اعراب بدوی اسرائیل به خدمت ارتش اسرائیل در می‌آیند و از جمله وظائف ویژه‌ای را در امور ردیابی بعهده می‌گیرند که از تخصصات آن‌ها محسوب می‌شود.

جوانانی که مایل به انجام تحصیلات دانشگاهی، پیش از انجام دوران خدمت وظیفه هستند، در صورتی که با استعداد تشخیص داده شده باشند، از چنین امکانی برخوردار خواهند شد. معمولاً ارتش آن رشته‌های دانشگاهی را برای این جوانان مورد تصویب قرار می‌دهد که پس از فارغ‌التحصیل شدن آنان، برای ارتش سودمند باشد. جوانان دانشگاه رفته، پس از انجام تحصیلات، دوران خدمت اجباری را خواهند گذراند.

خدمت ذخیره

بخش عمده قدرت ارتش اسرائیل را نیروهای ذخیره تشکیل می‌دهند. هنگامی که دوره خدمت وظیفه هر سرباز به پایان می‌رسد، او به یک واحد ذخیره انتقال می‌یابد و هر گاه لازم باشد به خدمت فرا خوانده می‌شود. برای آنکه سربازان ذخیره همیشه آمادگی دفاعی خود را حفظ کرده باشند، و در ضمن ارتش ناچار نباشد تعداد بسیار زیادی سرباز وظیفه در اختیار داشته باشد، هر سرباز ذخیره تا ۵۰ سالگی، هر سال چند روز به خدمت ذخیره فرا خوانده می‌شود. تعداد روزهای خدمت ذخیره متغیر است. آنانی که سرباز ساده هستند حداکثر تا ۳۹ روز در سال خدمت می‌کنند. از این روی آنانی که درجه افسری دارند ممکن است روزهای بیشتری را در خدمت ذخیره بگذرانند. در صورت بروز یک بحران جنگی، ارتش حق دارد هر گاه که لازم بداند سربازان ذخیره را فرا بخواند. نیروهای ذخیره بابت هر روز خدمت خود در ارتش حقوق دریافت می‌کنند که تقریباً معادل حقوق یا درآمد آن‌ها در کادر غیرنظامی است.

استخدام دائم

شماری از سربازانی که دوره خدمت آن‌ها به پایان رسیده، از جانب ارتش برحسب نیازهای جاری به استخدام دائم درمی آیند و دوره افسری خود را می‌گذراند و برای امور فرماندهی یا مدیریت ارتش تربیت می‌شوند. این افراد ستون فقرات نیروهای دفاعی اسرائیل را تشکیل می‌دهند. سربازانی که به استخدام درآمده و دوره افسری را گذرانده‌اند یا دوره خلبانی را طی کرده یا در یکی از آموزشگاه‌های فنی ارتش به کارآموزی پرداخته‌اند، باید برای مدت چند سال تعهد خدمت بدهند.

فهرست جنگ‌های ارتش اسرائیل

برخی از تولیدات صنایع نظامی اسرائیل

اسرائیل از نظر صنایع نظامی یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است و هر سال چند میلیارد دلار از تجهیزات نظامی خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کند. کشورهای روسیه، چین، هند و ایالات متحده آمریکا از جمله مشتریان کلان وسائل نظامی تولید شده در کشور اسرائیل هستند.[19][20]

اتهامات

نیروهای دفاعی اسرائیل در موارد متعددی توسط سازمان‌هایی هم چون دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل متهم به نقض قوانین جنگی شده‌است.

شبه‌جزیره سینا

کشتن اسرای جنگی در جنگ کانال سوئز و جنگ شش روزه.[21][22]

لبنان

جستارهای وابسته

پانویس

 1. 1 2 "The Institute for National Security Studies", chapter Israel, 2012 Archived 7 September 2012 at the Wayback Machine. 8 May 2012.
 2. 1 2 The Military Balance 2016, International Institute for Strategic Studies, 9 February 2016, p. 19 - Includes US Foreign Military Assistance
 3. New Perspectives on Israeli History: The Early Years of the State, By Laurence Jay Silberstein, (NYU Press 1991), 232
 4. France & Iraq: Oil, Arms And French Policy Making in the Middle East, I.B.Tauris, 2 April 2006, By David Styan page 39–47
 5. Charles Levinson (14 August 2010). "U.S. , Israel Build Military Cooperation". Wall Street Journal.
 6. Plushnick-Masti, Ramit (25 August 2006). "Israel Buys 2 Nuclear-Capable Submarines". The Washington Post. Retrieved 1 June 2010.
 7. «Ethics> Doctrine» (انگلیسی). ستاد مشترک ارتش اسرائیل. بازبینی‌شده در ۲۰۰۷/ژوئیه/۹.
 8. «The Spirit of The IDF:The Ethical Code of the Israel Defense Forces» (انگلیسی). کتابخانه مجازی کلیمی. بازبینی‌شده در ۲۰۰۷/ژوئیه/۹.
 9. «UN protests Israel's violation of Lebanon airspace».
 10. «Rogue State: Israeli Violations of U.N. Security Council Resolutions».
 11. "The State: Israel Defense Forces (IDF)". Israel Ministry of Foreign Affairs. 13 March 2009. Retrieved 9 August 2007.
 12. "Israel Defense Forces". GlobalSecurity.org. Retrieved 16 September 2007.
 13. «how hezbollah defeated israel».
 14. «On Israel’s Defeat in Gaza».
 15. «Israel Won’t Stop Spying on the U.S.».
 16. «سازمان ملل: اسرائیل از گروه‌های مسلح در سوریه حمایت می‌کند .».
 17. «العهد: حمایت مالی و نظامی اسرائیل از گروه‌های تروریستی در سوریه».
 18. «Israeli Intel Chief: We Don’t Want ISIS Defeated in Syria».
 19. Middle Rast Review of International Affaris
 20. سفارت اسرائیل در پکن (جمهوری خلق چین)
 21. "A Soldier's Confession", Time magazine, August 28, 1995
 22. "Opening Grave Wounds", Time magazine, October 2, 1995

منابع

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ارتش اسرائیل موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.