آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

پرچم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
اعضای آژانس
سبز: اعضا
قرمز: غیرعضو
نارنجی: عضو سابق

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۵۷ برای ترویج استفاده صلح‌آمیز، و جلوگیری از استفاده نظامی، از انرژی هسته‌ای تأسیس شد. این آژانس به عنوان یک نهاد مستقل و خودمختار تأسیس شده و جزئی از سازمان ملل یا سازمان دیگری نیست با این حال در اساسنامه خود اعلام کرده که گزارش‌های خود را به مجمع عمومی و شورای امنیت ملل متحد ارائه می‌دهد.

مقر این سازمان در شهر وین اتریش است و مدیرکل کنونی آن یوکیا آمانو از ژاپن است. آژانس و مدیر کل وقت آن محمد البرادعی در سال ۲۰۰۵ مشترکاً برنده جایزه صلح نوبل شدند. تاکنون ۱۶۴ کشور به عضویت این سازمان درآمده‌اند.

پیشنهاد تأسیس این سازمان را دوایت آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (که به سخنرانی اتم برای صلح معروف شد) در سال ۱۹۵۳ مطرح کرد.[1]

شورای حکام

شورای حکام از ۳۵ کشور عضو تشکیل شده‌است.[2] مطابق ماده ۶ اساسنامه آژانس، ۱۰ عضو شورا باید حتماً از بین کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی‌های هسته‌ای و ۷ عضو دیگر از بین کشورهای اروپایی انتخاب شوند. برای خاورمیانه و آسیای جنوبی ۲ نماینده در نظر گرفته شده‌است؛ که امکان افزایش این تعداد وجود دارد.

مدیران کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آغاز تاکنون

نام مدیر کلملیتدوره تصدی
دبلیو استرلینگ کولآمریکا۱ دسامبر ۱۹۵۷۳۰ نوامبر ۱۹۶۱
سیگوارد اکلوندسوئد۱ دسامبر ۱۹۶۱ – ۳۰ نوامبر ۱۹۸۱
هانس بلیکسسوئد۱ دسامبر ۱۹۸۱ – ۳۰ نوامبر ۱۹۹۷
محمد البرادعیمصر۱ دسامبر ۱۹۹۷ – ۳۰ نوامبر ۲۰۰۹
یوکیا آمانوژاپن۱ دسامبر ۲۰۰۹ – تا کنون

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون

در پروژه‌های خواهر می‌توانید در مورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات بیشتری بیابید.


در میان متون از ویکی‌نبشته
در میان تصویرها و رسانه‌ها از ویکی‌انبار

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.