آنگ سان سو چی

ဒေါ်) Daw)
آنگ سان سو چی
نخستین مشاور دولتی میانمار
شروع به کار
۶ آوریل ۲۰۱۶
رئیس جمهور تین چیاو
پس از تین سین (نخست وزیر، ۲۰۱۱)
وزیر امور خارجه
شروع به کار
۳۰ مارس ۲۰۱۶
رئیس جمهور تین چیاو
قائم مقام Kyaw Tin
پس از Wunna Maung Lwin
وزیر دفتر رئیس جمهور
شروع به کار
۳۰ مارس ۲۰۱۶
رئیس جمهور تین چیاو
پس از Aung Min
Hla Tun
Soe Maung
Soe Thein
Thein Nyunt
رئیس اتحادیه ملی برای دموکراسی
شروع به کار
۱۸ نوامبر ۲۰۱۱
پس از Aung Shwe
رهبر اپوزیسیون
مشغول به کار
۲ مه ۲۰۱۲  ۲۹ ژانویه ۲۰۱۶
رئیس جمهور تین سین
پس از Sai Hla Kyaw
دبیرکل اتحادیه ملی برای دموکراسی
مشغول به کار
۲۷ سپتامبر ۱۹۸۸  ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱
پس از منصب ایجاد شد
پیش از منصب حذف شد
نماینده مجلس نمایندگان میانمار
از کامو
مشغول به کار
۲ مه ۲۰۱۲  ۳۰ مارس ۲۰۱۶
پس از Soe Tint
پیش از خالی
اطلاعات شخص
زاده ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵(۱۹۴۵-06-۱۹) (۷۳ سال)
رانگون (یانگون فعلی)
میانمار بریتانیا ( Myanmar فعلی)
ملیت برمه‌ای
حزب سیاسی اتحادیه ملی برای دموکراسی
همسر(ان) مایکل اریس (۱۹۷۱–۱۹۹۹)
فرزندان آلکساندر، کیم
محل
تحصیل
University of Delhi
St Hugh's College, Oxford
مدرسه مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا
مذهب بودایی
جایزه‌ها Rafto Prize
جایزه ساخاروف
جایزه صلح نوبل (۱۹۹۱)
Jawaharlal Nehru Award
International Simón Bolívar Prize
جایزه اولاف پالمه (۲۰۰۵)
Bhagwan Mahavir World Peace
جایزه جواهرلعل نهرو
امضا

آنگ سان سو چی (به برمه‌ای: ) (زاده ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵) سیاستمدار، دیپلمات، نویسنده و مدافع حقوق بشر برمه‌ای است[1] که به عنوان نخستین مشاور دولتی میانمار و رهبر اتحادیه ملی برای دموکراسی فعالیت می‌کند. او در این نقش به‌طور دفاکتو رئیس دولت است و مقامی هم‌ارز نخست وزیر دارد. او همچنین نخستین زنی است که به عنوان وزیر امور خارجه، وزیر برق و انرژی و وزیر آموزش در کابینهٔ رئیس جمهور تین چیاو فعالیت کرده و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نماینده پارلمان این کشور بوده‌است.

او از مخالفان حکومت سابق نظامی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل است. در انتخابات عمومی ۱۹۹۰ اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری او توانست ۵۹ ٪ آرای ملی و ۸۱ ٪ کرسی‌های مجلس را از آن خود کند.[2] او که پیش از این انتخابات نیز در بازداشت خانگی بود، مجموعاً ۱۵ سال از عمر خود را بین ژوئیه ۱۹۸۹ تا نوامبر ۲۰۱۰ در حصر خانگی بسر برد. وی برنده جوایزی همچون جایزه صلح نوبل (۱۹۹۱)، لژیون دونور (فرمانده)، جایزه ساخاروف، نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری، جایزه بین‌المللی سیمون بولیوار (از دولت ونزوئلا)، جایزه جواهر لعل نهرو را به منظور تفاهم بین‌المللی از دولت هند (۱۹۹۲) و جایزه اولاف پالمه شده‌است.با وجود دریافت جوایز بین المللی وی به دلیل نسل کشی مسلمانان و آواره کردن ایشان به شدت توسط جامعه ی مدنی محکوم شده است.

زندگی

وی در روز ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵ در شهر رانگون پایتخت میانمار متولد گردید. نام وی «آنگ سان سو چی» برهم‌نهاده‌ای‌ست از سه نام پدرش «آنگ سان»، «سو» مادر بزرگ پدری‌اش و «چی» مادرش. پدرش بنیانگذار ارتش نوین میانمار و از مذاکره کنندگان استقلال میانمار از انگلستان در سال ۱۹۴۷ بود. او در همان سال به دست رقیب خود کشته شد.

مادرش که به عنوان یک چهرهٔ سیاسی در دولت جدید میانمار حضور داشت به عنوان سفیر به هند و نپال اعزام شد و فرصتی فراهم آورد تا آنگ‌سان در سال ۱۹۶۴ به تحصیل علوم سیاسی در دهلی بپردازد.

او در ۱۹۶۹ دورهٔ کارشناسی خود را در رشته‌های فلسفه، علوم سیاسی و اقتصاد در کالجی در آکسفورد به پایان رساند. سپس به مدت سه سال در نیویورک زندگی کرد و در سازمان ملل به کار پرداخت و همزمان مجبور بود برای تأمین مالی خود مطالبی برای مایکل اریس محقق فرهنگ تبت بنویسد. آن دو در ۱۹۷۲ با یکدیگر ازدواج کردند.

او در ۱۹۸۵ دکترای خود را از دانشکده مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا دانشگاه لندن دریافت کرد و در سال ۱۹۸۸ نه تنها برای نگهداری از مادر بیمارش بلکه برای رهبری جنبش دموکراسی‌خواهی میانمار به کشورش بازگشت. دیدار او با شوهرش مایکل اریس در کریسمس ۱۹۹۵ بی اینکه بدانند آخرین دیدار آن دو بود. چرا که آنگ‌سان در میانمار باقی‌ماند و شوهرش کشور را ترک کرد، ولی حکومت میانمار درخواست‌های بعدی شوهرش برای دریافت ویزا را رد کرد. اریس در ۱۹۹۷ از سرطان پروستات غیرقابل علاج خود آگاه شد. علی‌رغم درخواست مستقیم کوفی عنان و پاپ ژان پل دوم از حکومت میانمار برای دادن ویزا، آن‌ها با بیان اینکه امکانات لازم برای نگهداری از مایکل اریس را ندارند از دادن ویزا به او سر باز زدند. در عوض پیشنهاد دادند که آنگ‌سان سوچی برای دیدار او از کشور خارج شود. او بطور موقت از بازداشت خانگی خارج شد تا بتواند از کشور خارج شود؛ ولی او که می‌دانست در صورت خروج دیگر اجازهٔ ورود به کشور را نخواهد یافت از این کار امتناع کرد. اریس در سال ۱۹۹۹ در روز تولد ۵۳ سالگی خود درگذشت.

آنگ سان سو چی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۰ از بازداشت خانگی خارج شد.[3]

فعالیت سیاسی

آغاز فعالیت سیاسی

بازگشت آنگ سان سوچی به برمه در ۱۹۸۸ اتفاقاً هم‌زمان با استعفای نی وین، رهبر نظامی برمه و حزب سوسیالیست آن، بود. تظاهرات دموکراسی خواهانه مخالفان شورای نظامی حاکم که از سال ۱۹۶۲ بر کشور فرمانروائی می‌کرد در ۸ اوت ۱۹۸۸ به‌طور خشونت باری سرکوب شد اما این تظاهرات هم چنان ادامه یافت. در ۲۶ اوت ۱۹۸۸، او موفق شد یک راه‌پیمایی نیم میلیون نفره را با شعار حکومت دموکراتیک رهبری کند ولی با این حال، حکومت نظامی دیگری بر سر کار آمد.

آنگ سان سوچی که تحت تأثیر فلسفه بدون خشونت گاندی و به ویژه مفاهیم بودایی بود، با هدف مبارزه برای دموکراسی وارد سیاست شد. او به تأسیس «اتحاد ملی برای دموکراسی» کمک کرد اما در ۲۰ ژوئیه ۱۹۸۹ در حصر خانگی قرار گرفت. به او پیشنهاد شد که در ازای خروج از کشور آزاد شود اما این پیشنهاد را رد کرد. با وجود اعتقاد آنگ سان به مبارزهٔ بدون خشونت، گروهی از فرماندهان سابق نظامی و سیاسیون قدیمی که در دوران بحران به «اتحاد ملی» پیوسته بودند مبارزات او را بیش از حد خشونت‌آمیز دانستند و از این تشکل کناره‌گیری کردند. با این حال، او محبوبیت فراگیر و حمایت ش را در بین جوانان اتحادیه ملی حفظ کرد.

ادامهٔ فعالیت سیاسی

در سال ۱۹۸۸ تظاهرات گسترده دانشجویان هواخواه دموکراسی در میانمار در مخالفت با شورای نظامی حاکم که از سال بر کشور فرمانروائی می‌کرد فراگیر می‌شود. حکومت میانمار در سرکوب این تظاهرات خشونتی توجیه‌ناپذیر از خود نشان می‌دهد. پس از آن کشتار، آنگ سان سو چی برای هدایت جنبش مخالفان به میانمار بازمی‌گردد. پیام «اتحاد، نظم، عشق» او که ریشه در اعتقاد ژرف به آیین بودا دارد، تمامی ملت را در بر می‌گیرد و اتحادیه ملی دموکراسی او هواخواهان بسیاری در سراسر میانمار پیدا می‌کند. در ژوئن سال ۱۹۸۹ بعد از چند هفته رخدادهای میدان «تیان آنمن» شورای نظامی حاکم بر میانمار آنگ سان سو چی و دیگر رهبران دموکراسی‌خواه را به بازداشت خانگی محکوم می‌کند. این آغاز دورانی تیره و تار در تاریخ میانمار است که تا سال ۲۰۱۰ ادامه یافت.[2]

شورای نظامی در سال ۱۹۹۰ در برابر فشارهای سیاسی اجازه انتخابات ملی را می‌دهد. با وجود تنگناهای آشکار و پنهانی که نیروهای نظامی برپا داشته بودند، حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سو چی نزدیک به ۸۰ ٪ کرسی‌های مجلس انتخابی را به دست می‌آورد. آنگ سان سو چی نخستین نخست وزیر برگزیده مردم می‌شود. اما همانگونه که قابل پیش‌بینی بود، نیروهای نظامی از پذیرش نتیجه انتخابات سر باز می‌زدند و قدرت را با نام «انجمن اعاده نظم و قانون ایالتی» (سلوریک) در دست می‌گیرند. شرایطی که تا امروز نیز ادامه دارد.

در ۱۴ اکتبر ۱۹۹۱ کمیته نوبل او را به عنوان برنده جایزه صلح به جهانیان معرفی می‌کند[1] و در دسامبر همان سال پسر ۱۸ ساله‌اش الکس اریس از سوی او این جایزه را دریافت می‌کند؛ چرا که مادرش هنوز در خانه خود در میانمار تحت نظر نظامیان است.

الکس این جایزه را به تمامی مردم میانمار تقدیم می‌کند و در سخنرانی خویش می‌گوید:

"این جایزه مال آنهاست و پیروزی نهایی در پیکاری دراز مدت، صلح، آزادی و دموکراسی را به میانمار باز خواهد گرداند.

پایان حصر خانگی

با اجرای فرمان آزادی آنگ سان سو چی رهبر مخالفان دولت میانمار و برچیده شدن ایستگاه‌های پلیس در اطراف خانه وی، دوران حصر خانگی این برنده جایزه صلح نوبل سرانجام سپری شد و صدها نفر از حامیان خانم سوچی، وی را در مقابل درب منزلش مشاهده کردند.

حقوق بشر در میانمار

یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در میانمار، از آنگ سانگ سوچی، که رهبری این کشور را برعهده دارد، انتقاد کرده و گفته‌است که خانم سوچی از اقلیت مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده‌است.[4] این در حالی است که اکثر سیاستمداران و شخصیت‌های دنیا از ایشان به علت کشتن و آواره کردن مسلمان روهنیگا انتقاد کرده و خواهان پس گرفتن جایزه صلح نوبل از خانم سوچی شدند

منابع

  1. 1 2 «Aung San Suu Kyi - Facts». بازبینی‌شده در 2017-09-15.
  2. 1 2 «پیروزی تاریخی حزب آنگ سان سوچی در انتخابات میانمار». دویچه وله. ۱۳٫۱۱٫۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۵.
  3. «حصر خانگی آن سان سو چی، رهبر مخالفان میانمار، برچیده شد». بازبینی‌شده در 2017-09-15.
  4. «گزارشگر سازمان ملل: آنگ سان سوچی از مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده‌است». بی‌بی‌سی. ۱۳ شهریور ۱۳۹۶. بازبینی‌شده در ۷ سپتامبر ۲۰۱۷.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آنگ سان سو چی موجود است.
مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به آنگ سان سو چی در ویکی‌گفتاورد موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.