آمریکای جنوبی

آمریکای جنوبی
مساحت ۱۷٬۸۴۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۴۱۰٬۰۱۳٬۴۹۲
ترکم جمعیت ۲۱٫۴ نفر در کیلومتر مربع
کشورها ۱۲
متعلقات ۳
زبان‌ها پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی، فرانسوی، هلندی، کچوا و شمار زیادی از زبان‌های محلی سرخ‌پوستی
منطقه زمانی یوتی‌سی ۲:۰۰- تا یوتی‌سی ۵:۰۰-
بزرگترین شهرها سائو پائولو
لیما
بوگوتا
ریو دو ژانیرو
سانتیاگو
کاراکاس
بوئنوس آیرس
سالوادور، باهیا
برازیلیا
فورتالزا
رسیفی
بلو هوریزونته
مدئین
والپارایسو
لاسرنا

آمریکای جنوبی یا آمریکای لاتین بخش جنوبی قاره آمریکا است.[1] آمریکای جنوبی را گاه به عنوان قاره‌ای جدا نیز در نظر می‌گیرند.

آمریکای جنوبی در نیم‌کره غربی زمین واقع شده و بیشتر مساحت آن در نیم‌کره جنوبی است. آمریکای جنوبی از سمت غرب به اقیانوس آرام و از سوی شمال و شرق به اقیانوس اطلس محدود می‌شود. آمریکای شمالی و دریای کارائیب در شمال غرب آن واقع شده‌اند. محدوده آمریکای جنوبی را معمولاً از شمال کشور کلمبیا تا جنوب کشور شیلی در نظر می‌گیرند. خط استوا از این قاره می‌گذرد و رود بزرگ آمازون و جنگل‌های بارانی آمازون در این قاره قرار دارد.

آمریکای جنوبی ۱۷٬۸۴۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد ۱۲کشور را در خود جای داده و جمعیت این قاره در سال ۲۰۰۵ میلادی جمعاً ۳۷۲ میلیون نفر بود.[2] به‌جز دوازده کشور مستقل، دو منطقه غیرمستقل به نام‌های گویان فرانسه و جزایر فالکلند نیز در آمریکای جنوبی قرار دارند که اولی از مستملکات فرانسه است و دومی جزئی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا به‌شمار می‌آید. افزون بر این‌ها، در برخی تقسیمات، ترینیداد و توباگو، پاناما و شماری از جزایر آنتیل متعلق به پادشاهی هلند را نیز جزئی از آمریکای جنوبی به حساب می‌آورند.

کشورهای آمریکای جنوبی

جستارهای وابسته

منابع

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به آمریکای جنوبی در ویکی‌گفتاورد موجود است.
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آمریکای جنوبی موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.