آلفرد دریفوس

آلفرد دریفوس

محل تولدمولوز، آلزاس، فرانسه
تاریخ تولد۹ اکتبر ۱۸۵۹(۱۸۵۹-10-۰۹)
محل درگذشتپاریس، جمهوری سوم فرانسه
تاریخ درگذشت۱۲ ژوئیه ۱۹۳۵ میلادی (۷۵ سال)
محل دفن۴۸°۵۰′۱۷″ شمالی ۲°۱۹′۳۷″ شرقی / ۴۸٫۸۳۸۰۶°شمالی ۲٫۳۲۶۹۴°شرقی / 48.83806; 2.32694مختصات: ۴۸°۵۰′۱۷″ شمالی ۲°۱۹′۳۷″ شرقی / ۴۸٫۸۳۸۰۶°شمالی ۲٫۳۲۶۹۴°شرقی / 48.83806; 2.32694 گورستان مونپارناس، پاریس
تابعیتفرانسوی
نیروارتش فرانسه
طول خدمت۱۸۸۰–۱۹۱۸
یگان‌های خدمتتوپخانه
جنگ‌هاجنگ جهانی اول
نبرد وردن
نشان‌های لیاقتشوالیه لژیون دونور (۱۹۰۶)
لژیون دونور (۱۹۱۸)
همسرلوسی اوژن آدامار
فرزندانپیر درفو
جین درفو
والدینرافائل درفو
ژانت لیبمن
امضاء

آلفرد دریفوس[1] (به فرانسوی: Alfred Dreyfus) افسر ستاد توپخانه در ارتش فرانسه بود که به اشتباه به خیانت به کشورش محکوم شده بود. وی که یهودی‌تبار بود، به جرم «خیانت به جمهوری فرانسه» از طریق «جاسوسی برای آلمان» به محاکمه کشانده شده بود. وی در دادگاه نظامی جنجالی در سال ۱۸۹۴ میلادی، محکوم به خلع درجه و تبعید ابدی به جزیره شیطان در ناحیه گویان در شمال شرقی آمریکای جنوبی شد. پس از حدود پنج سال و کشف اسناد و مدارک جدیدی که دریفوس را بی‌گناه نشان می‌داد، بحث‌های سیاسی در مورد محاکمه او بالا گرفت.[2]

تئودور هرتسل، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی یهودی که جلسات دادگاه آلفرد دریفوس را برای نشریه اتریشی نویه فرایه پرسه (Neue freie Press) گزارش می‌کرد، درپی ماجراهای دادگاه و مشاهده احساسات یهودستیزانه در در میان افراد جامعه، متقاعد شد که یهودیان نیازمند داشتن کشوری مستقل برای خود هستند و از این روی کتابی را با عنوان «کشور یهود» نوشت و برای رسیدن به این هدف جنبش صهیونیسم را تأسیس کرد.

ماجرای دریفوس

ماجرای دریفوس، رویدادی است که طی آن آلفرد دریفوس در دادگاه به اتهام خیانت به حبس محکوم گشت. پس از حدود پنج سال، بی‌گناهی وی روشن گشت. امیل زولا، به حمایت از وی در اعتراض به عمل دادگاه به یک سال حبس محکوم شد. پس از آن سیصد تن از نویسندگان و اندیشمندان طی نامه‌ای در اعتراض به این حکم برخاستند که به اعلامیه روشنفکران مشهور شد.

پانویس

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آلفرد دریفوس موجود است.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.