آسیای غربی

آسیای غربی یا باختر آسیا منطقه‌ای در آسیا است که با جنوب خاور اروپا و شمال خاور آفریقا همسایه است. ایران هم به لحاظ این تقسیمات در آسیای غربی واقع شده‌است.

این کلمه اخیراً در ایران به عنوان جایگزینی برای خاور میانه هم بکار برده می‌شود. خاورمیانه و غرب آسیا هم‌پوشانی زیادی دارند، اما غرب آسیا شامل کشورهای قفقاز جنوبی مانند جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان نیز می‌شود.

کشورهای جنوب غربی آسیا

رویدادهای تاریخی مهم

  • در سال ۵۳۹ پیش از میلاد بابل ثروتمندترین شهر غرب آسیا توسط کوروش فتح می‌گردد. سقوطی که با مقاومت کم سپاه بابل در کرانه ساحلی رود دجله به وقوع پیوست.[1]

غرب آسیا و خاورمیانه

غرب آسیا در ایران به عنوان جایگزینی برای خاورمیانه هم به کار می‌رود. خاورمیانه و غرب آسیا هم‌پوشانی زیادی دارند، اما غرب آسیا شامل کشورهای قفقاز جنوبی مانند جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان نیز می‌شود.

غرب آسیا شامل ایران، ترکیه، عراق، شبه جزیرهٔ عربستان، قفقاز جنوبی، شام است. اما خاورمیانه قفقاز جنوبی را در بر نمی‌گیرد. از سوی دیگر بخش اروپایی ترکیه و بخش آفریقایی مصر در غرب آسیا نیست.

هم‌پوشانی کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه
کشورغرب آسیاخاورمیانه
ایران ایرانآریآری
ترکیه ترکیهبه جز بخش اروپایی (استانبول)آری
عراق عراقآریآری
عربستان سعودی عربستان سعودیآریآری
یمن یمنآریآری
امارات متحده عربی امارات متحده عربیآریآری
عمان عمانآریآری
کویت کویتآریآری
قطر قطرآریآری
بحرین بحرینآریآری
سوریه سوریهآریآری
اردن اردنآریآری
فلسطین فلسطینآریآری
لبنان لبنانآریآری
اسرائیل اسرائیلآریآری
قبرس قبرسآریآری
جمهوری آذربایجان جمهوری آذربایجانآرینه
ارمنستان ارمنستانآرینه
گرجستان گرجستانآرینه
مصر مصربخش آسیایی (شبه‌جزیرهٔ سینا)آری

منابع

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.