Veterinaaria

Veterinaaria (ladina keeles veterinaria) ehk loomaarstiteadus ehk veterinaarmeditsiin on teadus, mis uurib looma (välja arvatud inimese) organismi normaalset ja patoloogilist ehitust ja talitlust, haiguslikke seisundeid, ravi, diagnostikat. Lisaks tegeleb loomaarstiteadus loomade toiduainete kontrolliga seonduvaga.[1] Arsti, kes ravib loomi, nimetatakse veterinaararstiks (või lihtsalt veterinaariks) ehk loomaarstiks. Veterinaariaga tegelev teadlane on veterinaar ehk loomaarstiteadlane.

Veterinaarmeditsiini eriala

Loomaarstiõppe raamistik on Eestis korraldatud valitsuse määrusega "Arstiõppe, loomaarstiõppe, proviisoriõppe, hambaarstiõppe, ämmaemandaõppe, õeõppe, arhitektiõppe ja ehitusinseneriõppe raamnõuded".[2]

Veterinaarmeditsiini harud

Seadusandlik baas

 Pikemalt artiklis Maailma Loomade Tervise Organisatsioon.

Maailma Loomade Tervise Organisatsioon (ingl k World Organization of Animal Health, lühend OIE), kuhu kuulub ka Eesti, tegeleb maismaa- ning veeloomi puudutava seadusloomega.[3]

Veterinaaria standard

Aastal 2012 võtsid OIE liikmesmaad vastu uue veterinaaria standardi, kus sisalduvad [4] Maismaaloomade Tervisekoodeks[5] ja Veeloomade Tervisekoodeks[6], mis reguleerivad loomade tervise ja heaolu tagamise, loomahaigustest teavitamise korra, leviku ja raviga seotud kriteeriumid. Samuti rahvusvahelised loomsete saaduste ja nende käitlemise, kauplemise (tootmine, töötlemine, turustamine lõpptarbijale jne) eeskirjad ja loomatervishoiualased veterinaarnõuded.

Vaata ka

Viited

  1. P.Bogovski, R.Kull, S.Ootsing, L. Trapido. Meditsiinisõnastik, lk 434, 2004, ISBN 9985-829-55-7
  2. "Arstiõppe, loomaarstiõppe, proviisoriõppe, hambaarstiõppe, ämmaemandaõppe, õeõppe, arhitektiõppe ja ehitusinseneriõppe raamnõuded", valitsuse määrus, 3 peatükk "Loomaarstiõpe", § 9–13.Veebiversioon (vaadatud 14.04.2013)
  3. Member Countries. World Organization of Animal Health. Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  4. World Organization of Animal Health. "New standard on veterinary legislation", Pariis, mai 2012 Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  5. World Organization of Animal Health 2012, "Terrestrial Animal Health Code" Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)
  6. World Organization of Animal Health 2012, "Aquatic Animal Health Code" Veebiversioon (vaadatud 27.04.2013)

Välislingid

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.