World Ski Orienteering Championships

World Ski Orienteering Championships
Status active
Genre sporting event
Date(s) February–March
Frequency annual
Location(s) various
Inaugurated 1975 (1975)
Organised by International Orienteering Federation

The World Ski Orienteering Championships (Ski-WOC) is the official event to award the titles of World Champions in ski orienteering. The World Championships is organized every odd year. The programme includes Sprint, Middle and Long Distance competitions, and a Relay for both men and women. The first Ski-WOC was held in 1975.[1]

Host towns/cities

Number Year Date Place
1 1975 26–28 February Hyvinkää, Finland
2 1977 25–27 March Velingrad, Bulgaria
3 1980 26 February – 1 March Avesta, Sweden
4 1982 8–12 February Aigen / Ennstal, Austria
5 1984 30 January – 4 February Lavarone, Italy
6 1986 19–24 February Batak, Bulgaria
7 1988 2–6 March Kuopio, Finland
8 1990 1–4 March Skellefteå, Sweden
9 1992 28 January – 2 February Pontarlier, France
10 1994 1–5 February Val di Non, Italy
11 1996 19–24 February Lillehammer, Norway
12 1998 19–25 January Windischgarsten, Austria
13 2000 28 February – 5 March Krasnoyarsk, Russia
13 2002 23 February – 2 March Borovetz, Bulgaria
14 2004 11–15 February Åsarna / Östersund, Sweden
15 2005 5–12 March Levi / Kittilä, Finland
16 2007 23 February – 3 March Moscow Oblast, Russia
17 2009 3–8 March Rusutsu, Japan
18 2011 20–28 March Tänndalen, Sweden
19 2013 3–8 March Ridder, Kazakhstan
20 2015 7–15 February Hamar / Løten, Norway
21 2017 6–12 March Krasnoyarsk, Russia
22 2019 19–24 March Piteå, Sweden

Classic/Long

This event was called "Classic distance" from 1975 to 1986. Since 1988 it is called "Long distance".

Men's classic/long distance

Year Gold Silver Bronze Notes
1975 Olavi Svanberg Jorma Karvonen Heimo Taskinen 23.4 km, 4 cp, 33 part.
1977 Örjan Svahn Pekka Pökälä Jorma Karvonen 22.0 km, 29 part.
1980 Pertti Tikka Jan-Erik Thorn Matti Väisänen 23.9 km, 9 cp, 38 part.
1982 Olavi Svanberg Pertti Tikka Sigurd Dæhli 20.5 km, 12 cp, 61 part.
1984 Anssi Juutilainen Stefan Larsson Pertti Tikka 19.6 km, 10 cp, 64 part.
1986 Claes Berglund Anssi Juutilainen Hannu Koponen 19.1 km, 8 cp, 69 part.
1988 Anssi Juutilainen Hannu Koponen Anders Björkman
1990 Anders Björkman Stig Mattsson Vidar Benjaminsen
1992 Vidar Benjaminsen Vesa Mäkipää Ivan Kuzmin 25.0 km, 12 cp, 65 part.
1994 Nicolo Corradini Lars Lystad Vladislav Kormtshikov 17.7 km, 14 cp, 60 part.
1996 Nicolo Corradini Vidar Benjaminsen Bertil Nordqvist 22.0 km, 25 cp, 78 part.
1998 Viktor Korchagin Pekka Varis Nicolo Corradini 21.0 km, 16 cp, 79 part.
2000 Vladislav Kormtshikov Jukka Lanki Andrei Gruzdev 64 participants
2002 Matti Keskinarkaus Eduard Khrennikov Raino Pesu
Bertil Nordqvist
19.85 km, 32 cp, 70 part.
2004 Eduard Khrennikov Tomas Löfgren Tommy Olsen 23.23 km, 28 cp, 63 part.
2005 Eduard Khrennikov Andrei Gruzdev Jukka Lanki 25.5 km, 37 cp, 59 part.
2007 Eduard Khrennikov Kirill Veselov Andrei Gruzdev 24.81 km, 48 cp, 69 part.
2009 Andrei Lamov Eduard Khrennikov Olli-Markus Taivainen
2011 Andrey Grigoriev Staffan Tunis Vladimir Barchukov
2013 Peter Arnesson Janne Häkkinen Staffan Tunis
2015 Lars Moholdt Andrey Lamov Staffan Tunis
2017 [2] Erik Rost Kirill Veselov Lars Moholdt 8.2 km, 48 participants[2][3]

Women's classic/long distance

Year Gold Silver Bronze Notes
1975 Sinikka Kukkonen Agneta Mansson Lena Samuelsson 13.8 km, 2 cp, 16 participants
1977 Marianne Bogestedt Sonja Johannesson Sinikka Kukkonen 13.0 km, 18 participants
1980 Mirja Puhakka Kaija Silvennoinen Ann Larsson 15.6 km, 9 cp, 22 part.
1982 Arja Hannus Mirja Puhakka Sirpa Kukkonen 13.0 km, 8 cp, 41 part.
1984 Mirja Puhakka Lena Isaksson Ann Larsson 14.2 km, 5 cp, 46 part.
1986 Ragnhild Bratberg Arja Hannus Virpi Juutilainen 12.6 km, 5 cp, 45 part.
1988 Virpi Juutilainen Ragnhild Bratberg Sirpa Kukkonen 12.1 km, 6 cp, 36 part.
1990 Ragnhild Bratberg Arja Hannus Annika Zell 18.95 km, 9 cp, 34 part.
1992 Annika Zell Mirja Ojanen Arja Hannus 13.0 km, 8 cp, 53 part.
1994 Pepa Milusheva Virpi Juutilainen Maret Vaher 13.0 km, 13 cp, 54 part.
1996 Annika Zell Hilde G.Pedersen Arja Nuolioja 14.0 km, 18 cp, 51 part.
1998 Liisa Anttila Annika Zell Lena Hasselstrom 15.6 km, 18 cp, 61 part.
2000 Arja Hannus Liisa Anttila Hanna Kosonen 34 participants
2002 Lena Hasselstrom Erja Jokinen Mervi Väisänen 13.7 km, 22 cp, 41 part.
2004 Stine Hjermstad Kirkevik Hannele Valkonen Natalia Tomilova 15.94 km, 22 cp, 43 part.
2005 Tatiana Vlasova Natalia Tomilova Olga Shevchenko 18.1 km, 26 cp, 43 part.
2007 Tatiana Vlasova Hannele Valkonen Reenaas Marte 13.91 km, 31 cp, 49 part.
2009 Anastasia Kravchenko Barbora Chudíková Helene Söderlund
2011 Helene Söderlund Tatiana Kozlova Marte Reenaas
2013 Mervi Pesu Tatiana Kozlova Tove Alexandersson
Josefine Engström
2015 Josefine Engström Mira Kaskinen Kseniya Tretyakova
2017 [2] Maria Kechkina Alena Trapeznikova Polina Frolova 7.3 km, 30 participants[2][4]

Short/Middle

This event was called "Short distance" from 1988 to 2000. Since 2002 it is called "Middle distance".

Men's short/middle distance

Year Gold Silver Bronze Notes
1988 Hannu Koponen Vidar Benjaminsen Anssi Juutilainen 9.2 km, 11 cp, 63 participants
1990 Anssi Juutilainen Vidar Benjaminsen Anders Björkman 12.31 km, 9 cp, 60 participants
1992 Vidar Benjaminsen Vesa Mäkipää Ivan Kuzmin 10.0 km, 12 cp, 65 participants
1994 Nicolo Corradini
Ivan Kuzmin
  Vidar Benjaminsen 7.7 km, 12 cp, 61 participants
1996 Bjorn Lans Vidar Benjaminsen Raino Pesu 8.0 km, 14 cp, 78 participants
1998 Raino Pesu Nerijus Šulčys Kjetil Ulven 10.8 km, 23 cp, 73 participants
2000 Nicolo Corradini Eduard Khrennikov Andrei Gruzdev 64 participants
2002 Eduard Khrennikov Andrei Gruzdev Kjetil Ulven 11.2 km, 64 participants
2004 Tomas Löfgren Tommy Olsen Arto Lilja 12.38 km, 36 cp, 68 participants
2005 Ruslan Gritsan
Andrei Gruzdev
  Eduard Khrennikov 12.7 km, 21 cp, 63 participants
2007 Eduard Khrennikov Staffan Tunis Kirill Veselov 11.48 km, 29 cp, 71 participants
2009 Olli-Markus Taivainen Staffan Tunis Matti Keskinarkaus
2011 Staffan Tunis Andrei Lamov Peter Arnesson
2013 Peter Arnesson Andrei Lamov Kiril Veselov
2015 Staffan Tunis Stanimir Belomazhev Lars Moholdt
2017 [5] Stanimir Belomazhev Erik Rost Lars Moholdt 3.4 km, 53 participants[5][6]

Women's short/middle distance

Year Gold Silver Bronze Notes
1988 Ragnhild Bratberg Virpi Juutilainen Sirpa Kukkonen 6.7 km, 8 cp, 35 participants
1990 Ragnhild Bratberg Virpi Juutilainen Arja Hannus 9.23 km, 9 cp, 34 participants
1992 Arja Hannus Virpi Juutilainen Annika Zell 7.0 km, 10 cp, 53 participants
1994 Virpi Juutilainen Sanna Savolainen
Hilde G. Pedersen
  5.5 km, 9 cp, 55 participants
1996 Arja Nuolioja Annika Zell Svetlana Haustova 6.0 km, 12 cp, 53 participants
1998 Annika Zell Lena Hasselstrom Liisa Anttila 8.6 km, 23 cp, 64 participants
2000 Tatiana Vlasova Lena Hasselstrom Liisa Anttila 32 participants
2002 Stina Grenholm Erja Jokinen Lena Hasselstrom 8.4 km, 42 participants
2004 Stine Hjermstad Kirkevik Marie Lund Stina Grenholm 9.03 km, 27 cp, 46 participants
2005 Tatiana Vlasova Erja Jokinen Stina Grenholm 10.1 km, 17 cp, 44 participants
2007 Tatiana Vlasova Liisa Anttila Natalia Tomilova 7.45 km, 20 cp, 49 participants
2009 Tatiana Vlasova Helene Söderlund Josefine Engström
2011 Polina Malchikova Alena Trapeznikova Stine Olsen Kirkevik
2013 Anastasia Kravchenko Tatiana Kozlova Josefine Engström
2015 Milka Reponen Marjut Turunen Mervi Pesu
2017 [7] Tove Alexandersson Polina Frolova Salla Koskela 7.3 km, 32 participants[7][8]

Sprint

This event was first held in 2002.

Men's sprint

Year Gold Silver Bronze Notes
2002 Andrei Gruzdev Viktor Korchagin Raino Pesu 4.2 km, 11 cp, 66 participants
2004 Eduard Khrennikov Bengt Leandersson Peter Arnesson 3.96 km, 21 cp, 73 participants
2005 Matti Keskinarkaus Bertil Nordqvist Tobias Aslund 3.9 km, 10 cp, 63 participants
2007 Eduard Khrennikov Vadim Tolstopyatov Staffan Tunis 3.84 km, 16 cp, 70 participants
2009 Andrei Lamov Olli-Markus Taivainen Staffan Tunis
2011 Olli-Markus Taivainen Staffan Tunis Peter Arnesson
2013 Peter Arnesson Andrei Lamov Kirill Veselov
2015 Andrey Lamov Stanimir Belomazhev Erik Rost
2017 [9] Ulrik Nordberg Andrey Lamov Sergey Gorlanov 3.4 km, 55 participants[9][10]

Women's sprint

Year Gold Silver Bronze Notes
2002 Lena Hasselstrom Erja Jokinen Tatiana Vlasova 3.3 km, 8 cp, 41 participants
2004 Tatiana Vlasova Liisa Anttila Stine Hjermstad Kirkevik 3.48 km, 19 cp, 48 participants
2005 Stine Hjermstad Kirkevik Erja Jokinen Katja Rajaniemi 3.6 km, 10 cp, 44 participants
2007 Tatiana Vlasova Olga Novikova Liisa Anttila
Tatiana Kozlova
2.79 km, 14 cp, 48 participants
2009 Hannele Tonna Helene Söderlund Tatiana Vlasova
2011 Tove Alexandersson Helene Söderlund Liisa Anttila
2013 Tove Alexandersson Mervi Pesu Tatyana Kozlova
2015 Tove Alexandersson Audhild Bakken Rognstad Josefine Engström
2017 [9] Tove Alexandersson Polina Frolova Salla Koskela 3.1 km, 32 participants[9][11]

Relay

Men's relay

Year Gold Silver Bronze Notes
1975  Finland  Sweden   Switzerland
1977  Sweden  Bulgaria  Czechoslovakia
1980  Sweden  Finland  Bulgaria
1982  Sweden  Norway  Finland
1984  Sweden  Finland  Norway
1986  Norway  Bulgaria  Finland
1988  Finland  Sweden  Norway
1990  Sweden  Finland  Norway
1992  Finland  Russia  Norway
1994  Norway  Finland  Russia
1996  Sweden  Finland  Norway
1998  Russia  Sweden  Finland
2000  Russia  Finland  Sweden
2002  Russia  Finland  Sweden
2004  Russia  Norway  Finland
2005  Russia  Finland  Sweden
2007  Russia  Sweden   Switzerland
2009  Finland  Russia  Sweden
2011  Finland
Olli Markus Taivainen
Matti Keskinarkaus
Staffan Tunis
 Sweden
Johan Granath
Erik Rost
Peter Arnesson
 Norway
Eivind Tonna
Hans Jörgen Kvåle
Lars Hol Moholdt
2013  Russia
Andrey Grigoriev
Kiril Veselov
Andrei Lamov
 Sweden
Johan Granath
Martin Hammarberg
Peter Arnesson
 Finland
Ville-Petteri Saarela
Hannu-Pekka Pukema
Staffan Tunis
2015 [12]  Russia
Kiril Veselov
Eduard Khrennikov
Andrei Lamov
 Sweden
Peter Arnesson
Erik Rost
Andreas Holmberg
 Czech Republic
Jakub Skoda
Radek Laciga
Jiří Bouchal
2017 [13]  Russia
Andrey Grigoriev
Kirill Veselov
Andrey Lamov
 Sweden
Martin Hammarberg
Ulrik Nordberg
Erik Rost
 Finland
Tero Linnainmaa
Juri Uusitalo
Ville Petteri Saarela
6.7 km, 16 controls, 14 countries[13][14]

Women's relay

Year Gold Silver Bronze Notes
1975  Finland  Sweden  Great Britain
1977  Finland  Sweden  Czechoslovakia
1980  Finland  Sweden  Czechoslovakia
1982  Sweden  Finland  Norway
1984  Sweden  Finland  Bulgaria
1986  Norway  Sweden  Bulgaria
1988  Finland  Norway  Sweden
1990  Finland  Sweden  Norway
1992  Sweden  Finland  Norway
1994  Sweden  Norway  Finland
1996  Sweden  Russia  Finland
1998  Finland  Sweden  Norway
2000  Finland  Sweden  Russia
2002  Russia  Sweden  Finland
2004  Finland  Russia  Sweden
2005  Norway  Sweden  Finland
2007  Russia  Finland  Sweden
2009  Sweden  Russia  Czech Republic
2011  Russia
Alena Trapeznikova
Tatyana Kozlova
Polina Malchikova
 Norway
Barbro Kvåle
Stine Olsen Kirkevik
Marte Reenas
 Finland
Marjul Turunen
Liisa Anttila
Hannele Tonna
2013  Russia
Anastasia Kravchenko
Yuliya Tarasenko
Tatyana Kozlova
 Sweden
Magdalena Olsson
Josefine Engström
Tove Alexandersson
 Finland
Milka Leppäsalm
Marjut Turunen
Mervi Pesu
2015 [12]  Sweden
Frida Sandberg
Tove Alexandersson
Josefine Engström
 Finland
Milka Reponen
Mira Kaskinen
Mervi Pesu
 Russia
Kseniya Tretyakova
Tatiana Oborina
Yuliya Tarasenko
2017 [13]  Russia
Maria Kechkina
Polina Frolova
Alena Trapeznikova
 Finland
Mirka Suutari
Marjut Turunen
Salla Koskela
 Czech Republic
Petra Hancova
Kristina Kolinova
Hanna Hancikova
5.6 km, 13 controls, 5 countries[2][15]

Mixed Sprint Relay

This event was first held in 2011.

Year Gold Silver Bronze Notes
2011  Russia
Andrey Grigoriev
Polina Malchikova
 Sweden
Peter Arnesson
Helene Söderlund
 Finland
Matti Keskinarkaus
Liisa Anttila
2013  Sweden
Tove Alexandersson
Peter Arnesson
 Finland
Mervi Pesu
Staffan Tunis
 Bulgaria
Antoniya Grigorova
Stanimir Belomazhev
2015  Russia
Yuliya Tarasenko
Andrey Lamov
 Finland
Mira Kaskinen
Staffan Tunis
 Sweden
Josefine Engström
Erik Rost
2017 [16]  Sweden
Tove Alexandersson
Erik Rost
 Russia
Polina Frolova
Andrey Lamov
 Finland
Salla Koskela
Ville Petteri Saarela

2017 redistribution of medals

In July 2017 it was announced that the IOF Council had decided to redistribute the medals for 2017, following the disqualification of Polina Frolova's results from the World Ski Orienteering Championships 2017 due to violation of anti-doping rules.[17]

See also

References

  1. "World Ski Orienteering Championships". International Orienteering Federation. Archived from the original on 25 October 2016. Retrieved 12 November 2015.
  2. 1 2 3 4 5 World Ski Orienteering Championships 2017 Long, 11 march, 2017
  3. Эрик Рост - чемпион мира по лыжному ориентированию на длинной дистанции
  4. Мария Кечкина – чемпионка мира по лыжному ориентированию на длинной дистанции
  5. 1 2 World Ski Orienteering Championships 2017 Middle, 10 march, 2017
  6. Станимир Беломажев – чемпион мира по лыжному ориентированию на средней дистанции
  7. 1 2 World Ski Orienteering Championships 2017 Middle, 9 march, 2017
  8. Туве Александерссон – чемпионка мира по лыжному ориентированию на средней дистанции
  9. 1 2 3 4 World Ski Orienteering Championships 2017 Sprint, 8 march, 2017
  10. Ульрик Нордберг – чемпион мира по лыжному ориентированию в спринте
  11. Туве Александерссон – чемпионка мира по лыжному ориентированию в спринте
  12. 1 2 "2015 Ski Orienteering World Championships". Orienteering USA. Retrieved 25 October 2016.
  13. 1 2 3 World Ski Orienteering Championships 2017 Relay, 12 march, 2017
  14. Представители сборной России – чемпионы мира по лыжному ориентированию в эстафете
  15. Представительницы сборной России – чемпионки мира по лыжному ориентированию в эстафете
  16. World Ski Orienteering Championships 2017 Middle, 9 march, 2017
  17. "Redistribution of championship medals from WSOC and ESOC". International Orienteering Federation. 3 July 2017. Retrieved 24 September 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.