IAAF World Race Walking Team Championships

The IAAF World Race Walking Team Championships is a race walking event organized by the International Association of Athletics Federations. It has been held since 1961, and generally on a biennial basis. Women first entered the 1979 edition. It was formerly known as the Lugano Cup after the city that hosted the first event. In 2004, a Junior division was added, consisting of Men and Women which are 19 or younger.

Host cities

Year City Country
1961 Lugano Switzerland
1963 Varese Italy
1965 Pescara Italy
1967 Bad Saarow East Germany
1970 Eschborn West Germany
1973 Lugano Switzerland
1975 Grand-Quevilly France
1977 Milton Keynes United Kingdom
1979 Eschborn West Germany
1981 Valencia Spain
1983 Bergen Norway
1985 St John's, Isle of Man Isle of Man
1987 New York City United States
1989 L'Hospitalet Spain
1991 San Jose United States
1993 Monterrey Mexico
1995 Beijing China
1997 Poděbrady Czech Republic
1999 Mézidon-Canon France
2002 Turin Italy
2004 Naumburg Germany
2006 La Coruña Spain
2008 Cheboksary Russia
2010 Chihuahua Mexico
2012 Saransk Russia
2014 Taicang China
2016 Rome Italy
2018 Taicang China
2020 Minsk Belarus

The 2016 Cup was due to be held in Cheboksary, Russia. However the IAAF's suspension of the All-Russia Athletic Federation prohibits Russia from hosting international competitions. This event was relocated.[1]

Medal summary

Men

20 kilometres

Year Gold Silver Bronze
1961 Ken Matthews
 United Kingdom
1:30:55 Lennart Back
 Sweden
1:32:12 George Williams
 United Kingdom
1:34:02
1963 Ken Matthews
 United Kingdom
1:30:11 Paul Nihill
 United Kingdom
1:33:19 Antal Kiss
 Hungary
1:33:38
1965 Dieter Lindner
 East Germany
1:28:10 Antal Kiss
 Hungary
1:29:09 Gerhard Sperling
 East Germany
1:31:30
1967 Nikolay Smaga
 Soviet Union
1:28:39 Vladimir Golubnichiy
 Soviet Union
1:28:58 Ron Laird
 United States
1:29:13
1970 Hans-Georg Reimann
 East Germany
1:26:55 Vladimir Golubnichiy
 Soviet Union
1:27:22 Peter Frenkel
 East Germany
1:27:33
1973 Hans-Georg Reimann
 East Germany
1:29:31 Karl-Heinz Stadtmüller
 East Germany
1:29:36 Ron Laird
 United States
1:30:45
1975 Karl-Heinz Stadtmüller
 East Germany
1:26:12 Bernd Kannenberg
 West Germany
1:26:20 Peter Frenkel
 East Germany
1:26:54
1977 Daniel Bautista
 Mexico
1:24:02 Domingo Colín
 Mexico
1:24:31 Karl-Heinz Stadtmüller
 East Germany
1:24:51
1979 Daniel Bautista
 Mexico
1:18:49 Boris Yakovlev
 Soviet Union
1:19:46 Nikolay Vinnichenko
 Soviet Union
1:20:05
1981 Ernesto Canto
 Mexico
1:23:52 Roland Wieser
 East Germany
1:24:12 Alessandro Pezzatini
 Italy
1:24:24
1983 Jozef Pribilinec
 Czechoslovakia
1:19:30 Ernesto Canto
 Mexico
1:19:41 Anatoliy Solomin
 Soviet Union
1:19:43
1985 José Marín
 Spain
1:21:42 Maurizio Damilano
 Italy
1:21:43 Victor Mostovic
 Soviet Union
1:22:01
1987 Carlos Mercenario
 Mexico
1:19:24 Viktor Mostovik
 Soviet Union
1:19:32 Anatoliy Gorshkov
 Soviet Union
1:20:04
1989 Frants Kostyukevich
 Soviet Union
1:20:21 Mikhail Shchennikov
 Soviet Union
1:20:34 Yevgeniy Misyulya
 Soviet Union
1:20:47
1991 Mikhail Shchennikov
 Soviet Union
1:20:43 Ernesto Canto
 Mexico
1:20:46 Thierry Toutain
 France
1:20:56
1993 Daniel García
 Mexico
1:24:26 Valentí Massana
 Spain
1:24:32 Alberto Cruz
 Mexico
1:24:37
1995 Li Zewen
 China
1:19:44 Mikhail Shchennikov
 Russia
1:19:58 Bernardo Segura
 Mexico
1:20:32
1997 Jefferson Pérez
 Ecuador
1:18:24 Daniel García
 Mexico
1:18:27 Ilya Markov
 Russia
1:18:30
1999 Bernardo Segura
 Mexico
1:20:20 Yu Guohui
 China
1:20:21 Vladimir Andreyev
 Russia
1:20:29
2002 Jefferson Pérez
 Ecuador
1:21:26 Vladimir Andreyev
 Russia
1:21:50 Alejandro López
 Mexico
1:22:01
2004 Jefferson Pérez
 Ecuador
1:18:42 Robert Korzeniowski
 Poland
1:19:02 Nathan Deakes
 Australia
1:19:11
2006 Paquillo Fernández
 Spain
1:18:31 Jefferson Pérez
 Ecuador
1:19:08 Han Yucheng
 China
1:19:10
2008 Paquillo Fernández
 Spain
1:18:15 CR Valeriy Borchin
 Russia
1:18:21 Eder Sánchez
 Mexico
1:18:34
2010 Wang Hao
 China
1:22:35 Zhu Yafei
 China
1:22:46 Andrey Krivov
 Russia
1:22:54
2012 Wang Zhen
 China
1:19:13 Andrey Krivov
 Russia
1:19:27 Vladimir Kanaykin
 Russia
1:19:43
2014 Ruslan Dmytrenko
 Ukraine
1:18:37 NR Cai Zelin
 China
1:18:52 Andrey Ruzavin
 Russia
1:18:59
2016 Wang Zhen
 China
1:19:22 Cai Zelin
 China
1:19:34 Álvaro Martín
 Spain
1:19:36
2018 Kōki Ikeda
 Japan
1:21:13 Wang Kaihua
 China
1:21:22 Massimo Stano
 Italy
1:21:33
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

50 kilometres

Year Gold Silver Bronze
1961 Abdon Pamich
 Italy
4:25:38 Don Thompson
 United Kingdom
4:30:35 Åke Söderlund
 Sweden
4:36:48
1963 István Havasi
 Hungary
4:14:25 Ray Middleton
 United Kingdom
4:17:16 Ingvar Pettersson
 Sweden
4:19:11
1965 Christoph Höhne
 East Germany
4:03:14 Burkhard Leuschke
 East Germany
4:06:02 Abdon Pamich
 Italy
4:06:41
1967 Christoph Höhne
 East Germany
4:09:09 Peter Selzer
 East Germany
4:11:40 Aleksandr Shcherbina
 Soviet Union
4:13:07
1970 Christoph Höhne
 East Germany
4:04:36 Veniamin Soldatenko
 Soviet Union
4:09:52 Burkhard Leuschke
 East Germany
4:11:10
1973 Bernd Kannenberg
 West Germany
3:56:51 Otto Barch
 Soviet Union
3:57:11 Christoph Höhne
 East Germany
3:57:26
1975 Yevgeniy Lyungin
 Soviet Union
4:03:42 Gerhard Weidner
 West Germany
4:09:58 Vladimir Svechnikov
 Soviet Union
4:11:31
1977 Raúl González
 Mexico
4:04:16 Pedro Aroche
 Mexico
4:04:55 Paolo Grecucci
 Italy
4:06:27
1979 Martín Bermúdez
 Mexico
3:43:36 Enrique Vera
 Mexico
3:43:59 Viktor Dorovskikh
 Soviet Union
3:45:51
1981 Raúl González
 Mexico
3:48:30 Hartwig Gauder
 East Germany
3:52:18 Sandro Bellucci
 Italy
3:54:57
1983 Raúl González
 Mexico
3:45:37 Sergey Yung
 Soviet Union
3:48:26 Viktor Dorovskikh
 Soviet Union
3:49:47
1985 Hartwig Gauder
 East Germany
3:47:31 Andrey Perlov
 Soviet Union
3:49:23 Axel Noack
 East Germany
3:56:53
1987 Ronald Weigel
 East Germany
3:42:26 Hartwig Gauder
 East Germany
3:42:52 Dietmar Meisch
 East Germany
3:43:14
1989 Simon Baker
 Australia
3:43:13 Andrey Perlov
 Soviet Union
3:44:12 Stanislav Vezhel
 Soviet Union
3:44:50
1991 Carlos Mercenario
 Mexico
3:42:03 Simon Baker
 Australia
3:46:36 Ronald Weigel
 Germany
3:47:50
1993 Carlos Mercenario
 Mexico
3:50:28 Jesús Ángel García
 Spain
3:52:44 Germán Sánchez
 Mexico
3:54:15
1995 Zhao Yongsheng
 China
3:41:20 Jesús Ángel García
 Spain
3:41:54 Valentin Kononen
 Finland
3:42:50
1997 Jesús Ángel García
 Spain
3:39:54 Oleg Ishutkin
 Russia
3:40:12 Valentin Kononen
 Finland
3:41:09
1999 Sergey Korepanov
 Kazakhstan
3:39:22 Tomasz Lipiec
 Poland
3:40:08 Nikolay Matyukhin
 Russia
3:40:13
2002 Aleksey Voyevodin
 Russia
3:40:59 German Skurygin
 Russia
3:42:08 Tomasz Lipiec
 Poland
3:45:37
2004 Aleksey Voyevodin
 Russia
3:42:44 Yu Chaohong
 China
3:43:47 Yuriy Andronov
 Russia
3:46:49
2006 Denis Nizhegorodov
 Russia
3:38:02 Trond Nymark
 Norway
3:41:30 Yuriy Andronov
 Russia
3:42:38
2008 Denis Nizhegorodov
 Russia
3:34:14 CR Alex Schwazer
 Italy
3:37:04 Trond Nymark
 NOR
3:44:59
2010 Matej Tóth
 Slovakia
3:53:30 Horacio Nava
 Mexico
3:54:16 Jared Tallent
 Australia
3:54:55
2012 Sergey Kirdyapkin
 Russia
3:38:08 Jared Tallent
 Australia
3:40:32 Si Tianfeng
 China
3:43:05
2014 Mikhail Ryzhov
 Russia
3:39:05 Ivan Noskov
 Russia
3:39:38 Jared Tallent
 Australia
3:42:48
2016 Jared Tallent
 Australia
3:42:36 Ihor Hlavan
 Ukraine
3:44:02 Marco De Luca
 Italy
3:44:47
2018 Hirooki Arai
 Japan
3:44:25 Hayato Katsuki
 Japan
3:44:31 Satoshi Mauro
 Japan
3:44:52
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

: In 2008, Vladimir Kanaykin from  Russia was initially 2nd and silver medallist in 3:36:55, but disqualified because of doping violations.[2]
: In 2012, Igor Erokhin from  Russia was initially 2nd and silver medallist in 3:38:10, but disqualified because of doping violations.

Lugano Throphy

Team ranking that combining results of 20 km and 50 km.[3]

Year Gold Silver Bronze
1961 United Kingdom 53 Sweden 53 Italy 28
1963 United Kingdom 93 Hungary 64 Sweden 63
1965 East Germany 117 United Kingdom 87 Hungary 64
1967 East Germany 128 Soviet Union 107 United Kingdom 104
1970 East Germany 134 Soviet Union 125 West Germany 88
1973 East Germany 139 Soviet Union 134 Italy 104
1975 Soviet Union 117 East Germany 105 West Germany 102
1977 Mexico 185 East Germany 180 Italy 160
1979 Mexico 240 Soviet Union 235 East Germany 201
1981 Italy 227 Soviet Union 227 Mexico 221
1983 Soviet Union 231 Italy 189 Mexico 146
1985 East Germany 234 Soviet Union 234 Italy 233
1987 Soviet Union 607 Italy 569 East Germany 518
1989 Soviet Union 585 Italy 534 France 516
1991 Italy 517 Germany 491 Mexico 487
1993 Mexico 540 Spain 491 Italy 487
1995 Mexico 846 Italy 815 China 805
1997 Russia 865 Mexico 802 Belarus 801

Teams 20 km

Year Gold Silver Bronze
1993 Mexico 265 Italy 244 Spain 240
1995 China 436 Italy 422 Mexico 420
1997 Russia 431 Belarus 413 Mexico 403
1999 Russia 19 Mexico 28 China 29
2002 Russia 24 Belarus 28 Italy 34
2004 China 18 Ecuador 35 Italy 35
2006 Spain 33 Australia 37 Russia 37
2008 Russia 11 Spain 22 Australia 47
2010 China 9 Russia 25 Mexico 41
2012 Russia 10 China 19 Ukraine 22
2014 Ukraine 18 China 23 Japan 35
2016 China 16 Canada 27 Ecuador 41
2018 Japan 12 Italy 29 China 42

Teams 50 km

Year Gold Silver Bronze
1993 Mexico 275 Spain 251 France 245
1995 Mexico 426 Russia 419 Spain 413
1997 Russia 434 Slovakia 415 Spain 407
1999 Russia 14 Spain 26 Germany 55
2002 Russia 7 France 59 China 78
2004 Russia 8 China 14 Spain 23
2006 Spain 20 Poland 38 China 39
2008 Italy 28 Mexico 29 Spain 30
2010 China 21 Mexico 22 Russia 38
2012 Russia 22 China 33 Ukraine 37
2014 Russia 7 Ukraine 22 China 37
2016 Italy 14 Ukraine 25 Spain 30
2018 Japan 10 Ukraine 29 Poland 37

Women

5 kilometres

Year Gold Silver Bronze
1975 Margareta Simu
 Sweden
23:41 Siv Gustavsson
 Sweden
24:33 Britt Holmquist
 Sweden
24:45
1977 Siv Gustavsson
 Sweden
23:19 Carol Tyson
 Great Britain
23:46 Margareta Simu
 Sweden
24:12
1979 Marion Fawkes
 United Kingdom
22:51 Carol Tyson
 United Kingdom
22:59 Thorill Gylder
 Norway
23:08
1981 Siv Gustavsson
 Sweden
22:57 Aleksandra Derevinskaya
 Soviet Union
23:18 Lyudmila Khrushcheva
 Soviet Union
23:26
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Invitational, non-cup event.

10 kilometres

Year Gold Silver Bronze
1983 Xu Yongjiu
 China
45:14 Natalya Sharipova
 Soviet Union
45:26 Sue Cook
 Australia
45:27
1985 Yan Hong
 China
46:22 Guan Ping
 China
46:23 Olga Krishtop
 Soviet Union
Aleksandra Grigoryeva
 Soviet Union
46:24
1987 Olga Krishtop
 Soviet Union
43:22 Irina Strakhova
 Soviet Union
43:35 Jin Bingjie
 China
43:45
1989 Beate Anders
 East Germany
43:08 Kerry Saxby
 Australia
43:12 Ileana Salvador
 Italy
43:12
1991 Irina Strakhova
 Soviet Union
43:55 Graciela Mendoza
 Mexico
44:09 Yelena Sayko
 Soviet Union
44:11
1993 Wang Yan
 China
45:10 Sari Essayah
 Finland
45:18 Yelena Nikolayeva
 Russia
45:22
1995 Gao Hongmiao
 China
42:19 Yelena Nikolayeva
 Russia
42:32 Liu Hongyu
 China
42:49
1997 Irina Stankina
 Russia
41:52 Olimpiada Ivanova
 Russia
41:59 Gu Yan
 China
42:15
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

20 kilometres

Year Gold Silver Bronze
1999 Liu Hongyu
 China
1:27:32 Natalya Fedoskina
 Russia
1:27:35 Norica Cîmpean
 Romania
1:27:48
2002 Erica Alfridi
 Italy
1:28:55 Olimpiada Ivanova
 Russia
1:28:57 Natalya Fedoskina
 Russia
1:28:59
2004 Yelena Nikolayeva
 Russia
1:27:24 Jiang Jing
 China
1:27:34 María Vasco
 Spain
1:27:36
2006 Ryta Turava
 Belarus
1:26:27 Olimpiada Ivanova
 Russia
1:27:26 Irina Petrova
 Russia
1:27:46
2008 Olga Kaniskina
 Russia
1:25:42 CR Tatyana Sibileva
 Russia
1:26:29 Vera Santos
 Portugal
1:28:17
2010 María Vasco
 Spain
1:31:55 Vera Santos
 Portugal
1:32:06 Ines Henriques
 Portugal
1:33:28
2012 Elena Lashmanova
 Russia
1:27:38 Olga Kaniskina
 Russia
1:28:33 María José Poves
 Spain
1:29:10
2014 Anisya Kirdyapkina
 Russia
1:26:31 Liu Hong
 China
1:26:58 Elmira Alembekova
 Russia
1:27:02
2016 Maria Guadalupe González
 Mexico
1:26:17 AR Qieyang Shenjie
 China
1:26:49 Érica de Sena
 Brazil
1:27:18
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Medal table team events

Men

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia122216
2 Mexico74617
3 China54615
4 East Germany5229
5 Italy47718
6 Soviet Union46010
7 Spain24612
8 Great Britain2114
9 Japan2013
10 Ukraine1324
11 Germany0112
12 Belarus0213
13 France0123
14 Sweden0112
 Hungary0112
 Ecuador0112
 Australia0112
 Poland0112
19 Slovakia0101
 Canada0101
21 West Germany0022
Total444444132

Records

Men

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
20 km 1:18:15 hrs Paquillo Fernández  Spain May 10, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [2]
50 km 3:34:14 hrs Denis Nizhegorodov  Russia May 11, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [2]
10 km (Junior Event) 39:40 min Gao Wenkui  China May 3, 2014 2014 Taicang,  China

Women

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
20 km 1:25:42 hrs Olga Kaniskina  Russia May 11, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [2]
10 km (Junior Event) 42:44 min Tatyana Kalmykova  Russia May 10, 2008 2008 Cheboksary,  Russia [2]

Defunct events

Event Record Athlete Nationality Date Meet Ref
Women's 5 km 22:51 min Marion Fawkes  United Kingdom September 29/30, 1979 1979 Eschborn,  West Germany [2]
Women's 10 km 41:52 min Irina Stankina  Russia April 19, 1997 1997 Poděbrady,  Czech Republic [2]

Doping

The competition conducts doping tests on participating athletes and several have been disqualified from the races as a result. Ukraine's Olga Leonenko became the first doping disqualification, having originally finished seventh in 1995. Daniel Plaza became the first man in 1997 and was again disqualified in 1999. Nine years passed without incident then in 2008 two Russians were excluded Viktor Burayev and Vladimir Kanaykin – the latter was the first athlete to be stripped of a medal at the cup.[4]

In 2010 fourth place Erik Tysse was removed. Four athletes were disqualified for doping at the 2012 edition: silver medallist Igor Yerokhin was the most prominent, followed by fifth place Sergey Morozov, then Turkish walkers Recep Çelik and Handan Koçyiğit Cavdar.[4] Yuriy Andronov became the fifth Russian to be caught doping at the event in 2014.[5]

Outside of the event, several medallists have been later disqualified for doping, including women's winners Olga Kaniskina and Elena Lashmanova,[6] and men's runners-up Valeriy Borchin and Alex Schwazer.[7]

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.