FIS Snowboard World Cup

FIS Snowboard World Cup
Status active
Genre sports event
Date(s) Northern wintertime season
Begins December
Ends March
Frequency annual
Country varying
Inaugurated 1994 (1994)
Most recent 2017–18 FIS Snowboard World Cup
Next event 2018–19 FIS Snowboard World Cup

The FIS Snowboard World Cup is an annual snowboarding competition, arranged by the International Ski Federation (FIS) since 1994. Throughout the years they have come and gone different disciplines, and categories that grouped some of the disciplines.

Currently disciplines contested in the World Cup are: Parallel giant slalom and Parallel slalom (grouped into Parallel category), Halfpipe, Big air and Slope style (grouped into AFU category) and the discipline-category of Snowboard cross. Some of these disciplines have played discontinuously in time. The only discipline contested in every season of the World Cup is the Halfpipe (and from 1996–97 season the Snowboard cross).

There was an Overall classification until the 2009–10 season. Since then, the World Cup is divided into the three categories described above, some of which already existed before.

Men's standings

Existing disciplines and grouped

Parallel (1994–, discontinuously)

Season Winner Runner-up Third
1994–95 Mike Jacoby Christoph Behounek Rainer Krug
No discipline standings between 1995–96 and 1998–99 seasons
1999–00 Mathieu Bozzetto Nicolas Huet Felix Stadler
No discipline standings in 2000–01 season
2001–02 Mathieu Bozzetto Dejan Košir Felix Stadler(2)
2002–03 Mathieu Bozzetto(3) Dejan Košir(2) Markus Ebner
2003–04 Siegfried Grabner Mathieu Bozzetto Urs Eiselin
2004–05 Philipp Schoch Urs Eiselin Siegfried Grabner
2005–06 Simon Schoch Philipp Schoch Heinz Inniger
2006–07 Simon Schoch(3) Siegfried Grabner Rok Flander
2007–08 Benjamin Karl Mathieu Bozzetto Andreas Prommegger
2008–09 Siegfried Grabner Benjamin Karl Jasey-Jay Anderson
2009–10 Benjamin Karl Andreas Prommegger Jasey-Jay Anderson(2)
2010–11 Benjamin Karl(2) Andreas Prommegger(2) Roland Fischnaller
2011–12 Andreas Prommegger Roland Fischnaller Benjamin Karl
2012–13 Andreas Prommegger(2) Roland Fischnaller Žan Košir
2013–14 Lukas Mathies Sylvain Dufour Žan Košir(2)
2014–15 Žan Košir Roland Fischnaller Justin Reiter
2015–16 Radoslav Yankov Roland Fischnaller(4) Andrey Sobolev
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Austria84517
2 France3407
3  Switzerland3227
5 Slovenia1236
6 United States1012
7 Bulgaria1001
8 Italy0415
9 Germany0123
9 Canada0022
10 Russia0011
Total17171751
Parallel giant slalom (1999–, discontinuously)
Season Winner Second Third
1999–00 Mathieu Bozzetto Nicolas Huet Felix Stadler
No discipline standings in 2000–01 season
2001–02 Dejan Košir Mathieu Bozzetto Siegfried Grabner
No discipline standings between 2002–03 and 2011–12 seasons
2012–13 Andreas Prommegger Roland Fischnaller Rok Marguc
2013–14 Lukas Mathies Sylvain Dufour Žan Košir
2014–15 Žan Košir Vic Wild Andrey Sobolev
2015–16 Andrey Sobolev Radoslav Yankov Andreas Prommegger
Parallel slalom (2000–, discontinuously)
Season Winner Second Third
2000–01 Mathieu Bozzetto Nicolas Huet Richard Rikardsson
2001–02 Mathieu Bozzetto(2) Nicolas Huet(2) Dejan Košir
No discipline standings between 2002–03 and 2011–12 seasons
2012–13 Roland Fischnaller Žan Košir Aaron March
2013–14 Sylvain Dufour Simon Schoch Lukas Mathies
2014–15 Žan Košir Roland Fischnaller Benjamin Karl
2015–16 Roland Fischnaller(2) Žan Košir Radoslav Yankov
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 France4509
2 Austria2057
3 Slovenia3238
4 Italy2215
5 Russia1113
6 Bulgaria0112
7  Switzerland0101
8 Sweden0011
Total12121236

AFU (2010–)

Season Winner Second Third
2010–11 Nathan Johnstone Clemens Schattschneider Ryo Aono
2011–12 Janne Korpi Dimi de Jong Petja Piiroinen
2012–13 Janne Korpi Scott Lago Yiwei Zhang
2013–14 Hans Hedberg Petja Piiroinen Scotty James
2014–15 Janne Korpi Petja Piiroinen Taylor Gold
Yiwei Zhang
2015–16 Ryo Aono Chris Corning Max Parrot
Halfpipe (1994–)
Season Winner Runner-up Third
1994–95 Lael Gregory Ross Powers Ivan Zeller
1995–96 Ross Powers Rob Kingwill Dan Smith
1996–97 Jonas Gunnarsson Dan Smith Trevor Andrew
1997–98 Fredrik Sterner Klas Vangen Kim Christiansen
1998–99 Ross Powers(2) Tommy Czeschin Magnus Sterner
1999–00 Thomas Johansson Magnus Sterner(2) Fredrik Sterner
2000–01 Magnus Sterner Stefan Karlsson Jan Michaelis
2001–02 Jan Michaelis Risto Mattila Antti Autti
2002–03 Xaver Hoffmann Magnus Sterner(2) Domu Narita
2003–04 Risto Mattila Antti Autti Xaver Hoffmann
2004–05 Mathieu Crepel Jan Michaelis Kazuhiro Kokubo
2005–06 Jan Michaelis(2) Xaver Hoffmann Kazuhiro Kokubo(2)
2006–07 Ryo Aono Kohei Kudo Dolf van der Wal
2007–08 Iouri Podladtchikov Gregory Bretz Jeff Batchelor
2008–09 Ryo Aono Nathan Johnstone Gary Zebrowski
2009–10 Justin Lamoureux Janne Korpi Christophe Schmidt
2010–11 Nathan Johnstone Ryo Aono Arthur Longo
2011–12 Janne Korpi Nathan Johnstone(2) Dimi de Jong
2012–13 Scott Lago Yiwei Zhang Shuhei Sato
2013–14 Scotty James Johann Baisamy Ryo Aono
2014–15 Taylor Gold
Yiwei Zhang
Gregory Bretz
2015–16 Ryo Aono(3) Raibu Katayama Chase Josey
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 United States55313
2 Sweden4329
3 Japan33511
4 Germany3238
5 Finland2316
6 Australia2204
7 France1124
8 China1102
9 Canada1023
10  Switzerland1012
11 Norway0112
12 Netherlands0022
Total23212266
Big air (2001–, discontinuously)
Season Winner Runner-up Third
2001–02 Andreas Jakobsson
Björn Lindgren
Sami Tuoriniemi
2002–03 Jukka Eratuli Sami Tuoriniemi Florian Mausser
2003–04 Simon Ax Neil Connolly Florian Mausser(2)
2004–05 Jukka Eratuli Matevz Petek Jaakko Ruha
2005–06 Stefan Gimpl Ville Uotila Matevz Petek
2006–07 Peetu Piiroinen Matevz Petek(2) Jaakko Ruha(2)
2007–08 Stefan Gimpl Janne Korpi Matevz Petek(2)
2008–09 Stefan Gimpl Marko Grilc Peetu Piiroinen
2009–10 Stefan Gimpl(4) Gian-Luca Cavigelli Matevz Pristavec
2010–11 Clemens Schattschneider Sebastien Toutant Stefan Falkeis
2011–12 Janne Korpi Petja Piiroinen Niklas Mattsson
2012–13 Seppe Smits Clemens Schattschneider Patrick Burgener
No discipline standings in 2013–14 season
2014–15 Seppe Smits(2)
Darcy Sharpe
Jonas Boesiger
2015–16 Max Parrot Tyler Nicholson Seppe Smits
  • Medals  :
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Austria5139
2 Finland44412
3 Sweden3014
4 Canada2305
5 Belgium2013
6 Slovenia0336
7  Switzerland0123
Total16121442
Slope style (2011–)
Season Winner Second Third
2011–12 Dimi de Jong Jonathan Versteeg Max Parrot
2012–13 Yuki Kadono Sven Thorgren Torstein Horgmo
2013–14 Mans Hedberg Max Parrot Petja Piiroinen
2014–15 Janne Korpi Petja Piiroinen Michael Ciccarelli
2015–16 Chris Corning Brandon Davis Max Eberhardt

Snowboard cross (1996–)

Season Winner Runner-up Third
1996–97 Elmar Messner Alex Voyat Richard Rikardsson
1997–98 Alexander Koller Daniel Biveson Drew Neilson
1998–99 Sylvain Duclos Magnus Sterner Ben Wainwright
1999–00 Pontus Stahlkloo Guillaume Nantermod Zeke Steggall
2000–01 Pontus Stahlkloo(2) Jasey-Jay Anderson Alexander Maier
2001–02 Jasey-Jay Anderson Drew Neilson Aymerick Mermoz
2002–03 Xavier de Le Rue Jasey-Jay Anderson Mickael David
2003–04 Xavier de Le Rue Simone Malusa Drew Neilson(2)
2004–05 Xavier de Le Rue(3) Jasey-Jay Anderson(3) Nate Holland
2005–06 Jasey-Jay Anderson(2) Drew Neilson Xavier de Le Rue
2006–07 Drew Neilson Nate Holland Pierre Vaultier
2007–08 Pierre Vaultier Stian Sivertzen Mario Fuchs
2008–09 Markus Schairer Seth Wescott Nick Baumgartner
2009–10 Pierre Vaultier Alex Pullin Graham Watanabe
2010–11 Alex Pullin Pierre Vaultier Jonathan Cheever
2011–12 Pierre Vaultier Andrey Boldykov Nate Holland(2)
2012–13 Alex Pullin(2) Markus Schairer Omar Visintin
2013–14 Omar Visintin Paul Berg Christopher Robanske
2014–15 Lucas Eguibar Alex Pullin(2) Nikolay Olyunin
2015–16 Pierre Vaultier Alessandro Hämmerle Lucas Eguibar
2016–17 Pierre Vaultier (5) Omar Visintin Alessandro Hämmerle
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 France91414
2 Canada35412
3 Italy2316
4 Austria2226
5 Sweden2215
 Australia2215
7 Spain1012
8 United States0257
9 Russia0112
10 Germany0101
 Norway0101
  Switzerland0101
Total21212163

Extinct disciplines

Overall (1994–2010)

Season Winner Second Third
1994–95 Mike Jacoby Thedo Remmelink Steve Persons
1995–96 Mike Jacoby(2) Stefan Wurzacher Thedo Remmelink
1996–97 Harald Walder Peter Pechhacker Anton Pogue
1997–98 Alexander Koller Richard Rikardsson Dieter Moherndl
1998–99 Mathieu Bozzetto Stefan Kaltschütz Ross Powers
1999–00 Mathieu Bozzetto (2) Nicolas Huet Felix Stadler
2000–01 Jasey-Jay Anderson Walter Feichter Nicolas Huet
2001–02 Jasey-Jay Anderson Mathieu Bozzetto Nicolas Huet(2)
2002–03 Jasey-Jay Anderson Markus Ebner Lukas Grüner
2003–04 Jasey-Jay Anderson(4) Dieter Krassnig Drew Neilson
2005–06 Simon Schoch Siegfried Grabner Rok Flander
2006–07 Simon Schoch Siegfried Grabner(2) Peetu Piiroinen
2007–08 Benjamin Karl Mathieu Bozzetto(2) Pierre Vaultier
2008–09 Siegfried Grabner Markus Schairer Benjamin Karl
2009–10 Benjamin Karl Pierre Vaultier Andreas Prommegger
No overall standings from this season.

Giant slalom (1994–2002)

Season Winner Second Third
1994–95 Mike Jacoby Peter Pechhacker Thedo Remmelink
1995–96 Mike Jacoby(2) Peter Pechhacker Harald Walder
1996–97 Peter Pechhacker Harald Walder Ross Rebagliati
1997–98 Nicolas Conte Peter Pechhacker(3) Harald Walder(2)
1998–99 Stefan Kaltschütz Jeff Archibald Mathieu Bozzetto
1999–00 Stefan Kaltschütz(2) Mathieu Bozzetto Nicolas Huet
2000–01 Walter Feichter Stefan Kaltschütz Jasey-Jay Anderson
2001–02 Dejan Košir Marcus Ebner Stephen Copp
No discipline standings from this season

Slalom (1994–1999)

Season Winner Second Third
1994–95 Peter Pichler Thedo Remmelink Rainer Krug
1995–96 Peter Pichler(2) Stefan Wurzacher Maxence Idesheim
1996–97 Karl Frenademez Harald Walder Anton Pogue
1997–98 Richard Rikardsson Dejan Košir Dieter Moherndl
1998–99 Mathieu Bozzetto Mathieu Chiquet Nicolas Huet
No discipline standings from this season

Women's standings

Existing disciplines and grouped

Parallel (1994–, discontinuously)

Season Winner Runner-up Third
1994–95 Marion Posch Heidi Renoth Marcella Boerma
No discipline standings between 1995–96 and 1998–99 seasons
1999–00 Isabelle Blanc Manuela Riegler Karine Ruby
No discipline standings in 2000–01 season
2001–02 Ursula Bruhin Nicolien Sauerbreij Isabelle Blanc
2002–03 Ursula Bruhin Nicolein Sauerbreij Heidi Renoth
2003–04 Daniela Meuli Ursula Bruhin Julie Pomagalski
2004–05 Daniela Meuli Ursula Bruhin Doris Günther
2005–06 Daniela Meuli Julie Pomagalski Ursula Bruhin
2006–07 Doresia Krings Heidi Neururer Fränzi Mägert-Kohli
2007–08 Nicolien Sauerbreij Heidi Neururer Claudia Riegler
2008–09 Amelie Kober Doris Günther Tomoka Takeuchi
2009–10 Nicolien Sauerbreij Doris Günther Fränzi Mägert-Kohli
2010–11 Yekaterina Tudegesheva Fränzi Mägert-Kohli Marion Kreiner
2011–12 Patrizia Kummer Amelie Kober Julia Dujmovits
2012–13 Patrizia Kummer Marion Kreiner Caroline Calve
2013–14 Patrizia Kummer Ester Ledecká Julia Dujmovits
2014–15 Julie Zogg Marion Kreiner Ester Ledecká
2015–16 Ester Ledecká Yekaterina Tudegesheva Patrizia Kummer
Parallel giant slalom (1995–, discontinuously)
Season Winner Second Third
1999–00 Isabelle Blanc Manuela Riegler Karine Ruby
2001–02 Isabelle Blanc Doris Günther Karine Ruby
No discipline standings between 2002–03 and 2011–12 seasons
2012–13 Marion Kreiner Patrizia Kummer Tomoka Takeuchi
2013–14 Patrizia Kummer Tomoka Takeuchi Ester Ledecká
2014–15 Marion Kreiner Ester Ledecká Julie Zogg
2015–16 Ester Ledecká Yekaterina Tudegesheva Marion Kreiner
Parallel slalom (1994–, discontinuously)
Season Winner Second Third
1994–95 Marion Posch Heidi Renoth Marcella Boerma
2000–01 Carmen Ranigler Karine Ruby Rosey Fletcher
2001–02 Karine Ruby Heidi Renoth(2) Isabelle Blanc
No discipline standings between 2002–03 and 2011–12 seasons
2012–13 Patrizia Kummer Amelie Kober Caroline Calve
2013–14 Patrizia Kummer Ester Ledecká Yekaterina Tudegesheva
2014–15 Julie Zogg Sabine Schoeffmann Hilde Katrine Engeli
2015–16 Patrizia Kummer(3) Yekaterina Tudegesheva Ina Meschik
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Switzerland145524
2 France42612
3 Austria39719
4 Italy3003
5 Czech Republic2327
6 Netherlands2226
7 Germany1517
8 Russia1315
9 Japan0123
10 Canada0022
11 Norway0011
 United States0011
Total30303090

AFU (2010–)

Season Winner Second Third
2010–11 Cai Xuetong Holly Crawford Sun Zhifeng
2011–12 Cai Xuetong Queralt Castellet Emma Bernard
2012–13 Kelly Clark Liu Jiayu Sophie Rodriguez
2013–14 Šárka Pančochová Kelly Clark Cheryl Maas
2014–15 Cheryl Maas Klaudia Medlová Kelly Clark
2015–16 Jamie Anderson Cai Xuetong Katie Ormerod
Halfpipe (1994–)
Season Winner Runner-up Third
1994–95 Sabrina Sadeghi Annemarie Uliasz Cammy Potter
1995–96 Carolien van Kilsdonk Annemarie Uliasz(2) Lori Glazier
1996–97 Tara Teigen Sabrina Sadeghi Maëlle Ricker
1997–98 Doriane Vidal Sabine Wehr-Hasler Stine Brun Kjeldaas
1998–99 Tricia Byrnes Doriane Vidal Kim Stacey
1999–2000 Sabine Wehr-Hasler Tricia Byrnes Anna Hellman
2000–01 Sabine Wehr-Hasler(2) Stine Brun Kjeldaas Lesley McKenna
2001–02 Nicola Pederzolli Sabine Wehr-Hasler Valerie Bourdier
2002–03 Manuela Laura Pesko Soko Yamaoka Paulina Ligocka
2003–04 Soko Yamaoka Torah Bright Lesley McKenna(2)
2004–05 Melo Imai Manuela Laura Pesko Soko Yamaoka
2005–06 Manuela Laura Pesko Paulina Ligocka Sophie Rodriguez
2006–07 Manuela Laura Pesko Holly Crawford Paulina Ligocka(2)
2007–08 Manuela Laura Pesko(4) Liu Jiayu Queralt Castellet
2008–09 Liu Jiayu Shiho Nakashima Sophie Rodriguez
2009–10 Cai Xuetong Sun Zhifeng Holly Crawford
2010–11 Cai Xuetong Holly Crawford(2) Sun Zhifeng
2011–12 Cai Xuetong Queralt Castellet Emma Bernard
2012–13 Kelly Clark Liu Jiayu(2) Sophie Rodriguez(3)
2013–14 Kelly Clark Rebecca Sinclair Rana Okada
2014–15 Kelly Clark(3) Arielle Gold Cai Xuetong
2015–16 Cai Xuetong(4) Kelly Clark Chloe Kim
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 United States56314
2 China53210
3  Switzerland4105
4 Japan2226
5 Germany2204
6 France1157
7 Canada1023
8 Austria1001
 Netherlands1001
10 Australia0314
11 Poland0123
12 Norway0112
 Spain0112
14 New Zealand0101
15 United Kingdom0022
16 Sweden0011
Total22222266
Big air (2010–, discontinuously)
Season Winner Second Third
2010–11 Allyson Carroll
Katarzyna Rusin
Anja Štefan
Brooke Voigt
No discipline standings between 2011–12 and 2013–14 seasons
2014–15 Cheryl Maas Ty Walker Klaudia Medlová
2015–16 Jamie Anderson
Julia Marino
Jenna Blasman
Katie Ormerod
Slope style (2011–)
Season Winner Second Third
2011–12 Charlotte van Gils Brooke Voigt Breanna Stangeland
2012–13 Kjersti Buaas Jamie Anderson Enni Rukajärvi
2013–14 Šárka Pančochová Cheryl Maas Christy Prior
2014–15 Cheryl Maas Klaudia Medlová Ella Suitiala
2015–16 Jamie Anderson Karly Shorr Silvia Mittermueller

Snowboard cross (1996–)

Season Winner Runner-up Third
1996–97 Karine Ruby Manuela Riegler Sondra Van Ert
1997–98 Ursula Fingerlos Manuela Riegler Nicolien Sauerbreij
1998–99 Ursula Fingerlos(2) Manuela Riegler(3) Sophia Bergdahl
1999–00 Sandra Farmand Carmen Ranigler Manuela Riegler
2000–01 Karine Ruby Sandra Farmand Marie Laissus
2001–02 Doresia Krings Marie Laissus Ursula Fingerlos
2002–03 Karine Ruby Olivia Nobs Deborah Anthonioz
2003–04 Karine Ruby(4) Julie Pomagalski Lindsey Jacobellis
2004–05 Doresia Krings(2) Deborah Anthonioz Carmen Ranigler
2005–06 Dominique Maltais Maelle Ricker Doresia Krings
2006–07 Lindsey Jacobellis Tanja Frieden Maelle Ricker
2007–08 Maelle Ricker Lindsey Jacobellis Mellie Francon
2008–09 Lindsey Jacobellis(2) Maelle Ricker Sandra Frei
2009–10 Maelle Ricker Helene Olafsen Dominique Maltais
2010–11 Dominique Maltais Alexandra Jekova Lindsey Jacobellis(2)
2011–12 Dominique Maltais Maelle Ricker(3) Alexandra Jekova
2012–13 Dominique Maltais Nelly Moenne Loccoz Michela Moioli
2013–14 Dominique Maltais(5) Lindsey Jacobellis(2) Alexandra Jekova(2)
2014–15 Nelly Moenne Loccoz Dominique Maltais Michela Moioli(2)
2015–16 Michela Moioli Eva Samková Belle Brockhoff
2016–17 Eva Samková Michela Moioli Belle Brockhoff
  • Medals:
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Canada74213
2 France54211
3 Austria43310
4 United States2237
5 Italy1236
6 Germany1102
 Czech Republic1102
8  Switzerland0224
9 Bulgaria0123
10 Norway0101
11 Australia0022
12 Netherlands0011
 Sweden0011
Total21212163

Extinct disciplines

Overall (1994–2010)

Season Winner Second Third
1994–95 Karine Ruby Marcella Boema Heidi Renoth
1995–96 Karine Ruby Manuela Riegler Birgit Herbert
1996–97 Karine Ruby Sondra Van Ert Manuela Riegler
1997–98 Karine Ruby Manuela Riegler Ursula Fingerlos
1998–99 Manuela Riegler Karine Ruby Ursula Fingerlos
1999–00 Manuela Riegler Isabelle Blanc Margherita Parini
2000–01 Karine Ruby Carmen Ranigler Rosey Fletcher
2001–02 Karine Ruby Doresia Krings Doris Günther
2002–03 Karine Ruby Doresia Krings Ursula Fingerlos
2003–04 Julie Pomagalski Lindsey Jacobellis Doresia Krings
2004–05 Daniela Meuli Ursula Bruhin Doris Günther
2005–06 Daniela Meuli Julie Pomagalski Manuela Laura Pesko
2006–07 Doresia Krings Heidi Neururer Fränzi Mägert-Kohli
2007–08 Nicolien Sauerbreij Lindsey Jacobellis Heidi Neururer
2008–09 Doris Günther Lindsey Jacobellis Amelie Kober
2009–10 Maelle Ricker Nicolien Sauerbreij Doris Günther
No overall standings from this season.

Giant slalom (1994–2002)

Season Winner Second Third
1994–95 Karine Ruby Amalie Kulawik Alexandra Krings
1995–96 Karine Ruby Sondra Van Ert Ursula Fingerlos
1996–97 Karine Ruby Margherita Parini Sondra Van Ert
1997–98 Karine Ruby Isabelle Blanc Lidia Trettel
1998–99 Margherita Parini Karine Ruby Sondra Van Ert
1999–00 Margherita Parini Karine Ruby Manuela Riegler
2000–01 Karine Ruby Marion Posch Sondra Van Ert
2001–02 Steffi von Siebenthal Heidi Renoth Lisa Kosglow
No discipline standings from this season

Slalom (1994–1999)

Season Winner Second Third
1994–95 Marcella Boerma Heidi Renoth Karine Ruby
1995–96 Karine Ruby Marcella Boerma Manuela Riegler
1996–97 Karine Ruby Heidi Renoth Marion Posch
1997–98 Karine Ruby Marion Posch Manuela Riegler
1998–99 Marion Posch Karine Ruby Manuela Riegler
No discipline standings from this season

All-time medal count

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.