Basketball at the 2002 Asian Games – Men

Men
at the 2002 Asian Games
Venue Geumjeong Gymnasium
Sajik Gymnasium
Date September 28, 2002 (2002-09-28)–October 14, 2002 (2002-10-14)
Competitors 141 from 12 nations
Medalists
 
 
 

Men's basketball at the 2002 Asian Games was held in Geumjeong Gymnasium and Sajik Gymnasium, Busan from September 28 to October 14, 2002.

Squads

 China  Chinese Taipei  Hong Kong  Japan
  • Siu Kim Wing
  • Yung Man Tak
  • Chung Ming Tat
  • Yung Kam Wah
  • Li Wai Lun
  • Lui Chor Wai
  • Wu Kwok Fung
  • Poon Chi Ho
  • Ng Wah Fung
  • Mike Heung
  • Yu Hing Hoi
  • Tam Wai Yeung
 Kazakhstan  Kuwait  Mongolia  North Korea
  • Roman Muravyov
  • Fedor Zakharchenko
  • Alexey Yeropkin
  • Vitaliy Lopatin
  • Alexandr Yemelyanov
  • Mikhail Dedov
  • Yevgeniy Issakov
  • Sergey Vdovin
  • Vitaliy Strebkov
  • Yevgeniy Ovsyannikov
  • Alexandr Derbush
  • Boris Tikhonenko
  • Fahad Al-Mutairi
  • Saqer Abdulredha
  • Sulaiman Al-Tabakh
  • Abdullah Al-Sarraf
  • Haitham Baroun
  • Yahya Al-Bahar
  • Ahmad Al-Mutairi
  • Khaled Salem
  • Abdullah Al-Ruwayeh
  • Hamad Al-Shammari
  • Mohammad Baqer
  • Osamah Farhan
  • Magnaidorjiin Otgonbayar
  • Dorjgotovyn Pürevdorj
  • Jamsranjavyn Otgondari
  • Shiinengiin Sedbazar
  • Davakhüügiin Erkhembayar
  • Erdenebilegiin Ganbayar
  • Choijamtsyn Mönkh-Od
  • Mönkhbatyn Tsogtbaatar
  • Undarmaagiin Orgil
  • Kim Kwang-il
  • O Myong-ho
  • Pak Kyong-nam
  • Ri Jun-hyok
  • Pak In-chol
  • Pyo Hyon-chol
  • Mun Kwang-il
  • Jang Myong-jin
  • Pak Chon-jong
  • Jo Chol-yon
  • Kim Myong-bom
  • Ri Myung-hun
 Philippines  Qatar  South Korea  United Arab Emirates
  • Saeed Salem
  • Salem Mubarak
  • Nasser Saeed
  • Ibrahim Mohamed
  • Ibrahim Khalfan
  • Ayoub Ahmed
  • Khalifa Katoot
  • Qasem Mohamed
  • Salem Obaid
  • Jassem Salem
  • Hisham Salem
  • Abdullateef Abdulla

Results

All times are Korea Standard Time (UTC+09:00)

Preliminary round

Group A

Team Pld W L PF PA PD Pts
 China22019083+1074
 Hong Kong211115169−543
 Kuwait202102155−532
28 September
13:00
China  7845  Kuwait
Scoring by quarter: 18–11, 24–6, 19–7, 17–21
Pts: Yao M. 15
Rebs: Yao M. 13
Asts: Hu W.D. 4
Pts: Baroun 8
Rebs: Salem 8
Asts: Farhan 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
29 September
13:00
Kuwait  5777  Hong Kong
Scoring by quarter: 13–20, 13–19, 16–13, 15–25
Pts: Al-Shammari 13
Rebs: Al-Tabakh 9
Asts: Farhan 2
Pts: Poon C.H. 21
Rebs: Tam W.Y. 9
Asts: Poon C.H. 4
Geumjeong Gymnasium, Busan
30 September
19:00
Hong Kong  38112  China
Scoring by quarter: 9–28, 9–19, 14–26, 6–39
Pts: Li W.L. 7
Rebs: Tam W.Y. 7
Asts: Li W.L. 2
Pts: Zhu F.Y. 24
Rebs: Yao M. 8
Asts: Gong X.B. 2
Geumjeong Gymnasium, Busan

Group B

Team Pld W L PF PA PD Pts
 South Korea220224127+974
 Japan211187154+333
 Mongolia202140270−1302
28 September
19:00
South Korea  14565  Mongolia
Scoring by quarter: 44–13, 32–14, 29–23, 40–15
Pts: Moon K.E. 24
Rebs: Hyun J.Y. 10
Asts: Lee S.M. 7
Pts: Erkhembayar 17
Rebs: Erkhembayar 11
Asts: Otgonbayar, Orgil 1
Geumjeong Gymnasium, Busan
29 September
19:00
Mongolia  75125  Japan
Scoring by quarter: 18–33, 10–29, 26–31, 21–32
Pts: Otgonbayar 28
Rebs: Erkhembayar 8
Asts: Otgonbayar 2
Pts: Ito 20
Rebs: Furuta 9
Asts: Watanabe, Handa 5
Geumjeong Gymnasium, Busan
30 September
15:00
Japan  6279  South Korea
Scoring by quarter: 23–20, 14–15, 14–21, 11–23
Pts: Kita 19
Rebs: Furuta 8
Asts: Furuta 2
Pts: Moon K.E. 26
Rebs: Chun H.C. 6
Asts: Lee S.M. 9
Geumjeong Gymnasium, Busan

Group C

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Philippines220170119+514
 North Korea211148153−53
 United Arab Emirates202120166−462
28 September
15:00
Philippines  8156  United Arab Emirates
Scoring by quarter: 19–19, 28–9, 16–13, 18–15
Pts: Castillo 14
Rebs: Taulava 14
Asts: Hontiveros, Cariaso 2
Pts: I. Mohamed 12
Rebs: Ahmed 6
Asts: J. Salem 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
29 September
17:00
United Arab Emirates  6485  North Korea
Scoring by quarter: 14–28, 19–21, 22–16, 9–20
Pts: Mubarak, Khalfan 14
Rebs: Mubarak 7
Asts: S. Salem 9
Pts: Pak C.J. 30
Rebs: Ri M.H. 17
Asts: Pak C.J. 5
Geumjeong Gymnasium, Busan
30 September
17:00
North Korea  6389  Philippines
Scoring by quarter: 15–19, 16–30, 15–13, 17–27
Pts: Pak C.J. 20
Rebs: Ri M.H. 9
Asts: Pak C.J. 3
Pts: Duremdes 21
Rebs: Taulava 15
Asts: Racela 5
Geumjeong Gymnasium, Busan

Group D

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Kazakhstan211143133+103
 Chinese Taipei211146147−13
 Qatar211119128−93
28 September
17:00
Kazakhstan  5758  Qatar
Scoring by quarter: 14–15, 19–15, 7–12, 17–16
Pts: Strebkov 15
Rebs: Tikhonenko 13
Asts: Tikhonenko 4
Pts: Ismail 29
Rebs: Musa 13
Asts: Musa 4
Geumjeong Gymnasium, Busan
29 September
15:00
Qatar  6171  Chinese Taipei
Scoring by quarter: 14–16, 18–18, 14–21, 15–16
Pts: Orabi 15
Rebs: Zaidan 16
Asts: Masoud 2
Pts: Yang Y.M. 19
Rebs: Tien L. 12
Asts: Yang Y.M. 5
Geumjeong Gymnasium, Busan
30 September
13:00
Chinese Taipei  7586  Kazakhstan
Scoring by quarter: 19–32, 24–18, 12–22, 20–14
Pts: Tien L. 18
Rebs: Tien L. 8
Asts: Chou H.Y. 3
Pts: Issakov 26
Rebs: Tikhonenko 17
Asts: Ovsyannikov 4
Geumjeong Gymnasium, Busan

9~12 placing

Team Pld W L PF PA PD Pts
 Qatar330266173+936
 Kuwait321231228+35
 United Arab Emirates312224230−64
 Mongolia303233323−903
2 October
13:00
Kuwait  7774  United Arab Emirates
Scoring by quarter: 23–21, 19–14, 11–19, 24–20
Pts: Al-Sarraf 23
Rebs: Al-Shammari 11
Asts: Al-Bahar, A. Al-Mutairi 2
Pts: S. Salem, Ahmed 20
Rebs: Abdulla 7
Asts: S. Salem 9
Geumjeong Gymnasium, Busan
4 October
19:00
Mongolia  77115  Qatar
Scoring by quarter: 17–34, 15–25, 28–29, 17–27
Pts: Otgonbayar 19
Rebs: Sedbazar 13
Asts: Erkhembayar 2
Pts: Ismail 26
Rebs: Zaidan 12
Asts: Musa 6
Geumjeong Gymnasium, Busan
6 October
19:00
United Arab Emirates  10984  Mongolia
Scoring by quarter: 29–23, 28–18, 25–26, 27–17
Pts: J. Salem 24
Rebs: J. Salem 12
Asts: Obaid 5
Pts: Sedbazar, Tsogtbaatar 18
Rebs: Erkhembayar 11
Asts: Sedbazar 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
7 October
19:00
Qatar  8255  Kuwait
Scoring by quarter: 23–17, 18–12, 24–14, 17–12
Pts: Zaidan 18
Rebs: Zaidan 18
Asts: four players 2
Pts: Al-Shammari 15
Rebs: Al-Tabakh 7
Asts: Abdulredha, Al-Tabakh 3
Geumjeong Gymnasium, Busan
9 October
19:00
Kuwait  9972  Mongolia
Scoring by quarter: 36–21, 32–15, 15–16, 16–20
Pts: Farhan 20
Rebs: Baqer 8
Asts: Farhan 4
Pts: Erkhembayar 16
Rebs: Sedbazar 14
Asts: four players 1
Geumjeong Gymnasium, Busan
10 October
13:00
United Arab Emirates  4169  Qatar
Scoring by quarter: 11–15, 5–12, 14–13, 11–29
Pts: Mubarak 13
Rebs: Abdulla 10
Asts: Ahmed, Abdulla 1
Pts: Omer 22
Rebs: Ismail 11
Asts: Masoud, Musa 2
Geumjeong Gymnasium, Busan

Quarterfinals

Group I

Team Pld W L PF PA PD Pts
 China330309160+1496
 Philippines321213235−225
 Japan312220260−404
 Chinese Taipei303196283−873
2 October
15:00
China  11350  Chinese Taipei
Scoring by quarter: 32–14, 23–16, 23–7, 35–13
Pts: Yao M. 22
Rebs: Yao M. 13
Asts: Hu W.D. 5
Pts: Yang Y.M. 19
Rebs: Ho S.C. 8
Asts: four players 1
Geumjeong Gymnasium, Busan
2 October
17:00
Philippines  7974  Japan
Scoring by quarter: 17–13, 17–27, 18–18, 27–16
Pts: Taulava 27
Rebs: Taulava 12
Asts: Ildefonso, Cariaso 1
Pts: Orimo 33
Rebs: Takahashi 9
Asts: Setsumasa, Orimo 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
4 October
13:00
Chinese Taipei  6983  Philippines
Scoring by quarter: 15–21, 19–22, 8–19, 27–21
Pts: Chiu C.Y. 19
Rebs: Tien L. 11
Asts: four players 1
Pts: Taulava 18
Rebs: Menk 11
Asts: Duremdes 3
Geumjeong Gymnasium, Busan
5 October
13:00
Japan  59104  China
Scoring by quarter: 10–33, 14–26, 16–18, 19–27
Pts: Orimo 24
Rebs: Ishizaka 6
Asts: Ono, Watanabe 3
Pts: Yao M. 19
Rebs: Yao M. 14
Asts: Yao M. 5
Geumjeong Gymnasium, Busan
7 October
13:00
Chinese Taipei  7787  Japan
Scoring by quarter: 28–34, 18–19, 14–19, 17–15
Pts: Chiu C.Y. 30
Rebs: Tien L. 8
Asts: Lee C.M., Yang Y.M., Chiu C.Y. 1
Pts: Orimo 22
Rebs: Takahashi 16
Asts: Furuta 3
Geumjeong Gymnasium, Busan
8 October
19:00
China  9251  Philippines
Scoring by quarter: 19–10, 19–11, 33–12, 21–18
Pts: Hu W.D. 20
Rebs: Gong X.B., Liu Y.D., Mengke B. 6
Asts: Liu W., Hu W.D. 2
Pts: Espino 7
Rebs: Ildefonso 5
Asts: Hatfield 2
Geumjeong Gymnasium, Busan

Group II

Team Pld W L PF PA PD Pts
 South Korea330316241+756
 Kazakhstan321269272−35
 North Korea312240254−144
 Hong Kong303199257−583
3 October
15:00
South Korea  10185  North Korea
Scoring by quarter: 27–20, 21–26, 30–14, 23–25
Pts: Moon K.E. 28
Rebs: Seo J.H. 14
Asts: Lee S.M. 7
Pts: Pak C.J. 30
Rebs: Jo C.Y. 7
Asts: Pak C.J., Jo C.Y. 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
3 October
19:00
Kazakhstan  8277  Hong Kong
Scoring by quarter: 25–20, 15–25, 22–9, 20–23
Pts: Issakov 25
Rebs: Tikhonenko 12
Asts: Lopatin, Issakov, Ovsyannikov 2
Pts: Yung K.W. 30
Rebs: Tam W.Y. 14
Asts: Poon C.H. 3
Geumjeong Gymnasium, Busan
6 October
19:00
North Korea  8189  Kazakhstan
Scoring by quarter: 27–15, 17–25, 22–30, 15–19
Pts: Pak C.J. 30
Rebs: Ri M.H. 17
Asts: Pak C.J. 3
Pts: Issakov 30
Rebs: Tikhonenko 18
Asts: Dedov 4
Geumjeong Gymnasium, Busan
6 October
15:00
Hong Kong  58101  South Korea
Scoring by quarter: 14–29, 13–25, 14–20, 17–27
Pts: Li W.L. 17
Rebs: Tam W.Y. 10
Asts: Li W.L. 4
Pts: Hyun J.Y., Moon K.E., Seo J.H. 14
Rebs: Hyun J.Y., Chun H.C. 8
Asts: Hyun J.Y., Chun H.C. 4
Geumjeong Gymnasium, Busan
8 October
15:00
North Korea  7464  Hong Kong
Scoring by quarter: 17–25, 21–11, 16–20, 20–8
Pts: Ri M.H. 22
Rebs: Ri M.H. 18
Asts: Pak I.C. 4
Pts: Lui C.W. 15
Rebs: Tam W.Y. 9
Asts: Yung K.W. 2
Geumjeong Gymnasium, Busan
9 October
15:00
South Korea  11498  Kazakhstan
Scoring by quarter: 25–25, 38–20, 22–21, 29–32
Pts: Moon K.E. 22
Rebs: Kim J.S. 9
Asts: Kim S.H., Lee S.M. 4
Pts: Dedov 25
Rebs: Vdovin 11
Asts: Strebkov, Ovsyannikov 3
Geumjeong Gymnasium, Busan

5~8 placing

7/8 placing

10 October
17:00
Chinese Taipei  8571  Hong Kong
Scoring by quarter: 23–27, 24–12, 22–16, 16–16
Pts: Tseng W.T. 23
Rebs: Yang Y.M., Tseng W.T. 7
Asts: Wu C.W. 4
Pts: Lui C.W. 23
Rebs: Tam W.Y. 13
Asts: Lui C.W., Heung, Tam W.Y. 1
Geumjeong Gymnasium, Busan

5/6 placing

13 October
13:00
Japan  6574  North Korea
Scoring by quarter: 15–22, 15–21, 17–18, 18–13
Pts: Takahashi 22
Rebs: Shinohara 9
Asts: Orimo 5
Pts: Pak C.J. 22
Rebs: Pak K.N., Ri M.H. 8
Asts: Pak C.J. 6
Geumjeong Gymnasium, Busan

Final round

 
SemifinalsFinal
 
      
 
12 October
 
 
 South Korea69
 
14 October
 
 Philippines68
 
 South Korea (OT)102
 
12 October
 
 China100
 
 China131
 
 
 Kazakhstan62
 
3/4 placing
 
 
13 October
 
 
 Philippines66
 
 
 Kazakhstan68

Semifinals

12 October
15:00
South Korea  6968  Philippines
Scoring by quarter: 15–23, 21–11, 22–18, 11–16
Pts: Moon K.E. 18
Rebs: Seo J.H. 8
Asts: Lee S.M. 4
Pts: Racela 14
Rebs: Menk 12
Asts: Hontiveros 2
Sajik Gymnasium, Busan
12 October
19:00
China  13162  Kazakhstan
Scoring by quarter: 34–23, 30–16, 36–11, 31–12
Pts: Li N. 24
Rebs: Mengke B. 9
Asts: Guo S.Q., Liu W. 3
Pts: Issakov 16
Rebs: Vdovin 8
Asts: Ovsyannikov 4
Sajik Gymnasium, Busan

3/4 placing

13 October
17:00
Philippines  6668  Kazakhstan
Scoring by quarter: 22–16, 15–21, 15–17, 14–14
Pts: Cariaso 18
Rebs: Taulava 17
Asts: Racela 3
Pts: Strebkov 30
Rebs: Vdovin 10
Asts: Issakov, Vdovin 1
Sajik Gymnasium, Busan

Final

14 October
15:30
South Korea  102100 (OT)  China
Scoring by quarter: 18–25, 18–24, 26–18, 28–23, Overtime: 12–10
Pts: Kim J.S. 21
Rebs: Seo J.H. 6
Asts: Kim S.H. 9
Pts: Yao M. 23
Rebs: Yao M. 22
Asts: Liu W., Liu Y.D. 2
Sajik Gymnasium, Busan

Final standing

Rank Team Pld W L
 South Korea770
 China761
 Kazakhstan743
4  Philippines743
5  North Korea633
6  Japan624
7  Chinese Taipei624
8  Hong Kong615
9  Qatar541
10  Kuwait523
11  United Arab Emirates514
12  Mongolia505

References

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.