2009–10 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round

This article details the 2009–10 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round.

All times CEST (UTC+2)

Teams

This table shows the path of all 174 teams involved in the qualifying phase and play-off round, including the 15 losing teams from the Champions League third qualifying round which joined at the play-off round (marked by CL). 38 teams qualified for the group stage to join the 10 losing teams from the Champions League play-off round.

Key to colours
Qualify for the group stage
Play-off round
TeamCoeff.
Werder Bremen91.339
Villarreal80.853
Shakhtar Donetsk CL-n74.370
Zenit Saint Petersburg68.525
Benfica64.292
Valencia59.853
Ajax54.826
Everton35.899
Heerenveen33.826
Lazio26.582
Hertha BSC26.339
Sparta Prague CL-n25.150
Dinamo București25.781
AEK Athens25.633
Slavia Prague CL-c25.150
Aston Villa23.899
Partizan CL-c23.050
Twente CL-n17.826
Dinamo Zagreb CL-c16.466
Litex Lovech16.250
Toulouse14.033
CFR Cluj13.781
Genoa12.582
Hearts11.575
Trabzonspor10.445
Guingamp10.033
Amkar Perm9.525
Dynamo Moscow CL-n9.525
Vorskla Poltava8.370
Sion8.050
BATE Borisov CL-c7.733
Nacional7.292
Sivasspor CL-n6.445
Racing Genk6.065
Teplice5.150
Stabæk CL-c3.760
Slovan Bratislava CL-c2.933
Maribor CL-c2.816
Baku CL-c0.899
Levadia CL-c0.866
Aktobe CL-c0.649
Third qualifying round
TeamCoeff.
Roma78.582
PSV Eindhoven75.826
Hamburg67.339
Fenerbahçe52.445
Lille47.033
Braga39.292
Club Brugge34.065
Austria Wien31.565
Metalist Kharkiv24.370
Athletic Bilbao23.853
Hapoel Tel Aviv18.050
Fulham15.899
CSKA Sofia14.250
Odense12.890
Lech Poznań12.583
Slovan Liberec12.150
Aberdeen11.575
Krylia Sovetov11.525
Vaslui9.781
PAOK9.633
Young Boys6.050
Vålerenga4.760
Fredrikstad3.760
Vojvodina3.050
APOP Kinyras3.016
IFK Göteborg2.938
Košice2.933
Hajduk Split2.466
Interblock Ljubljana1.816
Budapest Honvéd1.633
Second qualifying round
TeamCoeff.
Steaua București53.781
Basel51.050
Galatasaray33.445
Aalborg BK24.890
Red Star Belgrade12.050
Brøndby10.890
Metalurh Donetsk10.370
MŠK Žilina8.933
Tromsø8.760
Rapid Wien8.565
Paços de Ferreira8.292
NAC Breda7.826
Larissa7.633
Elfsborg6.938
Falkirk5.575
Cherno More5.250
Gent5.065
Sigma Olomouc4.150
Legia Warsaw3.583
Sturm Graz3.565
Dinamo Tbilisi3.332
Sevojno3.050
Maccabi Netanya3.050
Omonia3.016
St Patrick's Athletic2.899
Derry City2.899
Gorica2.816
Rijeka2.466
Rabotnički2.033
HJK Helsinki1.958
Honka1.958
Suduva1.933
Kaunas1.933
Liepājas Metalurgs1.832
Skonto1.832
Naftan1.733
Slavija1.733
Sarajevo1.733
Újpest1.633
Dacia Chișinău1.333
Iskra-Stal1.333
KR1.333
Vaduz1.100
Milano1.033
Qarabağ0.899
Flora0.866
Flamurtari Vlorë0.799
Tobol0.649
Gandzasar0.599
Bangor City0.466
Crusaders0.433
HB Tórshavn0.433
Differdange0.266
Petrovac0.200
Santa Coloma0.100
Sliema Wanderers0.099
Juvenes/Dogana0.050
First qualifying round
TeamCoeff.
Rosenborg28.760
Anorthosis Famagusta12.016
Helsingborg9.938
Motherwell5.575
Randers4.890
Bnei Yehuda3.050
Spartak Trnava2.933
Polonia Warsaw2.583
Slaven Belupo2.466
Lahti1.958
Vėtra1.933
Sligo Rovers1.899
Dinaburg1.832
Rudar Velenje1.816
Dinamo Minsk1.733
MTZ-RIPO Minsk1.733
Široki Brijeg1.733
Haladás1.633
Zimbru Chișinău1.333
Keflavík1.333
Fram1.333
Olimpi Rustavi1.332
Zestafoni1.332
Renova1.033
Inter Baku0.899
Simurq Zaqatala0.899
Narva Trans0.866
Nõmme Kalju0.866
Vllaznia Shkodër0.799
Dinamo Tirana0.799
Irtysh0.649
Okzhetpes0.649
Mika0.599
Banants0.599
Llanelli0.466
The New Saints0.466
Linfield0.433
Lisburn Distillery0.433
B36 Torshavn0.433
NSÍ Runavík0.433
Grevenmacher0.266
Käerjéng 970.266
Budućnost Podgorica0.200
Sutjeska Nikšić0.200
Valletta0.099
Birkirkara0.099

CL-c Losing teams from the Champions League third qualifying round (Champions Path)

CL-n Losing teams from the Champions League third qualifying round (Non-Champions Path)

Qualifying phase

First qualifying round

Seeding

Teams with a coefficient of at least 1.332 were seeded.[1]

Seeded Unseeded

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sutjeska Nikšić 2–31 MTZ-RIPO Minsk 1–1 1–2 (aet)
Lahti 4–3 Dinamo Tirana 4–1 0–2
Grevenmacher 0–61 FK Vėtra 0–3 0–3
NSÍ Runavík 1–61 Rosenborg 0–3 1–3
Haladás 2–2 (a) Irtysh 1–0 1–2
Sligo Rovers 2–3 Vllaznia Shkodër 1–2 1–1
Olimpi Rustavi 4–0 B36 Tórshavn 2–0 2–0
Anorthosis Famagusta 7–1 Käerjéng 97 5–0 2–1
Slaven Belupo 1–0 Birkirkara 1–0 0–0
Zimbru Chișinău 3–2 Okzhetpes 1–2 2–0
Lisburn Distillery 1–11 Zestaponi 1–5 0–6
Helsingborg 4–2 Mika 3–1 1–1
Valletta 5–2 Keflavík 3–0 2–2
Dinaburg 2–1 Nõmme Kalju 2–1 0–0
Budućnost Podgorica 1–2 Polonia Warsaw 0–2 1–0
Narva Trans 1–61 Rudar Velenje 0–3 1–3
Motherwell 3–1 Llanelli 0–1 3–0
Banants 1–21 Široki Brijeg 0–2 1–0
Spartak Trnava 5–2 Inter Baku 2–1 3–1
Dinamo Minsk 3–2 Renova 2–1 1–1
Randers 7–0 Linfield 4–0 3–0
Simurq Zaqatala 0–4 Bnei Yehuda 0–1 0–3
Fram 4–21 The New Saints 2–1 2–1

Notes:

First leg

Olimpi Rustavi 2–0 B36 Tórshavn
Megreladze  10', 88' Report
Attendance: 3,274

Simurq Zaqatala 0–1 Bnei Yehuda
Report Baldout  83'
Attendance: 11,500
Referee: Richard Trutz (Slovakia)

Dinaburg 2–1 Nõmme Kalju
Afanasjevs  63'
Guchasvili  90+4'
Report Haavistu  90+2'
Attendance: 780
Referee: Pawel Gil (Poland)

Banants 0–2 Široki Brijeg
Report Ivanković  40'
Todrigues  65'

Sutjeska Nikšić 1–1 MTZ-RIPO Minsk
Međedović  49' Report Bubnov  77'
Attendance: 1,920
Referee: Arman Amirkhanyan (Armenia)

Lahti 4–1 Dinamo Tirana
Rafael  2', 86'
Moilanen  43'
Haara  52'
Report Kuli  28'
Attendance: 3,240
Referee: Petur Reinert (Faroe Islands)

Valletta 3–0 Keflavík
Falzon  25'
Priso  49'
Den Ouden  72'
Report

Zimbru Chișinău 1–2 Okzhetpes
Demerji  48' Report Karakulov  72'
Çoňkaýew  74'
Attendance: 3,062
Referee: Gerhard Grobelnik (Austria)

Dinamo Minsk 2–1 Renova
Kislyak  72' (pen.)
Strakhanovich  87'
Report Ibraimi  41'
Attendance: 2,643
Referee: Magnus Thorisson (Iceland)

Narva Trans 0–3 Rudar Velenje
Report Cipot  9' (pen.)
Omladič  61'
Trifković  89'
Attendance: 608

Haladás 1–0 Irtysh
Kenesei  79' Report
Attendance: 3,500
Referee: Albano Janku (Albania)

Spartak Trnava 2–1 Inter Baku
Kožuch  20', 26' Report Gutiérrez  80'
Attendance: 3,948
Referee: Victor Shvetsov (Ukraine)

Slaven Belupo 1–0 Birkirkara
Csizmadia  3' Report
Attendance: 1,424
Referee: Carlos Xistra (Portugal)

Grevenmacher 0–3 FK Vėtra
Report Grigaitis  11', 79'
Mašitšev  26'

Anorthosis Famagusta 5–0 Käerjéng 97
Costa  10' (o.g.)
Katsavakis  25'
Frousos  62', 90+1'
Cafú  67'
Report

Randers 4–0 Linfield
Berg  36'
Sane  47'
Nygaard  79'
Lorentzen  80'
Report
Attendance: 5,114
Referee: Stephen Studer (Switzerland)

NSÍ Runavík 0–3 Rosenborg
Report Zahora  21', 59'
Lustig  89' (pen.)
Attendance: 760
Referee: Alan Muir (Scotland)

Sligo Rovers 1–2 Vllaznia Shkodër
Cretaro  89' (pen.) Report Smajli  69'
Keane  75' (o.g.)
Attendance: 2,700
Referee: Christof Virant (Belgium)

Fram 2–1 The New Saints
S. Tillen  33' (pen.)
Júlíusson  48'
Report Evans  24'
Attendance: 592
Referee: Luc Wouters (Belgium)

Budućnost Podgorica 0–2 Polonia Warsaw
Report Kozioł  54'
Jodłowiec  65'
Attendance: 5,329
Referee: Ioannis Stavridis (Greece)

Lisburn Distillery 1–5 Zestafoni
Whelan  88' Report Gelashvili  11', 34'
Grigalashvili  22', 38'
Aptsiauri  52'
Attendance: 480

Helsingborg 3–1 Mika
Larsson  50', 86'
Sundin  90+2'
Report Cano  66'
Attendance: 2,212
Referee: Stefan Messner (Austria)

Motherwell 0–1 Llanelli
Report S. Jones  28'
Attendance: 4,307[2]
Referee: Tero Nieminen (Finland)
Notes

Second leg

Okzhetpes 0–2 Zimbru Chișinău
Report O. Andronic  16'
G. Andronic  19'
Attendance: 3,500

Zimbru Chișinău won 3–2 on aggregate.


Zestafoni 6–0 Lisburn Distillery
Dvali  5', 39', 42'
Gelashvili  44'
Benashvili  86', 90'
Report
Attendance: 3,100
Referee: Augustus Constantin (Romania)

Zestaponi won 11–1 on aggregate.


Mika 1–1 Helsingborg
Ednei  83' (pen.) Report Makondele  68'
Attendance: 6,500
Referee: Boško Jovanetic (Serbia)

Helsingborg won 4–2 on aggregate.


Irtysh 2–1 Haladás
Yurin  20'
Rajos  36' (o.g.)
Report Chernyshov  24' (o.g.)
Attendance: 12,000

Haladás 2–2 Irtysh on aggregate. Haladás won on away goals.


Inter Baku 1–3 Spartak Trnava
Guglielmone  11' Report Sukennik  34'
Kožuch  40'
Procházka  48'
Attendance: 4,753
Referee: Ante Vucemilovic-simunovic, Jr. (Croatia)

Spartak Trnava won 5–2 on aggregate.


MTZ-RIPO Minsk 2–1 (aet) Sutjeska Nikšić
Ryndzyuk  67', 111' Report Todorović  63'
Attendance: 3,050

MTZ-RIPO won 3–2 on aggregate.


Renova 1–1 Dinamo Minsk
Ibraimi  12' Report Kislyak  38' (pen.)
Attendance: 3,500
Referee: Lasha Silagava (Georgia)

Dinamo Minsk won 3–2 on aggregate.


Bnei Yehuda 3–0 Simurq Zaqatala
Galván  27', 66'
Biton  86'
Report

Bnei Yehuda won 4–0 on aggregate.


Nõmme Kalju 0–0 Dinaburg
Report
Attendance: 902

Dinaburg won 2–1 on aggregate.


Birkirkara 0–0 Slaven Belupo
Report
Attendance: 600
Referee: Georgios Daloukas (Greece)

Slaven Belupo won 1–0 on aggregate.


B36 Tórshavn 0–2 Olimpi Rustavi
Report Sirbiladze  6'
Khubua  28'
Attendance: 600
Referee: Mario Vlk (Slovakia)

Olimpi Rustavi won 4–0 on aggregate.


Dinamo Tirana 2–0 Lahti
Diop  13', 70' Report
Attendance: 3,000
Referee: Vassilios Pamporidis (Greece)

Lahti won 4–3 on aggregate.


FK Vėtra 3–0 Grevenmacher
Huss  18' (o.g.)
Kijanskas  33'
Vėževičius  37'
Report
Attendance: 800
Referee: Goran Spirkoski (Macedonia)

FK Vėtra won 6–0 on aggregate.


Rosenborg 3–1 NSÍ Runavík
Iversen  40'
Konan Ya  90+2' (pen.)
Olsen  90+3'
Report Potemkin  6'

Rosenborg won 6–1 on aggregate.


Rudar Velenje 3–1 Narva Trans
Cipot  28', 73'
Mahmutovič  69'
Report Starovoitov  74'
Attendance: 1,800
Referee: Fariz Yusifov (Azerbaijan)

Rudar Velenje won 6–1 on aggregate.


Käerjéng 97 1–2 Anorthosis Famagusta
Fiorani  90+3' Report Sosin  44'
Frousos  60'
Attendance: 567
Referee: Vital Sevastsyanik (Belarus)

Anorthosis Famagusta won 7–1 on aggregate.


Vllaznia Shkodër 1–1 Sligo Rovers
Shtubina  43' Report Keane  84'
Attendance: 4,130
Referee: Marco Borg (Malta)

Vllaznia Shkodër won 3–2 on aggregate.


The New Saints 1–2 Fram
Evans  11' Report Ormarsson  16'
S. Tillen  66' (pen.)
Attendance: 933
Referee: Lars Christoffersen (Denmark)

Fram won 4–2 on aggregate.


Llanelli 0–3 Motherwell
Report Sutton  8', 25'
Murphy  72'
Attendance: 3,025

Motherwell won 3–1 on aggregate.


Široki Brijeg 0–1 Banants
Report Dashyan  87'
Attendance: 3,000
Referee: Igor Satchi (Moldova)

Široki Brijeg won 2–1 on aggregate.


Polonia Warsaw 0–1 Budućnost Podgorica
Report Vuković  51'
Attendance: 5,500

Polonia Warsaw won 2–1 on aggregate.


Linfield 0–3 Randers
Report Olsen  21'
Lorentzen  51'
Berg  82'
Attendance: 800

Randers won 7–0 on aggregate.


Keflavík 2–2 Valletta
Eysteinsson  55'
J. Guðmundsson  72'
Report Falzon  41'
Priso  82'
Attendance: 914
Referee: Mark Whtby (Wales)

Valletta won 5–2 on aggregate.

Notes

Second qualifying round

Seeding

Teams with a coefficient of at least 1.958 were seeded, except Lahti, the lowest ranked of the teams from Finland.[1]

Seeded Unseeded

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rosenborg 0–1 Karabakh 0–0 0–1
Zimbru Chișinău 0–119 Paços de Ferreira 0–0 0–1
Juvenes/Dogana 0–519 Polonia Warsaw 0–1 0–4
Sturm Graz 3–2 Široki Brijeg 2–1 1–1
Basel 7–1 Santa Coloma 3–0 4–1
Honka 3–0 Bangor City 2–0 1–0
MŠK Žilina 3–0 Dacia Chișinău 2–0 1–0
Anorthosis 3–4 Petrovac 2–1 1–3 (aet)
St Patrick's Athletic 2–1 Valletta 1–1 1–0
Omonia 8–1 HB Tórshavn 4–0 4–1
Gorica 1–2 Lahti 1–0 0–2
Sigma Olomouc 3–1 Fram 1–1 2–0
Legia Warsaw 4–0 Olimpi Rustavi 3–0 1–0
Falkirk 1–2 Vaduz 1–0 0–2 (aet)
Elfsborg 3–0 Haladás 3–0 0–0
Rapid Wien 8–0 Vllaznia Shkodër 5–0 3–0
Naftan 2–2 (a) Gent 2–1 0–1
Liepājas Metalurgs 3–4 Dinamo Tbilisi 2–1 1–3
Differdange 1–3 Rijeka 1–0 0–3
Sūduva 1–2 Randers 0–1 1–1
FK Vėtra 3–2 HJK Helsinki 0–1 3–1
Milano 2–12 Slaven Belupo 0–4 2–8
Dinamo Minsk 1–4 Tromsø 0–0 1–4
KR 3–1 Larissa 2–0 1–1
Brøndby 4–2 Flora 0–1 4–1
Aalborg BK 1–3 Slavija 0–0 1–3
Steaua București 4–1 Újpest 2–0 2–1
Metalurh Donetsk 5–1 MTZ-RIPO Minsk 3–0 2–120
Crusaders 3–519 Rabotnički 1–1 2–4
Bnei Yehuda 5–0 Dinaburg 4–0 1–0
NAC Breda 8–0 Gandzasar 6–0 2–0
Cherno More 4–0 Iskra-Stal 1–0 3–0
Sevojno 1–1 (a) FBK Kaunas 0–0 1–1
Flamurtari Vlorë 2–8 Motherwell 1–0 1–8
Zestaponi 3–4 Helsingborg 1–2 2–2 (aet)
Skonto 1–2 Derry City 1–1 0–1
Sliema Wanderers 0–3 Maccabi Netanya 0–0 0–3
Tobol 1–3 Galatasaray 1–1 0–2
Rudar Velenje 0–5 Red Star Belgrade 0–1 0–4
Sarajevo 2–1 Spartak Trnava 1–0 1–1

Notes:

  • Note 19: Paços de Ferreira, Polonia Warsaw and Rabotnički were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed so that their opponents would host the first legs.
  • Note 20: Second leg match suspended in the 11th minute due to inclement weather and poor drainage on the waterlogged pitch. After 55 minutes the match resumed.[3]

First leg

Sliema Wanderers 0–0 Maccabi Netanya
Report
Attendance: 500
Referee: Veaceslav Banari (Moldova)

Crusaders 1–1 Rabotnički
Rainey  90' Report B. Božinovski  47'
Attendance: 950
Referee: Asaf Kenan (Israel)

Zestaponi 1–2 Helsingborg
Benashvili  70' Report Jönsson  62'
Larsson  89'
Attendance: 4,100
Referee: Carlo Bertolini (Switzerland)

Milano 0–4 Slaven Belupo
Report Csizmadia  26'
Vojnović  39', 41', 44'

Naftan 2–1 Gent
Dzegtseraw  21', 66' Report Marić  90'
Attendance: 7,747

MŠK Žilina 2–0 Dacia Chișinău
Oravec  57'
Lietava  77'
Report
Attendance: 3,454
Referee: Stelios Trifonos (Cyprus)

Flamurtari Vlorë 1–0 Motherwell
Strati  66' Report
Attendance: 4,012
Referee: Fritz Stuchlik (Austria)

Liepājas Metalurgs 2–1 Dinamo Tbilisi
Karlsons  41'
Kirhners  54'
Report Khmaladze  68'
Attendance: 3,500
Referee: Anders Hermansen (Denmark)

Sevojno 0–0 FBK Kaunas
Report

Dinamo Minsk 0–0 Tromsø
Report
Attendance: 4,500
Referee: Pavel Olsiak (Slovakia)

Honka 2–0 Bangor City
Perovuo  15'
Schüller  74'
Report
Attendance: 1,668
Referee: Matej Jug (Slovenia)

Metalurh Donetsk 3–0 MTZ-RIPO Minsk
Mguni  34'
Mkhitaryan  42'
Hodin  66'
Report
Attendance: 4,000

Tobol 1–1 Galatasaray
Zhumaskaliyev  2' Report Baroš  58'

Zimbru Chișinău 0–0 Paços de Ferreira
Report
Attendance: 7,000
Referee: Philippe Kalt (France)

Skonto 1–1 Derry City
Kozlovs  17' Report McManus  44'
Attendance: 1950
Referee: Albert Toussaint (Luxembourg)

Bnei Yehuda 4–0 Dinaburg
Galván  25'
Mori  38'
Atar  67'
Zhairi  90+3'
Report
Attendance: 2500
Referee: Novo Panić (Bosnia and Herzegovina)

Rosenborg 0–0 Karabakh
Report
Attendance: 6769
Referee: Dimitar Meckarovski (Macedonia)

Anorthosis 2–1 Petrovac
Fernandes  12'
Laban  15'
Report Lakić  85'

FK Vėtra 0–1 HJK Helsinki
Report Bah  15'
Attendance: 1200
Referee: Vladimir Vnuk (Slovakia)

Sūduva 0–1 Randers
Report Beckmann  23'

Elfsborg 3–0 Haladás
Svensson  61'
Ishizaki  83'
Avdić  90'
Report
Attendance: 3,187

Cherno More 1–0 Iskra-Stal
Manolov  44' Report
Attendance: 3,010

Sigma Olomouc 1–1 Fram
Rossi  89' Report Fjóulson  22'
Attendance: 5,719

Rapid Wien 5–0 Vllaznia Shkodër
Hofmann  33' (pen.)
Jelavić  68', 73'
Trimmel  83'
Hoffer  85'
Report

Sturm Graz 2–1 Široki Brijeg
Haas  11'
Hölzl  39'
Report Ljubić  67'
Attendance: 10,300
Referee: Mauro Bergonzi (Italy)

Basel 3–0 Santa Coloma
Şahin  23'
Streller  48'
Almerares  59'
Report
Attendance: 25,038
Referee: Ceri Richards (Wales)

Steaua București 2–0 Újpest
Surdu  46'
Stancu  72'
Report
Attendance: 19,003

Omonia 4–0 HB Tórshavn
Karipidis  4'
Patsatzoglou  11'
Żurawski  34'
Efrem  85'
Report
Attendance: 12,835
Referee: Gabriele Rossi (San Marino)

Aalborg BK 0–0 Slavija
Report
Attendance: 9,175


Gorica 1–0 Lahti
Kršić  39' Report
Attendance: 800
Referee: Paulius Malžinskas (Lithuania)

Differdange 1–0 Rijeka
Piskor  61' Report

Rudar Velenje 0–1 Red Star Belgrade
Report Perović  59'
Attendance: 3,000
Referee: Jérôme Laperrière (Switzerland)

Brøndby 0–1 Flora
Report Vanna  50'
Attendance: 6,926
Referee: Johannes Valgeirsson (Iceland)

Sarajevo 1–0 Spartak Trnava
Muminović  14' Report
Attendance: 8,000
Referee: David Malcolm (Northern Ireland)

Juvenes/Dogana 0–1 Polonia Warsaw
Report Kokosiński  2'
Montecchio, San Marino 27
Attendance: 519
Referee: Tsvetan Georgiev (Bulgaria)

Falkirk 1–0 Vaduz
Flynn  50' Report
Attendance: 5,763
Referee: Damien Ledentu (France)

NAC Breda 6–0 Gandzasar
Kwakman  24'
De Graaf  55', 70'
Amoah  57', 61'
Lurling  68'
Report
Attendance: 13,600
Referee: Petteri Kari (Finland)

St Patrick's Athletic 1–1 Valletta
O'Brien  38' Report G. Agius  65'
Attendance: 2,000
Referee: Andrejs Sipailo (Latvia)

KR 2–0 Larissa
Sigurðsson  55'
Takefusa  90+3'
Report
Attendance: 1,000
Referee: Tomasz Mikulski (Poland)
Notes

Second leg

Olimpi Rustavi 0–1 Legia Warsaw
Report Szałachowski  8'
Attendance: 3,000
Referee: Bernhard Brugger (Austria)

Legia Warsaw won 4–0 on aggregate.


Dinamo Tbilisi 3–1 Liepājas Metalurgs
Merebashvili  18', 63'
G. Kashia  53'
Report Rafaļskis  49'
Attendance: 4,000
Referee: Ninoslav Spasic (Serbia)

Dinamo Tbilisi won 4–3 on aggregate.


Karabakh 1–0 Rosenborg
Sadygov  45+1' Report
Referee: Mihaly Fabian (Hungary)

Karabakh won 1–0 on aggregate.


MTZ-RIPO Minsk 1–2 Metalurh Donetsk
Ceolin  16' Report Mguni  36'
Mkhitaryan  85'
Attendance: 1,000
Referee: Olivier Thual (France)

Metalurh Donetsk won 5–1 on aggregate.


Rabotnički 4–2 Crusaders
B. Božinovski  20'
Zé Carlos  35', 79'
Petkovski  84'
Report Owens  69'
Donnelly  90+3'

Rabotnički won 5–3 on aggregate.


Petrovac 3–1 (aet) Anorthosis
Dragićević  15'
Rotković  78', 103'
Report Katsavakis  45+2'
Attendance: 2,500
Referee: Alan Black (Northern Ireland)

Petrovac won 4–3 on aggregate.


NAC Breda won 8–0 on aggregate.


Lahti 2–0 Gorica
Litmanen  66'
Rafael  79'
Report

Lahti won 2–1 on aggregate.


Valletta 0–1 St Patrick's Athletic
Report O'Brien  80'
Attendance: 1,800
Referee: Matej Jug (Slovenia)

St Patrick's Athletic won 2–1 on aggregate.


Flora 1–4 Brøndby
Kasimir  80' Report Jallow  28'
Farnerud  35'
Holmén  45+1'
Kristiansen  90+2'
Attendance: 3,000
Referee: Johan Verbist (Belgium)

Brøndby won 4–2 on aggregate.


Kaunas 1–1 Sevojno
Fridrikas  76' Report Vujović  48'
Attendance: 1,500
Referee: Meir Levi (Israel)

Kaunas 1–1 Sevojno on aggregate. Sevojno won on away goals.


Polonia Warsaw 4–0 Juvenes/Dogana
Sarvas  10', 66'
Mierzejewski  45'
Chałbiński  54'
Report
Attendance: 3,655
Referee: Pavel Saliy (Kazakhstan)

Polonia Warsaw won 5–0 on aggregate.


Dinaburg 0–1 Bnei Yehuda
Report Atar  32'
Attendance: 850

Bnei Yehuda won 5–0 on aggregate.


HJK Helsinki 1–3 FK Vėtra
Kamara  3' Report Grigalevičius  27'
Jankauskas  30'
Moroz  81'

FK Vėtra won 3–2 on aggregate.


Dacia Chișinău 0–1 MŠK Žilina
Report Oravec  47'
Attendance: 2,500
Referee: Adrian McCourt (Northern Ireland)

MŠK Žilina won 3–0 on aggregate.


Haladás 0–0 Elfsborg
Report
Attendance: 2,000
Referee: João Ferreira (Portugal)

Elfsborg won 3–0 on aggregate.


Tromsø 4–1 Dinamo Minsk
Knarvik  28', 90+1'
Jenssen  76'
Moldskred  89'
Report Mbanangoye  83'
Attendance: 4,019
Referee: Richard Liesveld (Netherlands)

Tromsø won 4–1 won aggregate.


Randers 1–1 Sūduva
Lorentzen  17' Report Lukšys  58'
Attendance: 3,227

Randers won 2–1 on aggregate.


Santa Coloma 1–4 Basel
Dos Santos  42' (pen.) Report Streller  12'
Gelabert  15'
Alvarez  40' (o.g.)
Almerares  88'

Basel won 7–1 on aggregate.


Maccabi Netanya 3–0 Sliema Wanderers
Samya  58'
Ezra  83'
Saba'a  89'
Report
Attendance: 500
Referee: Karen Nalbandyan (Armenia)

Maccabi Netanya won 3–0 on aggregate.


Slaven Belupo 8–2 Milano
Poredski  25'
Vručina  45+3'
Tepurić  61', 74'
Vojnović  78', 88'
Gregurina  80'
Jurić  81'
Report Stojanović  59'
Alimi  75'
Attendance: 1,500
Referee: Michael Svendsen (Denmark)

Slaven Belupo won 12–2 on aggregate.


Larissa 1–1 KR
Tsigas  28' Report Sigurðsson  75'
Attendance: 7,000

KR won 3–1 on aggregate.


Iskra-Stal 0–3 Cherno More
Report Manolov  25', 54'
Georgiev  60'
Attendance: 3,175
Referee: Anders Hermansen (Denmark)

Cherno More won 4–0 on aggregate.


Spartak Trnava 1–1 Sarajevo
Doležaj  19' Report Jahović  88'

Sarajevo won 2–1 on aggregate.


Vaduz 2–0 (aet) Falkirk
Noll  24'
Burgmeier  105'
Report
Attendance: 1,842
Referee: Draženko Kovačić (Croatia)

Vaduz won 2–1 on aggregate.


Újpest 1–2 Steaua București
Vaskó  82' Report Székely  58'
Grzelak  66'
Attendance: 9,678

Steaua București won 4–1 on aggregate.


Derry City 1–0 Skonto
Deery  57' Report
Attendance: 4,500

Derry City won 2–1 on aggregate.


HB Tórshavn 1–4 Omonia
Jespersen  56' Report Konstantinou  27', 65', 78'
Wenzel  90'
Attendance: 370
Referee: Sten Kaldma (Estonia)

Omonia won 8–1 on aggregate.


Gent 1–0 Naftan
Elghanassy  52' Report
Attendance: 6,620

Gent 2–2 Naftan on aggregate. Gent won on away goals.


Galatasaray 2–0 Tobol
Sarp  63'
Çetin  90'
Report
Referee: Antonio Rubinos Perez (Spain)

Galatasaray won 3–1 on aggregate.


Rapid Wien won 8–0 on aggregate.


Široki Brijeg 1–1 Sturm Graz
Šilić  61' Report Jantscher  41'
Referee: Sándor Andó-Szabó (Hungary)

Sturm Graz won 3–2 on aggregate.


Slavija 3–1 Aalborg BK
Kutalia  35'
Đermanović  48'
Šćepanović  90+3'
Report Johansson  51'
Attendance: 4,000
Referee: Andrea de Marco (Italy)

Slavija won 3–1 on aggregate.


Red Star Belgrade 4–0 Rudar Velenje
Bogdanović  37'
Jevtić  74', 90+4'
Cadu  85'
Report
Attendance: 25,000

Red Star Belgrade won 5–0 on aggregate.


Motherwell 8–1 Flamurtari Vlorë
Murphy  16', 19', 34'
Slane  25'
Forbes  28' (pen.), 50'
Hutchinson  38'
McHugh  72'
Report Roshi  65'
Attendance: 4,641

Motherwell won 8–2 on aggregate.


Helsingborg 2–2 (aet) Zestaponi
Ekstrand  90+4'
Sundin  101'
Report Dvali  29'
Gelashvili  32'
Attendance: 2,580

Helsingborg won 4–3 on aggregate.


Fram 0–2 Sigma Olomouc
Report Hubník  47'
Otepka  58'
Referee: Paulo Costa (Portugal)

Sigma Olomouc won 3–1 on aggregate.


Rijeka 3–0 Differdange
Cerić  20'
Anas Sharbini  24'
Ahmad Sharbini  64'
Report
Attendance: 5,000

Rijeka won 3–1 on aggregate.


Bangor City 0–1 Honka
Report Puustinen  39'
Attendance: 602

Honka won 3–0 on aggregate.


Paços de Ferreira won 1–0 on aggregate.

Notes

Third qualifying round

Seeding

Teams with a coefficient of at least 7.826 were seeded. Karabakh, Petrovac and Slavija were also seeded because the draw was held before the second qualifying round, in which they beat teams who would have been seeded.[1]

Seeded Unseeded

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Helsingborg 3–3 (4–5p)39 Sarajevo 2–1 1–2 (aet)
Fredrikstad 3–7 Lech Poznań 1–6 2–1
Rijeka 1–4 Metalist Kharkiv 1–2 0–2
Roma 10–239 Gent 3–1 7–1
Vaslui 3–1 Omonia 2–0 1–1
Slavija 1–5 Košice 0–2 1–3
IFK Göteborg 2–4 Hapoel Tel Aviv 1–3 1–1
PSV Eindhoven 2–0 Cherno More 1–0 1–0
Metalurh Donetsk 5–0 Interblock Ljubljana 2–0 3–0
Vålerenga 2–2 (a) PAOK 1–2 1–0
Rapid Wien 4–339 APOP Kinyras 2–1 2–2 (aet)
Honka 1–3 Karabakh 0–1 1–2
Vaduz 0–3 Slovan Liberec 0–1 0–2
St Patrick's Athletic 3–3 (a) Krylia Sovetov 1–0 2–3
Randers 1–4 Hamburg 0–4 1–0
Tromsø 4–1 Slaven Belupo 2–1 2–0
Brøndby 3–3 (a) Legia Warsaw 1–1 2–2
Vojvodina 3–5 Austria Wien 1–1 2–4
CSKA Sofia 2–1 Derry City 1–0 1–1
Steaua București 6–1 Motherwell 3–0 3–1
MŠK Žilina 2–1 Hajduk Split 1–1 1–0
Braga 1–4 Elfsborg 1–2 0–2
Aberdeen 1–8 Sigma Olomouc 1–5 0–3
Rabotnički 3–7 Odense 3–4 0–3
Sevojno 0–4 Lille 0–2 0–2
Petrovac 1–7 Sturm Graz 1–2 0–5
Fenerbahçe 6–2 Budapest Honvéd 5–1 1–1
Bnei Yehuda 2–0 Paços de Ferreira 1–0 1–0
Club Brugge 4–3 Lahti 3–2 1–1
Athletic Bilbao 2–2 (a) Young Boys 0–1 2–1
KR 3–5 Basel 2–2 1–3
Maccabi Netanya 1–1039 Galatasaray 1–4 0–6
Dinamo Tbilisi 4–5 Red Star Belgrade 2–0 2–5
Polonia Warsaw 1–4 NAC Breda 0–1 1–3
FK Vėtra 0–6 Fulham 0–3 0–3
Notes
  • Note 39: Sarajevo, Gent, Galatasaray and APOP Kinyras were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed so that their opponents would host the first legs.

First leg

Bnei Yehuda 1–0 Paços de Ferreira
Atar  55' Report


Rabotnički 3–4 Odense
Savić  21'
Wandeir  24'
Zé Carlos  74'
Report Cacá  20', 34', 70'
Sørensen  62' (pen.)

Petrovac 1–2 Sturm Graz
Divanović  13' Report Haas  64' (pen.)
Lamotte  76'
Attendance: 3,200
Referee: João Ferreira (Portugal)

Honka 0–1 Karabakh
Report Mammadov  69'
Referee: Albert Toussaint (Luxembourg)


Fredrikstad 1–6 Lech Poznań
Borges  48' Report Wilk  10'
Arboleda  22', 25'
Lewandowski  51'
Peszko  54'
Bandrowski  56'

IFK Göteborg 1–3 Hapoel Tel Aviv
Hysén  21' Report Shetcher  73'
Yeboah  78'
Natkho  90+5'

Tromsø 2–1 Slaven Belupo
Moldskred  67'
Rushfeldt  69'
Report Šafarić  38' (pen.)

CSKA Sofia 1–0 Derry City
Stoyanov  74' Report

Brøndby 1–1 Legia Warsaw
Farnerud  73' (pen.) Report Iwański  40' (pen.)

Metalurh Donetsk 2–0 Interblock Ljubljana
Hodin  20'
Mário Sérgio  50' (pen.)
Report
Attendance: 3,000

Vålerenga 1–2 PAOK
Storbæk  42' Report Lino  31'
Muslimović  37'
Attendance: 3,470

FK Vėtra 0–3 Fulham
Report Zamora  45'
Murphy  57' (pen.)
Seol  85'
Attendance: 5,900
Referee: Fritz Stuchlik (Austria)


Rapid Wien 2–1 APOP Kinyras
Maierhofer  25'
Jelavić  57'
Report Semedo  79'
Attendance: 12,800
Referee: Levan Paniashvili (Georgia)

Vaduz 0–1 Slovan Liberec
Report Blažek  43'
Attendance: 1,105
Referee: Marco Borg (Malta)

MŠK Žilina 1–1 Hajduk Split
Kobylík  73' (pen.) Report Rafael Paraíba  52'
Attendance: 6,012

Steaua București 3–0 Motherwell
Craigan  31' (o.g.)
Nicoliţă  45+1'
Stancu  60'
Report
Attendance: 25,000

Vaslui 2–0 Omonia
Temwanjera  20', 55' Report
Attendance: 7,000

Polonia Warsaw 0–1 NAC Breda
Report Kwakman  40'
Attendance: 6,500

Slavija 0–2 Košice
Report Novák  11'
Škutka  60'

Club Brugge 3–2 Lahti
Akpala  12'
Blondel  35', 90'
Report Moilanen  6'
Korte  50'

Randers 0–4 Hamburg
Report Guerrero  11'
Boateng  24'
Petrić  53'
Trochowski  80' (pen.)
Attendance: 5,800
Referee: Anton Genov (Bulgaria)

Aberdeen 1–5 Sigma Olomouc
Mulgrew  23' Report Hubník  18'
Bajer  65'
Petr  69'
Ordoš  83'
Hořava  90'
Attendance: 13,973
Referee: Jérôme Laperriere (Switzerland)

St Patrick's Athletic 1–0 Krylia Sovetov
O'Brien  71' Report
Attendance: 3,500

PSV Eindhoven 1–0 Cherno More
Marcellis  90+3' Report
Attendance: 13,170

Sevojno 0–2 Lille
Report Vittek  34'
Hazard  39'
Attendance: 3,000

Fenerbahçe 5–1 Budapest Honvéd
Roberto Carlos  13'
Güiza  30', 40', 61'
Alex  69'
Report Zsolnai  78'

Helsingborg 2–1 Sarajevo
C. Andersson  6' (pen.)
Skúlason  58'
Report Hadžić  22'
Attendance: 11,136
Referee: Mark Whitby (Wales)

Roma 3–1 Gent
Totti  55', 73' (pen.)
Vučinić  85'
Report Mbaye  22'
Attendance: 38,000
Referee: Paulo Costa (Portugal)

Rijeka 1–2 Metalist Kharkiv
Ahmad Sharbini  59' Report Eremenko  43'
Lysenko  85'
Attendance: 7,500
Referee: Jouni Hyytiä (Finland)

KR 2–2 Basel
Benediktsson  6'
G. Sigurðarson  9'
Report Chipperfield  58'
Almerares  83'

Athletic Bilbao 0–1 Young Boys
Report Doumbia  23'
Attendance: 30,000

Notes

Second leg

Omonia 1–1 Vaslui
Żurawski  84' (pen.) Report Wesley  60'
Attendance: 15,547

Vaslui won 3–1 on aggregate.


Krylia Sovetov 3–2 St Patrick's Athletic
Bober  41'
Savin  53', 57'
Report Bober  73' (o.g.)
O'Brien  79'
Attendance: 17,000

Krylia Sovetov 3–3 St Patrick's Athletic on aggregate. St Patrick's Athletic won on away goals.


Karabakh 2–1 Honka
Mammadov  32'
Sadygov  81'
Report Koskinen  34'
Referee: Tomasz Mikulski (Poland)

Karabakh won 3–1 on aggregate.


Košice 3–1 Slavija
Novák  2'
Bašista  55'
Cicman  90+1'
Report Đermanović  17'
Attendance: 8,250

Košice won 5–1 on aggregate.


Slovan Liberec 2–0 Vaduz
Kerić  17'
Nezmar  22'
Report
Attendance: 4,822

Slovan Liberec won 3–0 on aggregate.


Cherno More 0–1 PSV Eindhoven
Report Coulibaly  30' (o.g.)
Attendance: 9,500

PSV Eindhoven won 2–0 on aggregate.


Lech Poznań 1–2 Fredrikstad
Lewandowski  50' Report Gashi  31'
Piiroja  35'
Stadion Amica, Wronki 49
Attendance: 5,000

Lech Poznań won 7–3 on aggregate.


Hapoel Tel Aviv won 4–2 on aggregate.


Slaven Belupo 0–2 Tromsø
Report Rushfeldt  14', 82'

Tromsø won 4–1 on aggregate.


Lahti 1–1 Club Brugge
Vanninen  87' Report Akpala  76'

Club Brugge won 4–3 on aggregate.


Lille 2–0 Sevojno
Cabaye  73'
de Melo  85'
Report

Lille won 4–0 on aggregate.


Sturm Graz 5–0 Petrovac
Muratović  30'
Hölzl  43', 49'
Hassler  56'
Weber  83'
Report
Attendance: 11,800

Sturm Graz won 7–1 on aggregate.


APOP Kinyras 2–2 (aet) Rapid Wien
Edgar Marcelino  43' (pen.)
González  81'
Report Konrad  30'
Trimmel  111'
Attendance: 3,227

Rapid Wien won 4–3 on aggregate.


Austria Wien 4–2 Vojvodina
Jun  45'
Sulimani  63'
Diabing  81'
Okotie  90+3'
Report Mrđa  31'
Tadić  58'
Attendance: 8,000

Austria Wien won 5–3 on aggregate.


Basel 3–1 KR
Frei  29', 80' (pen.)
Shaqiri  77'
Report Takefusa  45+1' (pen.)
Attendance: 13,117
Referee: Tony Asumaa (Finland)

Basel won 5–3 on aggregate.


Young Boys 1–2 Athletic Bilbao
Frimpong  90+2' Report Llorente  26'
Muniain  72'
Attendance: 21,277
Referee: Alon Yefet (Israel)

Young Boys 2–2 Athletic Bilbao on aggregate. Athletic Bilbao won on away goals.


Galatasaray 6–0 Maccabi Netanya
Özbek  2', 49'
Keïta  6'
Nonda  53', 57', 90+1'
Report

Galatasaray won 10–1 on aggregate.


Legia Warsaw 2–2 Brøndby
Giza  16'
Iwański  55' (pen.)
Report Von Schlebrügge  6'
Madsen  59'
Attendance: 4,500

Legia Warsaw 3–3 Brøndby on aggregate. Brøndby won on away goals.


Derry City 1–1 CSKA Sofia
Scullion  82' Report Marquinhos  70'
Attendance: 5,000

CSKA Sofia won 2–1 on aggregate.


Interblock 0–3 Metalurh Donetsk
Report Mkhitaryan  67'
Mguni  73'
Dimitrov  85' (pen.)
Attendance: 1,000[4]
Referee: Michael Svendsen (Denmark)

Metalurh Donetsk won 5–0 on aggregate.


NAC Breda 3–1 Polonia Warsaw
Amoah  25'
Lurling  45'
Kwakman  81'
Report Ivanovski  59'
Attendance: 12,500

NAC Breda won 4–1 on aggregate.


Budapest Honvéd 1–1 Fenerbahçe
Fritz  87' Report Santos  9'
Attendance: 0

Fenerbahçe won 6–2 on aggregate.


Sigma Olomouc 3–0 Aberdeen
Janotka  5'
Kaščák  13' (pen.)
Hubník  45+1'
Report
Attendance: 7,405

Sigma Olomouc won 8–1 on aggregate.


Metalist Kharkiv 2–0 Rijeka
Gueye  12'
Oliynik  60'
Report

Metalist Kharkiv won 4–1 on aggregate.


Elfsborg 2–0 Braga
Keene  16', 32' Report
Attendance: 8,548
Referee: Richard Liesveld (Netherlands)

Elfsborg won 4–1 on aggregate.


Odense 3–0 Rabotnički
Utaka  52', 76', 80' Report

Odense won 7–3 on aggregate.


Sarajevo 3–3 Helsingborg on aggregate. Sarajevo won 5–4 on penalties.


Hamburg 0–1 Randers
Report Berg  35'
Attendance: 41,793

Hamburg won 4–1 on aggregate.


Gent 1–7 Roma
Smolders  78' Report Totti  35', 56', 64' (pen.)
De Rossi  58', 74'
Ménez  80'
Okaka  86'
Attendance: 11,800

Roma won 10–2 on aggregate.


PAOK 0–1 Vålerenga
Report Berre  60'
Attendance: 26,500
Referee: Luca Banti (Italy)

PAOK 2–2 Vålerenga on aggregate. PAOK won on away goals.


Motherwell 1–3 Steaua București
Forbes  17' Report Marin  55' (pen.)
Stancu  67', 84'
Attendance: 4,975

Steaua București won 6–1 on aggregate.


Red Star Belgrade 5–2 Dinamo Tbilisi
Perović  18'
Lekić  26', 45+2', 88'
Cadu  76' (pen.)
Report Lekić  3' (o.g.)
Vatsadze  24'
Attendance: 30,000
Referee: Said Ennjimi (France)

Red Star Belgrade won 5–4 on aggregate.


Hajduk Split 0–1 MŠK Žilina
Report Lietava  76'
Attendance: 28,000

MŠK Žilina won 2–1 on aggregate.


Fulham 3–0 Vėtra
Etuhu  57'
A. Johnson  80', 84'
Report
Attendance: 15,016
Referee: Istvan Vad (Hungary)

Fulham won 6–0 on aggregate.


Bnei Yehuda won 2–0 on aggregate.

Notes

Play-off round

Seeding

Teams with a coefficient of at least 12.890 were seeded.[1]

Seeded Unseeded

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK 1–1 (a) Heerenveen 1–1 0–0
Dinamo Zagreb 4–2 Hearts 4–0 0–2
Werder Bremen 8–3 Aktobe 6–3 2–0
Everton 5–1 Sigma Olomouc 4–0 1–1
BATE Borisov 4–1 Litex Lovech 0–1 4–0 (aet)
NAC Breda 2–9 Villarreal 1–3 1–6
Lech Poznań 1–1 (3–4p) Club Brugge 1–0 0–1 (aet)
Fulham 3–2 Amkar Perm 3–1 0–1
Galatasaray 6–1 Levadia 5–0 1–1
Teplice 2–3 Hapoel Tel Aviv 1–2 1–1
Metalurh Donetsk 4–5 Austria Wien 2–2 2–3 (aet)
Twente 3–1 Karabakh 3–1 0–0
Košice 4–1056 Roma 3–3 1–7
CSKA Sofia 2–156 Dynamo Moscow 0–0 2–1
Racing Genk 3–6 Lille 1–2 2–4
Bnei Yehuda 0–256 PSV Eindhoven 0–1 0–1
Lazio 3–1 Elfsborg 3–0 0–1
Trabzonspor 2–3 Toulouse 1–3 1–0
Partizan 3–1 MŠK Žilina 1–1 2–0
Baku 2–8 Basel 1–3 1–5
Ajax 7–1 Slovan Bratislava 5–0 2–1
Sivasspor 0–556 Shakhtar Donetsk 0–3 0–2
Brøndby 3–4 Hertha BSC 2–1 1–3
Athletic Bilbao 4–3 Tromsø 3–2 1–1
Sarajevo 2–3 CFR Cluj 1–1 1–2
Rapid Wien 2–2 (a) Aston Villa 1–0 1–2
Steaua București 5–1 St Patrick's Athletic 3–0 2–1
Maribor 0–356 Sparta Prague 0–2 0–1
Nacional 5–456 Zenit Saint Petersburg 4–3 1–1
Genoa 4–2 Odense 3–1 1–1
Dinamo București 3–3 (9–8p) Slovan Liberec 0–357 3–0 (aet)
Guingamp 2–8 Hamburg 1–5 1–3
Sion 2–4 Fenerbahçe 0–2 2–2
Sturm Graz 2–1 Metalist Kharkiv 1–1 1–0
Slavia Prague 4–2 Red Star Belgrade 3–0 1–2
Benfica 5–2 Vorskla Poltava 4–0 1–2
Vaslui 2–4 AEK Athens 2–1 0–3
Stabæk 1–7 Valencia 0–3 1–4
Notes
  • Note 56: Roma, PSV Eindhoven, Shakhtar Donetsk, Sparta Prague, Zenit Saint Petersburg and Dynamo Moscow were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed so that their opponents would host the first legs.
  • Note 57: The match was abandoned at 0–2 in the 88th minute after one Dinamo București fan entered the playing field and other fans invaded the running track around the pitch. The UEFA Control and Disciplinary Body awarded a default 0–3 defeat against Dinamo during an emergency meeting on 25 August.[6]

First leg

Košice 3–3 Roma
Milinković  5'
Novák  71' (pen.), 81'
Report Totti  38' (pen.), 67'
Ménez  52'
Attendance: 8,450

Baku 1–3 Basel
Pérez  49' Report Streller  71', 74'
Huggel  77'
Attendance: 13,000

BATE Borisov 0–1 Litex Lovech
Report Sandrinho  81'
Attendance: 5,392

Teplice 1–2 Hapoel Tel Aviv
Vondrášek  89' Report Enyeama  74' (pen.)
Vermuth  90+3'
Attendance: 5,122


Guingamp 1–5 Hamburg
Hesl  89' (o.g.) Report Guerrero  7'
Petrić  11', 26', 86'
Berg  51'
Attendance: 12,694

Trabzonspor 1–3 Toulouse
Song  16' Report Gignac  12', 59'
Mansaré  90+1'

CSKA Sofia 0–0 Dynamo Moscow
Report

Metalurh Donetsk 2–2 Austria Wien
Ekeh  17'
Dimitrov  90+2'
Report Ačimovič  8'
Diabang  48'
Attendance: 4,100

NAC Breda 1–3 Villarreal
Loran  17' Report Rossi  14'
Ibagaza  49'
Llorente  90+2'
Attendance: 15,200

PAOK 1–1 Heerenven
Ivić  55' Report Paulo Henrique  45+3'
Attendance: 26,500

Rapid Wien 1–0 Aston Villa
Jelavić  1' Report
Attendance: 17,600

Sturm Graz 1–1 Metalist Kharkiv
Beichler  31' Report Oliynyk  76'
Attendance: 11,219

Steaua București 3–0 St Patrick's Athletic
Nicoliță  56'
Stancu  65', 80'
Report

Dinamo București 0–3
Awarded57
Slovan Liberec
Report Liška  6'
Blažek  84'
Attendance: 11,000

Sivasspor 0–3 Shakhtar Donetsk
Report Gai  6'
Ilsinho  76'
Kobin  87'
Attendance: 8,500
Referee: Mike Dean (England)

Slavia Prague 3–0 Red Star Belgrade
Šenkeřík  34', 65'
Vlček  81'
Report
Attendance: 12,625

Twente 3–1 Karabakh
Ruiz  38', 66'
Douglas  81'
Report Nadirov  8'

Vaslui 2–1 AEK Athens
Wesley  29', 83' (pen.) Report Blanco  69' (pen.)
Attendance: 9,000

Partizan 1–1 MŠK Žilina
Cléo  16' (pen.) Report Adauto  34' (pen.)
Attendance: 14,143
Referee: Levan Paniashvili (Georgia)

Sarajevo 1–1 CFR Cluj
Hadžić  77' Report Dani  19'

Brøndby 2–1 Hertha BSC
Bischoff  52'
Pejčinović  70' (o.g.)
Report Domovchiyski  53'
Attendance: 12,050

Lech Poznań 1–0 Club Brugge
Peszko  90+3' Report
Stadion Amica, Wronki 60
Attendance: 5,500

Sion 0–2 Fenerbahçe
Report Santos  44'
Kazim-Richards  84'
Attendance: 9,500

Ajax 5–0 Slovan Bratislava
Suárez  43', 65', 79', 84'
Donald  90+2'
Report
Attendance: 20,168

Benfica 4–0 Vorskla Poltava
Di María  31'
Cardozo  55' (pen.)
Saviola  57'
Weldon  77'
Report
Attendance: 34,177

Galatasaray 5–0 Levadia
Keïta  21', 45'
Baroš  56' (pen.)
Kewell  78'
Leitan  88' (o.g.)
Report

Genoa 3–1 Odense
Moretti  9'
Figueroa  48', 56'
Report Gíslason  58'

Lazio 3–0 Elfsborg
Kolarov  23'
Zárate  35'
Mauri  69'
Report
Attendance: 18,000

Maribor 0–2 Sparta Prague
Report Wilfried  29', 86'
Attendance: 8,200
Referee: Jouni Hyytiä (Finland)

Racing Genk 1–2 Lille
Tőzsér  58' Report Dumont  40'
Vittek  56'
Attendance: 12,278
Referee: Anton Genov (Bulgaria)

Dinamo Zagreb 4–0 Hearts
Mandžukić  5'
Papadopoulos  36'
Vrdoljak  56'
Bišćan  60'
Report
Attendance: 25,000

Everton 4–0 Sigma Olomouc
Saha  34', 73'
Rodwell  40', 54'
Report
Attendance: 27,433

Fulham 3–1 Amkar Perm
A. Johnson  4'
Dempsey  51'
Zamora  75'
Report Grishin  77'
Attendance: 13,029

Stabæk 0–3 Valencia
Report Hernández  29'
Villa  35'
Joaquín  81'
Attendance: 9,566

Werder Bremen 6–3 Aktobe
Boenisch  17'
Pizarro  28'
Naldo  36', 65'
Almeida  60'
Özil  67' (pen.)
Report Strukov  21', 32'
Smakov  87'
Attendance: 21,446
Referee: Tony Asumaa (Finland)

Nacional 4–3 Zenit Saint Petersburg
Luís Alberto  30'
Aurélio  37'
Silva  53'
Rúben Micael  74'
Report Semshov  44', 55'
Tekke  90+2'
Attendance: 2,500

Athletic Bilbao 3–2 Tromsø
Martínez  62' (pen.)
De Marcos  86'
Llorente  90'
Report Moldskred  42'
Lindpere  78'
Notes

Second leg

Shakhtar Donetsk 2–0 Sivasspor
Jádson  21' (pen.)
Luiz Adriano  59' (pen.)
Report
Attendance: 18,000

Shakhtar Donetsk won 5–0 on aggregate.


Aktobe 0–2 Werder Bremen
Report Pizarro  10', 45+1'

Werder Bremen won 8–3 on aggregate.


Amkar Perm 1–0 Fulham
Kushev  90' Report
Attendance: 20,000

Fulham won 3–2 on aggregate.


Twente won 3–1 on aggregate.


Hapoel Tel Aviv 1–1 Teplice
Ben Dayan  90+1' Report Vondrášek  89'

Hapoel Tel Aviv won 3–2 on aggregate.


Dynamo Moscow 1–2 CSKA Sofia
Kerzhakov  10' Report Delev  14'
Ivanov  56'
Attendance: 8,486

CSKA Sofia won 2–1 on aggregate.


Sigma Olomouc 1–1 Everton
Šultes  80' Report Pienaar  44'
Attendance: 10,212

Everton won 5–1 on aggregate.


Hertha BSC 3–1 Brøndby
Kačar  75', 86'
Dárdai  80'
Report Rasmussen  51'

Hertha BSC won 4–3 on aggregate.


Slovan Bratislava 1–2 Ajax
Sylvestr  45' Report De Jong  31'
Bakircioglu  84'
Attendance: 6,880

Ajax won 7–1 on aggregate.


Zenit Saint Petersburg 1–1 Nacional
Tekke  34' Report Micael  89'
Attendance: 20,000
Referee: Ivan Bebek (Croatia)

Nacional won 5–4 on aggregate.


CFR Cluj won 3–2 on aggregate.


Heerenveen 0–0 PAOK
Report

Heerenveen 1–1 PAOK on aggregate. Heerenveen won on away goals.


Lille 4–2 Racing Genk
Melo  11', 74'
Dumont  59'
Hazard  70'
Report Barda  24' (pen.)
Tőzsér  87'

Lille won 6–3 on aggregate.


Elfsborg 1–0 Lazio
Avdić  70' Report
Attendance: 11,693

Lazio won 3–1 on aggregate.


Tromsø 1–1 Athletic Bilbao
Rushfeldt  61' Report Martínez  57' (pen.)
Attendance: 5,988
Referee: Tony Chapron (France)

Athletic Bilbao won 4–3 on aggregate.


Metalist Kharkiv 0–1 Sturm Graz
Report Beichler  32'
Attendance: 22,400

Sturm Graz won 2–1 on aggregate.


Austria Wien 3–2 (aet) Metalurh Donetsk
Okotie  36'
Ačimovič  70' (pen.)
Sulimani  115'
Report Tănasă  20'
Mkhitaryan  54'
Attendance: 12,000

Austria Wien won 5–4 on aggregate.


Dinamo București 3–3 Slovan Liberec on aggregate. Dinamo București won 9–8 on penalties.


MŠK Žilina 0–2 Partizan
Report Diarra  59'
Ilić  65'
Attendance: 10,650

Partizan won 3–1 on aggregate.


Basel 5–1 Baku
Almerares  32'
Gelabert  36'
Frei  63'
Shaqiri  74'
Mustafi  84'
Report Felipe  33'
Attendance: 7,113

Basel won 8–2 on aggregate.


AEK Athens 3–0 Vaslui
Manduca  59'
Scocco  74', 79'
Report
Attendance: 19,921

AEK Athens won 4–2 on aggregate.


Levadia 1–1 Galatasaray
E. Puri  50' Report Nonda  64'

Galatasaray won 6–1 on aggregate.


Litex Lovech 0–4 (aet) BATE Borisov
Report Sasnowski  86', 99'
Rodionov  95'
Skavysh  118'
Attendance: 5,000

BATE Borisov won 4–1 on aggregate.


Sparta Prague 1–0 Maribor
Wilfried  3' Report
Attendance: 12,710

Sparta Prague won 3–0 on aggregate.


Villarreal 6–1 NAC Breda
Cazorla  16'
Rossi  23' (pen.), 37' (pen.)
Senna  46'
Jonathan  57'
Kiko  61'
Report De Graaf  80'
Attendance: 13,000

Villarreal won 9–2 on aggregate.


Lech Poznań 1–1 Club Brugge on aggregate. Club Brugge won 4–3 on penalties.


Red Star Belgrade 2–1 Slavia Prague
Bogdanović  23' (pen.)
Perović  45'
Report Vlček  63'

Slavia Prague won 4–2 on aggregate.


Hamburg 3–1 Guingamp
Tesche  42', 51'
Berg  47'
Report Mathis  90'
Attendance: 25,798

Hamburg won 8–2 on aggregate.


Fenerbahçe 2–2 Sion
Santos  2', 41' (pen.) Report Vanczák  9'
Chihab  31' (pen.)

Fenerbahçe won 4–2 on aggregate.


Odense 1–1 Genoa
Figueroa  45+2' (o.g.) Report Criscito  53'
Attendance: 10,001

Genoa won 4–2 on aggregate.


Hearts 2–0 Dinamo Zagreb
M. Stewart  18'
Žaliūkas  55'
Report
Attendance: 11,769

Dinamo Zagreb won 4–2 on aggregate.


Roma 7–1 Košice
Totti  1', 6', 86'
Guberti  8'
Cerci  17'
Ménez  18'
Riise  70'
Report Novák  38'
Attendance: 16,145

Roma won 10–4 on aggregate.


PSV Eindhoven 1–0 Bnei Yehuda
Simons  25' (pen.) Report

PSV Eindhoven won 2–0 on aggregate.


Vorskla Poltava 2–1 Benfica
Sachko  48'
Yesin  74'
Report Saviola  59'

Benfica won 5–2 on aggregate.


Steaua București won 5–1 on aggregate.


Aston Villa 2–1 Rapid Wien
Milner  38' (pen.)
Carew  53'
Report Jelavić  76'
Attendance: 22,563

Rapid Wien 2–2 Aston Villa on aggregate. Rapid Wien won on away goals.


Toulouse 0–1 Trabzonspor
Report Gülselam  55'
Attendance: 15,535

Toulouse won 3–2 on aggregate.


Valencia 4–1 Stabæk
Miku  28', 29', 80'
Žigić  77'
Report Farnerud  36'
Attendance: 20,000

Valencia won 7–1 on aggregate.

Notes

References

  1. 1 2 3 4 Seeding in the Europa League 2009/2010 Archived 28 October 2009 at the Wayback Machine., UEFA European Cup Football by Bert Kassies.
  2. "Motherwell 0-1 Llanelli". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 2 July 2009. Retrieved 2 July 2009.
  3. Матч МТЗ-РИПО и "Металлург" (Д) возобновлен [Match MTZ-RIPO and Metalurh Donetsk restarted]. ua-football.com (in Russian). 23 July 2009. Retrieved 23 July 2009.
  4. "Интерблок" - "Металлург". Протокольные данные Archived 9 October 2011 at the Wayback Machine. (in Russian)
  5. Metalist 2:0 Rijeka | UEFA Europe League | FC Metalist Kharkiv | Official website
  6. "Dinamo București handed default defeat". UEFA. 25 August 2009. Retrieved 25 August 2009.
  7. "Steaua Bucharest to play behind closed doors". Agence France-Presse. 7 August 2009. Retrieved 7 August 2009.
  8. ממשיכים את המסורת Archived 24 November 2010 at the Wayback Machine.
  9. "Ворскла" - "Бенфика" 2:1 (in Russian)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.