2009–10 UEFA Europa League

2009–10 UEFA Europa League
HSH Nordbank Arena in Hamburg hosted the final.
Tournament details
Dates 17 September 2009 – 12 May 2010 (competition proper)
2 July – 27 August 2009 (qualifying)
Teams 48+8 (competition proper)
159+33 (total) (from 53 associations)
Final positions
Champions Atlético Madrid (1st title)
Runners-up Fulham
Tournament statistics
Matches played 205
Goals scored 539 (2.63 per match)
Top scorer(s) Óscar Cardozo
Claudio Pizarro
(9 goals)

The 2009–10 UEFA Europa League was the first season of the UEFA Europa League, Europe's secondary club football tournament organised by UEFA. The competition was previously known as the UEFA Cup, which had been in existence for 38 years.[1]

Spain's Atlético Madrid won the tournament for the first time, beating Fulham – who were playing in their first European final – at the HSH Nordbank Arena, home ground of Hamburger SV, in Hamburg, Germany.[2]

Association team allocation

A total of 192 teams from 53 UEFA associations participated in the 2009–10 UEFA Europa League. Associations are allocated places according to their 2008 UEFA country coefficient, which takes into account their performance in European competitions from 2003–04 to 2007–08.[3]

Below is the qualification scheme for the 2009–10 UEFA Europa League:[4]

  • Associations 1–6 each enter three teams
  • Associations 7–9 each enter four teams
  • Associations 10–51 each enter three teams, except Liechtenstein (it organises only a domestic cup competition and no domestic league competition)
  • Associations 52–53 plus Liechtenstein each enter one team
  • The top three associations of the 2008–09 UEFA Fair Play ranking each gain an additional berth
  • Moreover, 33 teams eliminated from the 2009–10 UEFA Champions League are transferred to the Europa League

Association ranking

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 England 75.749 3 +1(UCL)
2 Spain 75.266 +1(UCL)
3 Italy 60.410 +1(UCL)
4 France 52.668 +1(UCL)
5 Germany 48.722 +1(UCL)
6 Russia 43.750 +2(UCL)
7 Romania 40.599 4 +2(UCL)
8 Portugal 39.927 +1(UCL)
9 Netherlands 38.213 +1(UCL)
10 Scotland 33.375 3 +1(FP)
+1(UCL)
11 Turkey 31.725 +1(UCL)
12 Ukraine 30.100 +1(UCL)
13 Belgium 26.700 +2(UCL)
14 Greece 25.831 +1(UCL)
15 Czech Republic 25.750 +2(UCL)
16 Switzerland 24.225
17 Bulgaria 23.166 +1(UCL)
18 Norway 22.425 +1(FP)
+1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Denmark 20.450 3 +1(FP)
+1(UCL)
20 Austria 17.700 +1(UCL)
21 Serbia 16.750 +1(UCL)
22 Israel 15.750
23 Sweden 13.691
24 Slovakia 12.332 +1(UCL)
25 Poland 12.041
26 Hungary 11.999
27 Croatia 11.624 +1(UCL)
28 Cyprus 10.082
29 Slovenia 9.915 +1(UCL)
30 Finland 9.623
31 Latvia 8.831 +1(UCL)
32 Bosnia and Herzegovina 8.498
33 Lithuania 7.999
34 Moldova 7.499 +1(UCL)
35 Republic of Ireland 7.332
36 Macedonia 6.331
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Iceland 5.999 3
38 Georgia 5.831
39 Liechtenstein 5.500 1
40 Belarus 5.332 3 +1(UCL)
41 Estonia 4.332 +1(UCL)
42 Azerbaijan 3.832 +1(UCL)
43 Albania 3.666
44 Armenia 3.665
45 Kazakhstan 2.582 +1(UCL)
46 Northern Ireland 2.332
47 Wales 2.331
48 Faroe Islands 1.832
49 Luxembourg 1.498
50 Malta 0.832
51 Montenegro 0.500
52 Andorra 0.500 1
53 San Marino 0.250
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Norway, Denmark, Scotland)[5]
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League

Distribution

Since the winners of the 2008–09 UEFA Cup, Shakhtar Donetsk, qualified for the 2009–10 UEFA Champions League through domestic performance, the title holder spot reserved for them in the group stage was vacated. As this was the first edition of the Europa League, it was initially unknown whether UEFA would simply disregard the vacant title holder spot and rearrange entries so that one more team would qualify from the play-off round, or replace the title holders' group stage place with that of the top-ranked association's cup winner and move teams from lower rounds appropriately, as the regulations are unclear on this matter.[4] The former set-up was confirmed by UEFA's official list of participants, published on 16 June 2009.[6] As a result, the following changes to the default allocation system were made to compensate for the vacant title holder spot in the group stage:[7]

  • The domestic cup winners of associations 16 and 17 (Switzerland and Bulgaria) were promoted from the third qualifying round to the play-off round.
  • The domestic cup winners of associations 28 and 29 (Cyprus and Slovenia) were promoted from the second qualifying round to the third qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 52 and 53 (Andorra and San Marino) and the domestic league runners-up of associations 35 and 36 (Republic of Ireland and Macedonia) were promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
First qualifying round
(46 teams)
  • 14 domestic league runners-up from associations 37–51 (except Liechtenstein)
  • 29 domestic league third-placed teams from associations 22–51 (except Liechtenstein)
  • 3 teams which qualified via Fair Play rankings
Second qualifying round
(80 teams)
  • 24 domestic cup winners from associations 30–53
  • 18 domestic league runners-up from associations 19–36
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 16–21
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 7–9
  • 23 winners from the first qualifying round
Third qualifying round
(70 teams)
  • 12 domestic cup winners from associations 18–29
  • 3 domestic league runners-up from associations 16–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
  • 40 winners from the second qualifying round
Play-off round
(76 teams)
  • 17 domestic cup winners from associations 1–17
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 4–6
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • 35 winners from the third qualifying round
  • 15 losers from the Champions League third qualifying round
Group stage
(48 teams)
  • 38 winners from the play-off round
  • 10 losers from the Champions League play-off round
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from the group stage
  • 12 group runners-up from the group stage
  • 8 third-placed teams from the Champions League group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the Europa League, or qualify for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:[4]

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated, and the remaining Europa League qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the Europa League. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated, and the Europa League qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or Europa League yet.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:[6]

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Juventus (UCL GS) Wolfsburg (UCL GS) Marseille (UCL GS) Atlético Madrid (UCL GS)
Liverpool (UCL GS) Rubin Kazan (UCL GS) Unirea Urziceni (UCL GS) Standard Liege (UCL GS)
Group stage
Timișoara (UCL PO) Sporting CP (UCL PO) Celtic (UCL PO) Anderlecht (UCL PO)
Panathinaikos (UCL PO) Levski Sofia (UCL PO) Copenhagen (UCL PO) Red Bull Salzburg (UCL PO)
Ventspils (UCL PO) Sheriff Tiraspol (UCL PO)
Play-off round
Everton (5th) Zenit St. Petersburg (5th) Racing Genk (CW) Maribor (UCL Q3)
Aston Villa (6th) CFR Cluj (CW) AEK Athens (3rd) BATE Borisov (UCL Q3)
Villarreal (5th) Dinamo București (3rd) Teplice (CW) Levadia (UCL Q3)
Valencia (6th) Benfica (3rd) Sion (CW) Baku (UCL Q3)
Lazio (CW) Nacional (4th) Litex Lovech (CW) Aktobe (UCL Q3)
Genoa (5th) Heerenveen (CW) Slavia Prague (UCL Q3) Dynamo Moscow (UCL Q3)
Guingamp (CW) Ajax (3rd) Stabæk (UCL Q3) Twente (UCL Q3)
Toulouse (4th) Hearts (3rd) Partizan (UCL Q3) Sivasspor (UCL Q3)
Werder Bremen (CW) Trabzonspor (3rd) Slovan Bratislava (UCL Q3) Shakhtar DonetskTH (UCL Q3)
Hertha BSC (4th) Vorskla Poltava (CW) Dinamo Zagreb (UCL Q3) Sparta Prague (UCL Q3)
Amkar Perm (4th)
Third qualifying round
Fulham (7th) PSV Eindhoven (4th) CSKA Sofia (2nd) IFK Göteborg (CW)
Athletic Bilbao (CR) Aberdeen (4th) Vålerenga (CW) Košice (CW)
Roma (6th) Fenerbahçe (4th) Fredrikstad (2nd) Lech Poznań (CW)
Lille (5th) Metalist Kharkiv (3rd) Odense (2nd) Budapest Honvéd (CW)
Hamburg (5th) Club Brugge (3rd) Austria Wien (CW) Hajduk Split (2nd)
Krylia Sovetov Samara (6th) PAOK (4th) Vojvodina (2nd) APOP Kinyras (CW)
Vaslui (5th) Slovan Liberec (3rd) Hapoel Tel Aviv (2nd)Note ISR Interblock (CW)
Braga (5th) Young Boys (2nd)
Second qualifying round
Steaua București (6th) Sturm Graz (4th) Skonto (3rd)Note LVA Naftan Novopolotsk (CW)
Paços de Ferreira (CR) Red Star Belgrade (3rd) Slavija (CW) Flora (CW)
NAC Breda (P-W) Sevojno (CR) Sarajevo (4th)Note BIH Qarabağ (CW)
Falkirk (CR) Maccabi Netanya (4th)Note ISR Sūduva (CW) Flamurtari Vlorë (CW)
Galatasaray (5th) Elfsborg (2nd) Kaunas (2nd) Gandzasar (3rd)Note ARM
Metalurh Donetsk (4th) Žilina (2nd) Iskra-Stal (2nd) Tobol (2nd)
AA Gent (4th) Legia Warsaw (2nd) Dacia Chișinău (3rd) Crusaders (CW)
Larissa (5th) Újpest (2nd) St Patrick's Athletic (2nd) Bangor City (CW)
Sigma Olomouc (4th) Rijeka (3rd) Derry City (3rd) HB Tórshavn (2nd)
Basel (3rd) Omonia (2nd) Rabotnički (CW) Differdange (2nd)
Cherno More Varna (3rd) Gorica (2nd) Milano Kumanovo (2nd) Sliema Wanderers (CW)
Tromsø (3rd) HJK (CW) KR (CW) Petrovac (CW)
Brøndby (3rd) Honka (2nd) Dinamo Tbilisi (CW) FC Santa Coloma (CW)
AaB (CR) Liepājas Metalurgs (2nd) Vaduz (CW) Juvenes/Dogana (CW)
Rapid Wien (2nd)
First qualifying round
Bnei Yehuda (5th)Note ISR Zimbru Chișinău (4th) Simurq (3rd) B36 Tórshavn (3rd)
Helsingborg (4th) Sligo Rovers (4th) Vllaznia Shkodër (2nd) NSÍ Runavík (4th)
Spartak Trnava (3rd) Renova (3rd) Dinamo Tirana (3rd) Grevenmacher (3rd)
Polonia Warsaw (4th) Keflavík (2nd) Mika (4th)Note ARM Käerjéng 97 (CR)
Haladás (3rd) Fram (3rd) Banants (CR) Birkirkara (2nd)
Slaven Belupo (4th) Olimpi Rustavi (3rd) Irtysh (3rd) Valletta (3rd)
Anorthosis (3rd) Zestaponi (4th) Okzhetpes (9th)Note KAZ Budućnost Podgorica (2nd)
Rudar Velenje (3rd) Dinamo Minsk (2nd) Linfield (2nd) Sutjeska Nikšić (3rd)
Lahti (3rd) MTZ-RIPO Minsk (3rd) Lisburn Distillery (4th) Rosenborg (FP)
Dinaburg (4th)Note LVA Narva Trans (3rd) Llanelli (2nd) Randers (FP)
Široki Brijeg (6th)Note BIH Nõmme Kalju (4th) The New Saints (3rd) Motherwell (FP)
Vėtra (3rd) Inter Baku (2nd)
Notes

Round and draw dates

All draws held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland unless stated otherwise.[7]

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 22 June 2009 2 July 2009 9 July 2009
Second qualifying round 16 July 2009 23 July 2009
Third qualifying round 17 July 2009 30 July 2009 6 August 2009
Play-off Play-off round 7 August 2009 20 August 2009 27 August 2009
Group stage Matchday 1 28 August 2009
(Monaco)
17 September 2009
Matchday 2 1 October 2009
Matchday 3 22 October 2009
Matchday 4 5 November 2009
Matchday 5 2–3 December 2009
Matchday 6 16–17 December 2009
Knockout phase Round of 32 18 December 2009 18 February 2010 25 February 2010
Round of 16 11 March 2010 18 March 2010
Quarter-finals 19 March 2010 1 April 2010 8 April 2010
Semi-finals 22 April 2010 29 April 2010
Final 12 May 2010 at HSH Nordbank Arena, Hamburg

Qualifying phase

In the qualifying phase and the play-off round, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis.

The draw for the first and second qualifying rounds, conducted by UEFA President Michel Platini and UEFA General Secretary David Taylor, was held on 22 June 2009, and the draw for the third qualifying round, conducted by UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti and Head of Club Competitions Michael Heselschwerdt, was held on 17 July 2009. For the draws, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. Because the draws for the second and third qualifying rounds took place before the previous round was completed, the teams were seeded assuming the seeded side in the previous round would be victorious.

First qualifying round

The first legs were played on 2 July, and the second legs were played on 9 July 2009.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sutjeska Nikšić 2–3 MTZ-RIPO Minsk 1–1 1–2 (aet)
Lahti 4–3 Dinamo Tirana 4–1 0–2
Grevenmacher 0–6 Vėtra 0–3 0–3
NSÍ Runavík 1–6 Rosenborg 0–3 1–3
Haladás 2–2 (a) Irtysh 1–0 1–2
Sligo Rovers 2–3 Vllaznia Shkodër 1–2 1–1
Olimpi Rustavi 4–0 B36 Tórshavn 2–0 2–0
Anorthosis Famagusta 7–1 Käerjéng 97 5–0 2–1
Slaven Belupo 1–0 Birkirkara 1–0 0–0
Zimbru Chișinău 3–2 Okzhetpes 1–2 2–0
Lisburn Distillery 1–11 Zestaponi 1–5 0–6
Helsingborg 4–2 Mika 3–1 1–1
Valletta 5–2 Keflavík 3–0 2–2
Dinaburg 2–1 Nõmme Kalju 2–1 0–0
Budućnost Podgorica 1–2 Polonia Warsaw 0–2 1–0
Narva Trans 1–6 Rudar Velenje 0–3 1–3
Motherwell 3–1 Llanelli 0–1 3–0
Banants 1–2 Široki Brijeg 0–2 1–0
Spartak Trnava 5–2 Inter Baku 2–1 3–1
Dinamo Minsk 3–2 Renova 2–1 1–1
Randers 7–0 Linfield 4–0 3–0
Simurq 0–4 Bnei Yehuda 0–1 0–3
Fram 4–2 The New Saints 2–1 2–1

Order of legs reversed after original draw

Second qualifying round

The first legs were played on 14 and 16 July, and the second legs were played on 23 July 2009.

Both the first and second legs between Bnei Yehuda and Dinaburg and between Rapid Wien and Vllaznia Shkodër were under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.[8]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rosenborg 0–1 Qarabağ 0–0 0–1
Zimbru Chișinău 0–1 Paços de Ferreira 0–0 0–1
Juvenes/Dogana 0–5 Polonia Warsaw 0–1 0–4
Sturm Graz 3–2 Široki Brijeg 2–1 1–1
Basel 7–1 FC Santa Coloma 3–0 4–1
Honka 3–0 Bangor City 2–0 1–0
MŠK Žilina 3–0 Dacia Chișinău 2–0 1–0
Anorthosis 3–4 Petrovac 2–1 1–3 (aet)
St Patrick's Athletic 2–1 Valletta 1–1 1–0
Omonia 8–1 HB Tórshavn 4–0 4–1
Gorica 1–2 Lahti 1–0 0–2
Sigma Olomouc 3–1 Fram 1–1 2–0
Legia Warsaw 4–0 Olimpi Rustavi 3–0 1–0
Falkirk 1–2 Vaduz 1–0 0–2 (aet)
Elfsborg 3–0 Haladás 3–0 0–0
Rapid Wien 8–0 Vllaznia Shkodër 5–0 3–0
Naftan Novopolotsk 2–2 (a) Gent 2–1 0–1
Liepājas Metalurgs 3–4 Dinamo Tbilisi 2–1 1–3
Differdange 1–3 Rijeka 1–0 0–3
Sūduva 1–2 Randers 0–1 1–1
Vėtra 3–2 HJK 0–1 3–1
Milano 2–12 Slaven Belupo 0–4 2–8
Dinamo Minsk 1–4 Tromsø 0–0 1–4
KR 3–1 Larissa 2–0 1–1
Brøndby 4–2 Flora Tallinn 0–1 4–1
AaB 1–3 Slavija 0–0 1–3
Steaua București 4–1 Újpest 2–0 2–1
Metalurh Donetsk 5–1 MTZ-RIPO Minsk 3–0 2–1
Crusaders 3–5 Rabotnički 1–1 2–4
Bnei Yehuda 5–0 Dinaburg 4–0 1–0
NAC Breda 8–0 Gandzasar 6–0 2–0
Cherno More Varna 4–0 Iskra-Stal 1–0 3–0
Sevojno 1–1 (a) Kaunas 0–0 1–1
Flamurtari Vlorë 2–8 Motherwell 1–0 1–8
Zestaponi 3–4 Helsingborg 1–2 2–2 (aet)
Skonto 1–2 Derry City 1–1 0–1
Sliema Wanderers 0–3 Maccabi Netanya 0–0 0–3
Tobol 1–3 Galatasaray 1–1 0–2
Rudar Velenje 0–5 Red Star Belgrade 0–1 0–4
Sarajevo 2–1 Spartak Trnava 1–0 1–1

Order of legs reversed after original draw

Third qualifying round

The first legs were played on 28 and 30 July, and the second legs were played on 4 and 6 August 2009.

The first leg between Fenerbahçe and Budapest Honvéd and the second leg between Interblock Ljubljana and Metalurh Donetsk were under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.[8]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Helsingborg 3–3 (4–5 p) Sarajevo 2–1 1–2 (aet)
Fredrikstad 3–7 Lech Poznań 1–6 2–1
Rijeka 1–4 Metalist Kharkiv 1–2 0–2
Roma 10–2 Gent 3–1 7–1
Vaslui 3–1 Omonia 2–0 1–1
Slavija 1–5 Košice 0–2 1–3
IFK Göteborg 2–4 Hapoel Tel Aviv 1–3 1–1
PSV Eindhoven 2–0 Cherno More Varna 1–0 1–0
Metalurh Donetsk 5–0 Interblock 2–0 3–0
Vålerenga 2–2 (a) PAOK 1–2 1–0
Rapid Wien 4–3 APOP Kinyras 2–1 2–2 (aet)
Honka 1–3 Qarabağ 0–1 1–2
Vaduz 0–3 Slovan Liberec 0–1 0–2
St Patrick's Athletic 3–3 (a) Krylia Sovetov 1–0 2–3
Randers 1–4 Hamburg 0–4 1–0
Tromsø 4–1 Slaven Belupo 2–1 2–0
Brøndby 3–3 (a) Legia Warsaw 1–1 2–2
Vojvodina 3–5 Austria Wien 1–1 2–4
CSKA Sofia 2–1 Derry City 1–0 1–1
Steaua București 6–1 Motherwell 3–0 3–1
MŠK Žilina 2–1 Hajduk Split 1–1 1–0
Braga 1–4 Elfsborg 1–2 0–2
Aberdeen 1–8 Sigma Olomouc 1–5 0–3
Rabotnički 3–7 Odense 3–4 0–3
Sevojno 0–4 Lille 0–2 0–2
Petrovac 1–7 Sturm Graz 1–2 0–5
Fenerbahçe 6–2 Budapest Honvéd 5–1 1–1
Bnei Yehuda 2–0 Paços de Ferreira 1–0 1–0
Club Brugge 4–3 Lahti 3–2 1–1
Athletic Bilbao 2–2 (a) Young Boys 0–1 2–1
KR 3–5 Basel 2–2 1–3
Maccabi Netanya 1–10 Galatasaray 1–4 0–6
Dinamo Tbilisi 4–5 Red Star Belgrade 2–0 2–5
Polonia Warsaw 1–4 NAC Breda 0–1 1–3
Vėtra 0–6 Fulham 0–3 0–3

Order of legs reversed after original draw

Play-off round

The draw for the play-off round, conducted by UEFA General Secretary David Taylor and UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti, was held on 7 August 2009. For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. The first legs were played on 20 August, and the second legs were played on 25 and 27 August 2009.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK 1–1 (a) Heerenveen 1–1 0–0
Dinamo Zagreb 4–2 Hearts 4–0 0–2
Werder Bremen 8–3 Aktobe 6–3 2–0
Everton 5–1 Sigma Olomouc 4–0 1–1
BATE Borisov 4–1 Litex Lovech 0–1 4–0 (aet)
NAC Breda 2–9 Villarreal 1–3 1–6
Lech Poznań 1–1 (3–4 p) Club Brugge 1–0 0–1 (aet)
Fulham 3–2 Amkar Perm 3–1 0–1
Galatasaray 6–1 Levadia 5–0 1–1
Teplice 2–3 Hapoel Tel Aviv 1–2 1–1
Metalurh Donetsk 4–5 Austria Wien 2–2 2–3 (aet)
Twente 3–1 Qarabağ 3–1 0–0
Košice 4–10 Roma 3–3 1–7
CSKA Sofia 2–1 Dynamo Moscow 0–0 2–1
Genk 3–6 Lille 1–2 2–4
Bnei Yehuda 0–2 PSV Eindhoven 0–1 0–1
Lazio 3–1 Elfsborg 3–0 0–1
Trabzonspor 2–3 Toulouse 1–3 1–0
Partizan 3–1 MŠK Žilina 1–1 2–0
Baku 2–8 Basel 1–3 1–5
Ajax 7–1 Slovan Bratislava 5–0 2–1
Sivasspor 0–5 Shakhtar Donetsk 0–3 0–2
Brøndby 3–4 Hertha BSC 2–1 1–3
Athletic Bilbao 4–3 Tromsø 3–2 1–1
Sarajevo 2–3 CFR Cluj 1–1 1–2
Rapid Wien 2–2 (a) Aston Villa 1–0 1–2
Steaua București 5–1 St Patrick's Athletic 3–0 2–1
Maribor 0–3 Sparta Prague 0–2 0–1
Nacional 5–4 Zenit St. Petersburg 4–3 1–1
Genoa 4–2 Odense 3–1 1–1
Dinamo București 3–3 (9–8 p) Slovan Liberec 0–31 3–0 (aet)
Guingamp 2–8 Hamburg 1–5 1–3
Sion 2–4 Fenerbahçe 0–2 2–2
Sturm Graz 2–1 Metalist Kharkiv 1–1 1–0
Slavia Prague 4–2 Red Star Belgrade 3–0 1–2
Benfica 5–2 Vorskla Poltava 4–0 1–2
Vaslui 2–4 AEK Athens 2–1 0–3
Stabæk 1–7 Valencia 0–3 1–4

Order of legs reversed after original draw.

Note 1: The match was abandoned at 0–2 in the 88th minute after one Dinamo București fan entered the playing field and other fans invaded the running track around the pitch. The UEFA Control and Disciplinary Body awarded a default 0–3 defeat against Dinamo during an emergency meeting on 25 August.[9] After advancing to the group stage, Dinamo were punished by having their first two home matches in the group stage played behind closed doors.

Group stage

Location of teams of the 2009–10 UEFA Europa League group stage.
Red: Group A; Yellow: Group B; Green: Group C; Dark green: Group D;
Purple: Group E; Pink: Group F; Blue: Group G; Orange: Group H;
Brown: Group I; Deep pink: Group J; Cyan: Group K; Spring green: Group L.

The draw for the group stage was held at the Grimaldi Forum in Monaco on 28 August 2009. A total of 48 teams were drawn into twelve groups of four. Teams were divided into four pots,[10] based on their club coefficient. Clubs from the same pot or the same association cannot be drawn into the same group.

In each group, teams played against each other home-and-away. The matchdays were 17 September, 1 October, 22 October, 5 November, 2–3 December, and 16–17 December 2009. The top two in each group advanced to the knockout phase. If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied to determine the rankings:[4]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored away from home in the group matches played among the teams in question;
  4. superior goal difference from all group matches played;
  5. higher number of goals scored;
  6. higher number of coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons.

During this stage of the tournament, matches featured five on-field officials – with two additional officials monitoring play around the penalty area as part of a FIFA-sanctioned experiment.[11]

Key to colours in group tables
Group winners and runners-up advance to the round of 32

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Anderlecht 632194+511
Ajax 632186+211
Dinamo Zagreb 620468−262
Timișoara 612349−55
 AJXANDDZTIM
Ajax 1–3 2–1 0–0
Anderlecht 1–1 0–1 3–1
Dinamo Zagreb 0–2 0–2 1–2
Timișoara 1–2 0–0 0–3

Note 2: On 29 October 2009, UEFA's Control and Disciplinary Body ruled that Dinamo Zagreb would have to play their next two home matches in the UEFA Europa League behind closed doors due to the actions of their supporters in their match at Timișoara. They also deducted three points from the Croatian club's points tally in Group A.[12] The club appealed, but the appeal was not heard until after the first closed-doors game against Ajax. After the appeal was heard, UEFA replaced the three point deduction with a €75,000 fine, and a three-year suspended ban from European competition, while the two-match stadium ban remained unchanged.[13]

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Valencia 6330128+412
Lille 6312159+610
Genoa 6213810−27
Slavia Prague 6033513−83
 GENLILSLVVAL
Genoa 3–2 2–0 1–2
Lille 3–0 3–1 1–1
Slavia Prague 0–0 1–5 2–2
Valencia 3–2 3–1 1–1

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Hapoel Tel Aviv 6402138+512
Hamburg 631276+110
Celtic 61327706
Rapid Wien 6123814−65
 CELHSVHAPRAP
Celtic 0–1 2–0 1–1
Hamburg 0–0 4–2 2–0
Hapoel Tel Aviv 2–1 1–0 5–1
Rapid Wien 3–3 3–0 0–3

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Sporting CP 632186+211
Hertha BSC 631265+110
Heerenveen 6222117+48
Ventspils 6033310−73
 HERHVNSCPVEN
Hertha BSC 0–1 1–0 1–1
Heerenveen 2–3 2–3 5–0
Sporting CP 1–0 1–1 1–1
Ventspils 0–1 0–0 1–2

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Roma 6411105+513
Fulham 632186+211
Basel 6303107+39
CSKA Sofia 6015212−101
 BSLCSKFULROM
Basel 3–1 2–3 2–0
CSKA Sofia 0–2 1–1 0–3
Fulham 1–0 1–0 1–1
Roma 2–1 2–0 2–1

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Galatasaray 6411124+813
Panathinaikos 640274+312
Dinamo București 6204412−86
Sturm Graz 611436−34
 DBGALPANSTM
Dinamo București 0–3 0–1 2–1
Galatasaray 4–1 1–0 1–1
Panathinaikos 3–0 1–3 1–0
Sturm Graz 0–1 1–0 0–1

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Red Bull Salzburg 660092+718
Villarreal 630386+29
Lazio 6204910−16
Levski Sofia 610519−83
 LAZLSSBGVIL
Lazio 0–1 1–2 2–1
Levski Sofia 0–4 0–1 0–2
Red Bull Salzburg 2–1 1–0 2–0
Villarreal 4–1 1–0 0–1

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Fenerbahçe 650183+515
Twente 622256−18
Sheriff Tiraspol 612345−15
Steaua București 604236−34
 FENSHFSTETWE
Fenerbahçe 1–0 3–1 1–2
Sheriff Tiraspol 0–1 1–1 2–0
Steaua București 0–1 0–0 1–1
Twente 0–1 2–1 0–0

Group I

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Benfica 6501133+1015
Everton 630379−29
BATE Borisov 621379−27
AEK Athens 6114511−64
 AEKBTEBENEVE
AEK Athens 2–2 1–0 0–1
BATE Borisov 2–1 1–2 1–2
Benfica 2–1 2–0 5–0
Everton 4–0 0–1 0–2

Group J

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Shakhtar Donetsk 6411143+1113
Club Brugge 6321108+211
Toulouse 6213611−57
Partizan 6105614−83
 BRUPTZSHATOU
Club Brugge 2–0 1–4 1–0
Partizan 2–4 1–0 2–3
Shakhtar Donetsk 0–0 4–1 4–0
Toulouse 2–2 1–0 0–2

Group K

Team Pld W D L GF GA GD Pts
PSV Eindhoven 642083+514
Copenhagen 631274+310
Sparta Prague 621379−27
CFR Cluj 6105410−63
 CLUFCKPRAPSV
CFR Cluj 2–0 2–3 0–2
Copenhagen 2–0 1–0 1–1
Sparta Prague 2–0 0–3 2–2
PSV Eindhoven 1–0 1–0 1–0

Group L

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Werder Bremen 6510176+1116
Athletic Bilbao 6312108+210
Nacional 61231112−15
Austria Wien 6024416−122
 ATHAUSBRMNCL
Athletic Bilbao 3–0 0–3 2–1
Austria Wien 0–3 2–2 1–1
Werder Bremen 3–1 2–0 4–1
Nacional 1–1 5–1 2–3

Knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.

The draw for the round of 32 and round of 16 was held on 18 December 2009, conducted by UEFA General Secretary Gianni Infantino and UEFA Director of Competitions Giorgio Marchetti.[14] In the round of 32, the group winners and the four better third-placed teams from the Champions League group stage, which would play the second leg at home, were drawn against the group runners-up and the other four third-placed Champions League teams, with the restriction that teams from the same group or the same association cannot be drawn with each other. In the round of 16, there were no seedings, and teams from the same group or the same association may be drawn with each other.

The draw for the quarter-finals, semi-finals, and final (to determine the "home" team) was held on 19 March 2010, conducted by UEFA competitions director Giorgio Marchetti and the ambassador for the Hamburg final, Uwe Seeler.[15] Same as the round of 16, there were no seedings, and teams from the same group or the same association may be drawn with each other.

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
  Club Brugge 1 0 1  
  Valencia (aet) 0 3 3       Valencia (a) 1 4 5  
  Twente 1 1 2     Werder Bremen 1 4 5  
  Werder Bremen 0 4 4         Valencia 2 0 2  
  Atlético Madrid 1 2 3         Atlético Madrid (a) 2 0 2  
  Galatasaray 1 1 2       Atlético Madrid (a) 0 2 2
  Everton 2 0 2     Sporting CP 0 2 2  
  Sporting CP 1 3 4         Atlético Madrid (aet, a) 1 1 2  
  Hertha BSC 1 0 1         Liverpool 0 2 2  
  Benfica 1 4 5       Benfica 1 2 3  
  Copenhagen 1 1 2     Marseille 1 1 2  
  Marseille 3 3 6         Benfica 2 1 3
  Lille 2 1 3         Liverpool 1 4 5  
  Fenerbahçe 1 1 2       Lille 1 0 1
  Liverpool 1 3 4     Liverpool 0 3 3  
  Unirea Urziceni 0 1 1         Atlético Madrid (aet) 2
  Hamburg (a) 1 2 3         Fulham 1
  PSV Eindhoven 0 3 3       Hamburg 3 3 6  
  Athletic Bilbao 1 0 1     Anderlecht 1 4 5  
  Anderlecht 1 4 5         Hamburg 2 3 5  
  Panathinaikos 3 3 6         Standard Liège 1 1 2  
  Roma 2 2 4       Panathinaikos 1 0 1
  Standard Liège 3 0 3     Standard Liège 3 1 4  
  Red Bull Salzburg 2 0 2         Hamburg 0 1 1
  Ajax 1 0 1         Fulham 0 2 2  
  Juventus 2 0 2       Juventus 3 1 4  
  Fulham 2 1 3     Fulham 1 4 5  
  Shakhtar Donetsk 1 1 2         Fulham 2 1 3
  Rubin Kazan 3 0 3         Wolfsburg 1 0 1  
  Hapoel Tel Aviv 0 0 0       Rubin Kazan 1 1 2
  Villarreal 2 1 3     Wolfsburg (aet) 1 2 3  
  Wolfsburg 2 4 6  

Round of 32

The first legs were played on 16 and 18 February, and the second legs were played on 23 and 25 February 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rubin Kazan 3–0 Hapoel Tel Aviv 3–0 0–0
Athletic Bilbao 1–5 Anderlecht 1–1 0–4
Copenhagen 2–6 Marseille 1–3 1–3
Panathinaikos 6–4 Roma 3–2 3–2
Atlético Madrid 3–2 Galatasaray 1–1 2–1
Ajax 1–2 Juventus 1–2 0–0
Club Brugge 1–3 Valencia 1–0 0–3 (aet)
Fulham 3–2 Shakhtar Donetsk 2–1 1–1
Liverpool 4–1 Unirea Urziceni 1–0 3–1
Hamburg 3–3 (a) PSV Eindhoven 1–0 2–3
Villarreal 3–6 Wolfsburg 2–2 1–4
Standard Liège 3–2 Red Bull Salzburg 3–2 0–0
Twente 2–4 Werder Bremen 1–0 1–4
Lille 3–2 Fenerbahçe 2–1 1–1
Everton 2–4 Sporting CP 2–1 0–3
Hertha BSC 1–5 Benfica 1–1 0–4

Round of 16

The first legs were played on 11 March, and the second legs were played on 18 March 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hamburg 6–5 Anderlecht 3–1 3–4
Rubin Kazan 2–3 Wolfsburg 1–1 1–2 (aet)
Atlético Madrid 2–2 (a) Sporting CP 0–0 2–2
Benfica 3–2 Marseille 1–1 2–1
Panathinaikos 1–4 Standard Liège 1–3 0–1
Lille 1–3 Liverpool 1–0 0–3
Juventus 4–5 Fulham 3–1 1–4
Valencia 5–5 (a) Werder Bremen 1–1 4–4

Quarter-finals

The first legs were played on 1 April, and the second legs were played on 8 April 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Fulham 3–1 Wolfsburg 2–1 1–0
Hamburg 5–2 Standard Liège 2–1 3–1
Valencia 2–2 (a) Atlético Madrid 2–2 0–0
Benfica 3–5 Liverpool 2–1 1–4

Semi-finals

The first legs were played on 22 April, and the second legs were played on 29 April 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hamburg 1–2 Fulham 0–0 1–2
Atlético Madrid 2–2 (a) Liverpool 1–0 1–2 (aet)

Final

The final of the 2009–10 UEFA Europa League was played at the HSH Nordbank Arena in Hamburg, Germany, on 12 May 2010. This was the second time the home stadium of Hamburger SV hosted a UEFA final, the first being the second leg of the 1982 UEFA Cup Final. Due to UEFA rules banning corporate sponsorship outside the confederation, the stadium was referred to by UEFA as "Hamburg Arena". The match was won by Atlético Madrid.

Atlético Madrid 2–1 (a.e.t.) Fulham
Forlán  32', 116' Report Davies  37'
Attendance: 49,000

Statistics

Top scorers and assists (excluding qualifying rounds and play-off round):

See also

References

  1. "UEFA Cup to become UEFA Europa League". uefa.com. Union of European Football Associations. 26 September 2008. Retrieved 23 August 2017.
  2. "Madrid and Hamburg awarded 2010 finals". uefa.com. Union of European Football Associations. 28 March 2008. Archived from the original on 31 March 2008. Retrieved 28 March 2008.
  3. "UEFA Country Ranking 2008". Retrieved 13 February 2009.
  4. 1 2 3 4 "Regulations of the UEFA Europa League 2009/10" (PDF). uefa.com. Union of European Football Associations. Retrieved 7 August 2009.
  5. "Norway confirmed as Fair Play winners". uefa.com. Union of European Football Associations. 11 May 2009. Retrieved 11 May 2009.
  6. 1 2 2009/10 List of participants
  7. 1 2 "2009/10 UEFA Europa League Access list and calendar". uefa.com. Union of European Football Associations. 19 December 2008. Retrieved 7 September 2009.
  8. 1 2 "UEFA, FAs discuss match-fixing inquiry". UEFA.com. 25 November 2009. Retrieved 14 July 2010.
  9. "Dinamo handed default defeat". UEFA. 25 August 2009. Retrieved 23 August 2017.
  10. "Contenders await group stage fate". UEFA.com. 28 August 2009.
  11. "Renamed UEFA Cup to feature five officials". Reuters. Retrieved 1 June 2009.
  12. "Points deduction for NK Dinamo Zagreb". uefa.com. Union of European Football Associations. 29 October 2009. Retrieved 23 August 2017.
  13. "Dinamo fined, given suspended sentence". uefa.com. Union of European Football Associations. 20 November 2009. Retrieved 23 August 2017.
  14. "Draws for UEFA Champions League and UEFA Europa League – Draws for knock-out rounds to be held on 18 December" (PDF). uefa.com. Union of European Football Associations. Retrieved 24 November 2009.
  15. Quarter-final, semi-final draws scheduled
  16. "Statistics — Tournament phase — Assists". UEFA.com. UEFA. Retrieved 20 March 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.