1996 UEFA Intertoto Cup

1996 UEFA Intertoto Cup
Tournament details
Dates 22 June 1996 – 20 August 1996
Teams 60
Final positions
Champions Silkeborg
Guingamp
Karlsruhe
Tournament statistics
Matches played 138
Goals scored 430 (3.12 per match)

The 1996 UEFA Intertoto Cup finals were won by Silkeborg, En Avant Guingamp, and Karlsruher SC. All three teams advanced to the UEFA Cup.

Group stage

Teams that clinched a spot in the semi-finals are indicated in bold type.

Group 1

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Standard Liège 4 3 1 0 8 2 +6 10
2 Aalborg 4 3 0 1 10 5 +5 9
3 Stuttgart 4 2 0 2 8 4 +4 6
4 Hapoel Haifa 4 0 2 2 7 12 5 2
5 Cliftonville 4 0 1 3 2 12 10 1
June 22/23 1996
Cliftonville 0–3Standard Liege
Aalborg Boldspilklub5–4Hapoel Haifa FC
June 29/30 1996
VfB Stuttgart0–2Aalborg Boldspilklub
Hapoel Haifa FC1–2Cliftonville F.C.
July 6/7 1996
Cliftonville F.C.1–4VfB Stuttgart
Standard Liège2–2Hapoel Haifa FC
July 13/14 1996
VfB Stuttgart0–2Standard Liège
Aalborg Boldspilklub4–0Cliftonville F.C.
July 20, 1996
Hapoel Haifa FC0–4VfB Stuttgart
Standard Liège1–0Aalborg Boldspilklub

Group 2

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 LASK Linz 4 4 0 0 11 1 +10 12
2 Werder Bremen 4 3 0 1 8 5 +3 9
3 Djurgården 4 2 0 2 15 6 +9 6
4 Apollon Limassol 4 1 0 3 4 13 9 3
5 B68 Toftir 4 0 0 4 2 15 13 0
June 22/23 1996
Apollon Limassol0–2Werder Bremen
LASK Linz2–0Djurgårdens IF
June 29/30 1996
Djurgårdens IF8–0Apollon Limassol
B68 Toftir0–4LASK Linz
July 6/7 1996
Apollon Limassol4–2B68 Toftir
Werder Bremen3–2Djurgårdens IF
July 13/14 1996
B68 Toftir0–2Werder Bremen
LASK Linz2–0Apollon Limassol
July 20, 1996
Werder Bremen1–3LASK Linz
Djurgårdens IF5–2B68 Toftir

Group 3

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Örebro 4 3 1 0 12 6 +6 10
2 Copenhagen 4 3 1 0 7 4 +3 10
3 Maribor 4 1 1 2 4 5 1 4
4 Austria Vienna 4 1 0 3 9 8 +1 3
5 Keflavík 4 0 1 3 2 11 9 1
June 22/23 1996
NK Maribor3–0FK Austria Wien
Örebro SK3–2Keflavík
June 29/30 1996
FC København2–2Örebro SK
Keflavík0–0NK Maribor
July 6/7 1996
FK Austria Wien6–0Keflavík
NK Maribor0–2FC København
July 13/14 1996
FC København2–2FK Austria Wien
Örebro SK4–2NK Maribor
July 20, 1996
Keflavík1–2FC København
FK Austria Wien2–3Örebro SK

Group 4

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Silkeborg 4 3 1 0 11 2 +9 10
2 Zagłębie Lubin 4 2 2 0 5 1 +4 8
3 Charleroi 4 1 2 1 5 5 0 5
4 Ried 4 1 0 3 4 9 5 3
5 Conwy United 4 0 1 3 1 9 8 1
June 22/23 1996
R. Charleroi S.C.2–4Silkeborg IF
Zagłębie Lubin2–2SV Ried
June 29/30 1996
Conwy United0–0R. Charleroi S.C.
Silkeborg IF0–0Zagłębie Lubin
July 6/7 1996
SV Ried0–3Silkeborg IF
Zagłębie Lubin3–0Conwy United
July 13/14 1996
Conwy United1–2SV Ried
R. Charleroi S.C.0–0Zagłębie Lubin
July 20, 1996
Silkeborg IF4–0Conwy United
SV Ried1–3R. Charleroi S.C.

Group 5

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Nantes 4 3 1 0 12 7 +5 10
2 Lillestrøm 4 3 0 1 11 4 +7 9
3 Heerenveen 4 1 1 2 4 5 1 4
4 Kaunas 4 1 0 3 4 10 6 3
5 Sligo Rovers 4 0 2 2 3 8 5 2
June 22/23 1996
Sligo Rovers F.C.0–0SC Heerenveen
FBK Kaunas1–4Lillestrøm S.K.
June 29/30 1996
Lillestrøm S.K.4–0Sligo Rovers F.C.
FC Nantes Atlantique3–2FBK Kaunas
July 6/7 1996
Sligo Rovers F.C.3–3FC Nantes Atlantique
SC Heerenveen0–2Lillestrøm S.K.
July 13/14 1996
FC Nantes Atlantique3–2SC Heerenveen
FBK Kaunas1–0Sligo Rovers F.C.
July 20, 1996
Lillestrøm S.K.2–3FC Nantes Atlantique
SC Heerenveen3–2FBK Kaunas

Group 6

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Segesta 4 3 1 0 7 3 +4 10
2 Örgryte 4 2 2 0 8 2 +6 8
3 Lucerne 4 2 0 2 4 5 1 6
4 Rennes 4 1 1 2 5 5 0 4
5 Hapoel Tel Aviv 4 0 0 4 1 10 9 0
June 22/23 1996
Hapoel Tel Aviv FC0–2Stade Rennais FC
Örgryte IS3–0FC Lucerne
June 29/30 1996
FC Lucerne2–0Hapoel Tel Aviv FC
HNK Segesta1–2Örgryte IS
July 6/7 1996
Hapoel Tel Aviv FC1–3HNK Segesta
Stade Rennais FC1–2FC Lucerne
July 13/14 1996
Örgryte IS3–0Hapoel Tel Aviv FC
HNK Segesta2–2Stade Rennais FC
July 20, 1996
Stade Rennais FC1–2Örgryte IS
FC Lucerne0–2HNK Segesta

Group 7

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Rotor Volgograd 4 3 0 1 12 5 +7 9
2 Basel 4 2 1 1 14 7 +7 7
3 Antalyaspor 4 2 0 2 7 7 0 6
4 Shakhtar Donetsk 4 1 1 2 5 8 3 4
5 Ataka-Aura Minsk 4 1 0 3 2 13 11 3
Ataka-Aura Minsk 0–4 Rotor Volgograd
Abramov  41'
Veretennikov  61', 63'
Orbu  69'
Attendance: 3,000
Referee: Otar Guntadze (Georgia)

Basel 2–2 Shakhtar Donetsk
Zuffi  12'
H. Yakin  80'
Summary Ostachov  22'
Pyatenko  57'
Attendance: 2,000
Referee: Darko Cvitkovic (Croatia)

Shakhtar Donetsk 1–2 Ataka-Aura Minsk
Yaksmanitsky  4' Doroshkevich  32'
Maleyev  85'
Attendance: 8,000
Referee: Karen Nalbandyan (Armenia)

Antalyaspor 2–5 Basel
Aliriza  2'
Nuri  34'
Summary Smajić  23'
Moser  25'
H. Yakin  29'
Giallanza  56'
La Placa  61'
Attendance: 4,600
Referee: Gheorghe Constantin (Romania)

Rotor Volgograd 4–1 Shakhtar Donetsk
Zernov  7'
Abramov  48'
Veretennikov  59', 89'
Kovalyov  44'
Attendance: 10,000
Referee: Tudor Cepoi (Moldova)

Ataka-Aura Minsk 0–3 Antalyaspor
N'Gole  8', 55'
Murat Özduran  38'
Attendance: 3,500
Referee: Stahl (Sweden)

Antalyaspor 2–1 Rotor Volgograd
N'Gole  14'
Khuse  21'
Veretennikov  70'
Attendance: 6,000
Referee: Alfred Micallef (Malta)

Basel 5–0 Ataka-Aura Minsk
Nyarko  20'
Moser  22'
La Placa  42'
Frick  53'
Armentano  67'
Summary
Attendance: 4,200
Referee: Vanco Kocev (Macedonia)

Rotor Volgograd 3–2 Basel
Niederhaus  18'
Yesipov  38'
Veretennikov  57'
Summary Orlando  29'
Giallanza  30'
Attendance: 8,000
Referee: Branimir Babarogić (FR Yugoslavia)

Group 8

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 KAMAZ 4 3 1 0 8 3 +5 10
2 1860 Munich 4 2 0 2 8 3 +5 6
3 FC Kaučuk Opava 4 2 0 2 5 4 +1 6
4 Spartak Varna 4 1 2 1 5 5 0 5
5 ŁKS Łódź 4 0 1 3 1 12 11 1

FC Kaučuk Opava 1–2 KAMAZ Naberezhnye Chelny
Rozhon  67' Babenko  48'
Klontsak  70'
Attendance: 3,000
Referee: Amit Klein (Israel)


KAMAZ Naberezhnye Chelny 2–2 Spartak Varna
Zayarnyi  61'
Vinnikov  63'
Stanchev  7'
Todorov  45'
Attendance: 6,000
Referee: Bohdan Benedik (Slovakia)

1860 Munich 0–1 KAMAZ Naberezhnye Chelny
Jishkariani  70'
Attendance: 20,600
Referee: Philippe Leduc (France)
June 22/23 1996
PFC Spartak Varna2–2TSV 1860 München
June 29/30 1996
ŁKS Łódź1–2PFC Spartak Varna
July 6/7 1996
PFC Spartak Varna0–2Kaucuk Opava
July 13/14 1996
Kaucuk Opava0–2TSV 1860 München
July 20, 1996
ŁKS Łódź0–3Kaucuk Opava

Group 9

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Karlsruhe 4 3 1 0 7 2 +5 10
2 Universitatea Craiova 4 3 0 1 7 3 +4 9
3 Spartak Trnava 4 2 1 1 11 3 +8 7
4 Daugava 4 1 0 3 4 12 8 3
5 Čukarički Stankom 4 0 0 4 2 11 9 0
June 22/23 1996
FC Universitatea Craiova3–0Daugava Riga
FC Spartak Trnava3–0FK Cukaricki Stankom
June 29/30 1996
Daugava Riga0-6FC Spartak Trnava
Karlsruher SC1–0FC Universitatea Craiova
July 6/7 1996
FC Spartak Trnava1–2Karlsruher SC
FK Cukaricki Stankom1–3Daugava Riga
July 13/14 1996
FC Universitatea Craiova2–2FC Spartak Trnava
Karlsruher SC3–0FK Cukaricki Stankom
July 20, 1996
Daugava Riga1–2Karlsruher SC
FK Cukaricki Stankom1–2FC Universitatea Craiova

Group 10

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Lierse 4 3 0 1 6 3 +3 9
2 Vasas 4 2 1 1 9 5 +4 7
3 Groningen 4 1 2 1 7 5 +2 5
4 Gaziantepspor 4 1 2 1 4 4 0 5
5 Narva Trans 4 0 1 3 2 11 9 1
June 22/23 1996
F.C. Groningen1–2Gaziantepspor
Vasas SC2–0Lierse S.K.
June 29/30 1996
Narva Trans1–4F.C. Groningen
Gaziantepspor3–2Vasas SC
July 6/7 1996
Vasas SC4–2Narva Trans
Lierse S.K.1–0Gaziantepspor
July 13/14 1996
Narva Trans0–3Lierse S.K.
F.C. Groningen1–2Vasas SC
July 20, 1996
Lierse S.K.2–2F.C. Groningen
Gaziantepspor0–0Narva Trans

Group 11

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Uralmash 4 3 1 0 7 3 +4 10
2 CSKA Sofia 4 2 1 1 8 4 +4 7
3 Strasbourg 4 1 3 0 4 2 +2 6
4 Kocaelispor 4 1 1 2 7 9 2 4
5 Hibernians 4 0 0 4 5 13 8 0
Hibernians 1–2 Uralmash
Crawley  86' Yamlikhanov  46'
Khankeyev  80'
Attendance: 2,000
Referee: John Ashman (Wales)

Strasbourg 1–1 Kocaelispor
Collet  70' Dąbrowski  79'

Hibernians 0–2 Strasbourg
Baticle  10'
Rodriguez  29'

Uralmash 2–1 CSKA Sofia
Litvinov  34', 58' Slavchev  23'
Attendance: 4,000

Strasbourg 1–1 Uralmash
Baticle  35' Litvinov  41'
Attendance: 8,000
Referee: Jorge Emanuel Monteiro Coroado (Portugal)

CSKA Sofia 0–0 Strasbourg

Uralmash 2–0 Kocaelispor
Osinov  2'
Kokarev  56'
Attendance: 3,000
Referee: Mika Peltola (Finland)
June 22/23 1996
Kocaelispor1–3PFC CSKA Sofia
June 29/30 1996
PFC CSKA Sofia4–2Hibernians F.C.
July 13/14 1996
Kocaelispor5–3Hibernians F.C.

Group 12

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Guingamp 4 3 1 0 6 2 +4 10
2 Zemun 4 3 0 1 8 6 +2 9
3 Jaro 4 2 1 1 6 3 +3 7
4 Dinamo Bucharest 4 1 0 3 4 6 2 3
5 Kolkheti Poti 4 0 0 4 3 10 7 0
June 22/23 1996
FK Zemun2–2Dinamo Bucureşti
FF Jaro0–0En Avant Guingamp
June 29/30 1996
FC Kolkheti-1913 Poti2–3FK Zemun
Dinamo Bucureşti0–2FF Jaro
July 6/7 1996
En Avant Guingamp2–2Dinamo Bucureşti
FF Jaro2–0FC Kolkheti-1913 Poti
July 13/14 1996
FC Kolkheti-1913 Poti1–3En Avant Guingamp
FK Zemun3–2FF Jaro
July 20, 1996
En Avant Guingamp1–0FK Zemun
Dinamo Bucureşti2–0FC Kolkheti-1913 Poti

Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Segesta 5–4 Örebro 4–0 1–4
Uralmash 2–2 (a) Silkeborg 1–2 1–0
Standard Liège 3–1 Nantes 2–1 1–0
KAMAZ 2–4 Guingamp 2–0 0–4 (a.e.t.)
LASK Linz 2–7 Rotor Volgograd 2–2 0–5
Lierse 2–5 Karlsruhe 2–3 0–2

First leg

Segesta 4–0 Örebro
Tadić  44'
Vukas  48', 50', 52'
Attendance: 3,000
Referee: Alain Hamer (Luxembourg)

Uralmash Yekaterinburg 1–2 Silkeborg
Bakhtin  15' Bruun  17'
Knudsen  18'
Attendance: 5,500

KAMAZ Naberezhnye Chelny 2–0 Guingamp
Babenko  33'
Zayarnyi  45'
Attendance: 8,000
Referee: Sándor Piller (Hungary)

LASK Linz 2–2 Rotor Volgograd
Westerthaler  1'
Duspara  61'
Veretennikov  25', 29'
Union-Stadion, Wels
Attendance: 5,000
Referee: Daud Suheil (Israel)

Standard Liège 2–1 Nantes
Schepens  60' (pen.)
Lawarée  73'
Carotti  43'
Attendance: 3,000
Referee: Charles Agius (Malta)

Lierse 2–3 Karlsruhe
Peeters  34'
de Roover  59'
Kiriakov  4'
Bähr  52'
Dundee  79'
Attendance: 4,500
Referee: Aron Huzu (Romania)

Second leg

Örebro 4–1 Segesta
Kubisztal  34'
Zetterlund  42'
Sahlin  78'
Wowoah  87'
Vukas  47'
Attendance: 800

Segesta won 5–4 on aggregate.


Silkeborg 0–1 Uralmash Yekaterinburg
Khankeyev  90' (pen.)
Attendance: 12,000

2–2 on aggregate, Silkeborg won on away goals rule.


Guingamp 4–0 (a.e.t.) KAMAZ Naberezhnye Chelny
Assadourian  75'
Carnot  88'
Horlaville  97'
Moreira  105'
Attendance: 4,615
Referee: Sotiris Vorgias (Greece)

Guingamp won 4–2 on aggregate.


Rotor Volgograd 5–0 LASK Linz
Berketov  40'
Veretennikov  42', 86'
Zernov  54'
Abramov  72'

Rotor Volgograd won 7–2 on aggregate.


Nantes 0–1 Standard Liège
Edmilson  86'
Attendance: 9,000
Referee: Ilca Koho (Finland)

Standard Liège won 3–1 on aggregate.


Karlsruhe 2–0 Lierse
Häßler  14' (pen.)
Keller  31'
Attendance: 13,000
Referee: Rémy Harrel (France)

Karlsruhe won 5–2 on aggregate.

Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Segesta 2–2 (a) Silkeborg 1–2 1–0
Rotor Volgograd 2–2 (a) Guingamp 2–1 0–1
Standard Liège 2–3 Karlsruhe 1–0 1–3

First leg

Segesta 1–2 Silkeborg
Vukas  89' Report Fernandez  6'
Reese  66'
Attendance: 2,000

Rotor Volgograd 2–1 Guingamp
Zernov  52'
Tishchenko  80'
Report Horlaville  45'
Attendance: 29,000
Referee: Georg Dardenne (Germany)

Standard Liège 1–0 Karlsruhe
Bisconti  60' Report
Attendance: 15,000
Referee: Juan Ansuátegui Roca (Spain)

Second leg

Karlsruhe 3–1 Standard Liège
Häßler  38' (pen.)
Bender  79'
Schroth  87'
Report Lawarée  61'
Attendance: 22,500
Referee: Anders Frisk (Sweden)

Karlsruhe won 3–2 on aggregate.


Silkeborg 0–1 Segesta
Report Šašivarević  75'
Attendance: 3,447

2–2 on aggregate, Silkeborg won on away goals rule.


Guingamp 1–0 Rotor Volgograd
Carnot  75' Report
Attendance: 10,000
Referee: Oğuz Sarvan (Turkey)

2–2 on aggregate, Guingamp won on away goals rule.

See also

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.